Slovenska ministrica

'Slovenija bi mogla vojnike iz međunarodnih misija pozvati za obranu granice'

Foto: Reuters/ PIXSELL
Izbjeglice
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
žica
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
izbjeglice Šentilj
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
izbjeglice Šentilj
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
izbjeglice Šentilj
04.11.2015.
u 15:19
Bodljikavu žicu koja bi trebala zapriječiti put migrantima na najosjetljivijim dijelovima zelene granice s Hrvatskom Slovenija je kupila u Poljskoj, a u zemlju treba doći kroz nekoliko dana, tvrdi Delo
Pogledaj originalni članak

Slovenska vlada već je naručila veće količine bodljikave žice radi eventualne zaštite svoje južne granice s Hrvatskom ako bi na njoj ponovo došlo do nekontroliranog ulaska migranata i izbjeglica, što trenutačno nije slučaj, pišu vodeći slovenski dnevnici, a slovenska vlada tvrdnje odbija komentirati.

Bodljikavu žicu koja bi trebala zapriječiti put migrantima na najosjetljivijim dijelovima zelene granice s Hrvatskom Slovenija je kupila u Poljskoj, a u zemlju treba doći kroz nekoliko dana, tvrdi ljubljansko "Delo" u najistaknutijem članku na svojoj prvoj stranici.

Vodeći slovenski list pri svojoj se tvrdnji poziva na vlastite neimenovane izvore, te upozorava na znakovitu šutnju vladinih službi koje informaciju ne žele ni potvrditi niti zanijekati.
Na pitanja o tome ima li doista informacije da će Njemačka i Austrija uskoro zatvoriti svoje granice za migrante i da je Slovenija već naručila žičanu ogradu koju bi postavila na svoju "schengensku" granicu prema Hrvatskoj, premijer Miro Cerar u utorak je na konferenciji za novinare odgovarao dosta neodređeno, ali je ponovo istaknuo kako će Slovenija uskoro morati djelovati samostalno ako se migrantski val koji je i dalje velik ne počne učinkovitije kontrolirati i smanjivati, rekavši da ne isključuje posebne mjere na granici s Hrvatskom.

"Ako se suočimo s velikim brojem migranata koji ne bi mogli kontrolirati, posebno ako Njemačka i Austrija počnu ograničavati njihov prijem, bit ćemo sprermni postaviti ogradu i fiizičke prepreke", kazao je Cerar, ali je dodao da to ne  bi značilo potpuno zatvaranje granice s Hrvatskom nego bolju kontrolu i usmjeravanje izbjegličkog vala, koje bi bilo učinkovitije nego do sada.

Mogućnost, odnosno nagađanje da bi Slovenija mogla početi postavljati "žicu" na granici s Hrvatskom spominje i Slovenski radio. O takvim  špekulacijama piše i ljubljanski dnevni list "Dnevnik", podsjećajući da je prije nekoliko  dana bodljikavu žicu blizu prijelaza Šentilj/Spielfeld postavila Austrija, kako bi spriječila nekontrolirani ulazak izbjeglica i migranata iz Slovenije od kojih su neki navodno mimo nadzora ulazili u Austriju, trčeći preko obližnje autoceste, ne čekajući dogovoreno  propuštanje u Austriju u manjiim skupinama.

Za razliku od "Dela", "Dnevnik" navodi kako je  po njihovim informacijama Cerarova vlada "mrežu za granicu s Hrvatskom" navodno "već nabavila", te da se nalazi u Sloveniji, spremna da bude upotrijebljena svakog trenutka.

Kupnju žice navodno je bez raspisivanja javnog natječaja realizirao ministar za gospodarstvo i turizam Zdravko Počivalšek. Štoviše, piše list, dio žičane ograde kupljen  je od Mađarske kojoj je dio materijala za zaprečavanje granice ostao, nakon što je  zatvorila granicu sa Srbijom, a onda i s Hrvatskom.

O špekulacijama da se slovenska vlada, unatoč svom načelnom stavu da je protiv stvaranja "zidova" u Europi, zanima za kupnju većih količina žičane mreže i fizičkih zapreka prvi je prije dva tjedna pisao  ljubljanski tabloid "Slovenske novice", ali se vlada na te tvrdnje nije obazirala niti ih komentirala.

Pitanja o navodnom planu za postavljenje ograde na granici s Hrvatskom novinari su kasno sinoć postavili i ministru vanjskih poslova Karlu Erjavcu, nakon održanog koalicijskog sastanka o tekućim pitanjima. 

Erjavec je ponovio svoje više puta izraženo stajalište kako će Slovenija morati reagirati na isti način kao Njemačka i Austrija, te da postavljanje ograde nije isključeno.

"Ako Austrija bude zaoštravala svoje mjere, na to će biti primorana i Slovenija", kazao je Erjavec.

"Spremni smo na sve scenarije, u kontaktu smo s Austrijom i Njemačkom, imamo sve informacije i koordiniramo se. Sve ovisi upravo o njihovim potezima", kazao je Erjavec.

Ministrica Katič: Slovenija bi mogla vojnike iz međunarodnih misija pozvati za obranu granice

Slovenska vlada priprema brojne mjere u slučaju zaoštravanja migrantske krize, a ne isključuje niti mogućnost povlačenja slovenskih vojnika iz međunarodnih misija i aktiviranje pričuvnog sastava, kazala je ministrica obrane Andreja Katič.

"Vojska je spremna pomoći policiji ako to bude potrebno", kazala je Katić novinarima u vezi mogućih dodatnih mjera Slovenije ako Austrija i Njemačka ograniče primanje migranata, a njihov priljev iz Hrvatske se nastavi. "Moramo biti spremni na sve", kazala je Katič, ne želeći ni potvrditi niti zanijekati da je vlada već naručila žičanu ogradu za obranu južne granice prema Hrvatskoj od vala migranata, o čemu danas pišu mediji, te da je odmah spremna početi s njenim postavljanjem ako bi to bilo potrebno.

Više zastupnika slovenskog parlamenta potvrdilo je međutim kako su informirani da je vlada "išla u kupnju ograde", te da smatraju to normalnom preventivnom mjerom, ali da same tehničke prepreke neće biti dovoljne za zaustavljanje nekontroliranog migrantskog vala jer iza ograde mora biti i "živa sila" koja će je štititi. Na medijske vijesti o mogućem postavljanju ograde na južnoj slovenskoj "schengenskoj" granici reagirao je čelnik oporbe i bivši premijer Janez Janša, pozdravivši to kao prvi Cerarov "korak naprijed" u sadašnjoj migrantskoj krizi. Janša je ranije kritizirao Cerarovu vladu tvrdeći da je ignorirala njegove pozive da ogradu na granici počne postavljati onda kad je to napravila Mađarska.

Slovenski parlament u srijedu je započeo raspravu o "stanju na granici s Hrvatskom" koju je zatražila Janšina stranka, ali je rasprava odgođena do četvrtka, sa zahtjevom da se prije toga o problematici u roku 24 sata izjasni predsjednik države i zapovjednik oružanih snaga Borut Pahor. U međuvremenu, izvanparlamentarna Slovenska pučka stranka (SLS) počela je preko interneta prikupljati potpise za peticiju kojom zahtijeva da se građani izjasne za zaštitu nacionalnih interesa u migrantskoj krizi i postavljanje fizičkih prepreka za zaustavljanje migranata na granici s Hrvatskom.

>> Cerar: Suradnja s Hrvatskom je poboljšanja. Ali bude li zatrebalo, gradit ćemo i ogradu

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 88

TR
trpimirprvi
08:40 04.11.2015.

Razlika između Slovenije i Hrvatske je u tome što Slovenci znaju bolje štititi svoje nacionalne interese, a to je direktno onda i povezano sa rastom njihovog BDP-a i općenito većom razvijenošću. Nažalost, mi trenutačno imamo na vlasti djecu visoko pozicioniranih komunista koja brinu samo kako će sebi i svojim prijateljima preko naših leđa činiti usluge, a za Hrvatsku ih boli briga!

BE
blaz.elrat
08:38 04.11.2015.

Milanović kaže da mi ne ćemo stavljati žicu.To samo znači,da ćemo mi biti sabirni centar za migrante.

DU
Deleted user
08:35 04.11.2015.

Sad će naša pametna vlada napast Poljake jer su prodali žicu. Do sad su nam bili krivi Mađari, Slovenci itd.