2.000 dolara za 1.000 kubika

Dekanić o Medvedevoj izjavi oko plina: To bi se moglo dogoditi. Postojeće mjere u Hrvatskoj neće biti dovoljne

Foto: RTL
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Konferencija "PLIN – Energent budućnosti" u organizaciji Večernjeg lista
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Konferencija "PLIN – Energent budućnosti" u organizaciji Večernjeg lista
22.02.2022.
u 23:05
Procjene Medvedeva značile bi dvostruko poskupljenje za Europljane u odnosu na sadašnje stanje
Pogledaj originalni članak

Zamjenik predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti Dmitrij Medvedev komentirao je danas sankcije koje zemlje Zapada nameću Rusiji, smatrajući da će uskoro ''Europa 1.000 kubika plina plaćati 2.000 eura''. 

Energetski stručnjak Igor Dekanić objasnio je za RTL Direkt što znači njegova izjava i može li on prijetiti s obzirom da cijena ovisi i o tržištu. 

- Pretpostavljam da to nije prijetnja nego procjena da bi se to moglo dogoditi. I moglo bi se. Za Hrvatsku to znači da ove postojeće mjere neće biti dovoljne - kazao je. 

Procjene Medvedeva značile bi dvostruko poskupljenje za Europljane u odnosu na sadašnje stanje, a Sjeverni tok 2 jedan je od šest velikih plinovoda preko koji stiže ruski plin u Europu. Osim njega, postoji i turski tok preko Crnog mora do Bospora, plinovodi Bratstvo i Bružba preko Ukrajine, Yemel prema sjeveru Poljske te Sjeverni tok 1 do Njemačke. 

Foto: RTL

Predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin kazao je kako ovakva situacija nikome nije u interesu.

- Nije interesu ni Rusije ni Europe da nemaju rješenje. Ovakve napetosti sigurno dovode do poskupljenja. Investitori će sigurno iskoristiti ovakve prilike - kazao je. 

>> VIDEO SAD i saveznici oštri prema Rusiji u UN-u: 'Putinov govor niz je skandaloznih i lažnih tvrdnji'

ŠTO DO SADA ZNAMO

Je li ovo Putinov ratni plan? U krvavom pohodu može uzeti cijelu regiju, evo kako je sve počelo

Donjeck građani Hrvatske vjerojatno najviše povezuju s nogometnim klubom Šahtarom u kojem je igrao bivši hrvatski kapetan Darijo Srna. Vlasnik Šahtara Rinat Ahmetov nakon nekoliko godina balansiranja podržao je vlasti u Kijevu, a zauzvrat mu je NRD nacionalizirao imovinu. Najvažniji trenutak u političkom životu dviju republika dogodio se 2018. kada je u bombaškom atentatu ubijen tzv. predsjednik republike Donjeck Aleksandar Zaharčenko, najpoznatiji lokalni dužnosnik i lider separatista. Ukrajina, Rusija i lokalni mafijaši međusobno su se optuživali u vezi toga tko je naredio napad.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar kastanjer2
kastanjer2
23:35 22.02.2022.

Eto stručnjak je rekao nešto što smo znali davno prije njega.

OP
Ovaj_put
23:25 22.02.2022.

Podrška Rusiji❤️