Do jučer u 13 sati, kada je istekao rok za podnošenje detaljnih ponuda za kupnju 25 posto plus jedne dionice Ine, pristiglo je ukupno deset ponuda, objavljeno je iz Vladina Ureda za odnose s javnošću. Interes za strateški ulazak u Inu iskazali su Edison gas, Emerging Market Partnership, Hellenpetrolium, Lukoil/konzorcij sa LATSIS group-om, MOL, OMV, Petrol/Israeli Consortium, PKN Orlen, ROSNEFT i Sibneft. Popis tvrtki koje će ući u uži izbor bit će objavljena početkom srpnja, a due dilligence proces provest će se tijekom ljeta, navodi se iz Vlade.
Uprava slovenskog Petrola, jednoga od kandidata za kupnju 25 posto Ininih dionica, jučer je domaćim medijima opovrgnula da bivši direktor Ine i sadašnji savjetnik ruske naftne kompanije TNK Davor Štern vodi njezine poslove u privatizaciji Ine. Slovenci kažu da Štern i njegova tvrtka TNK ni na koji način nisu angažirani u Petrolovim akvizicijskim nastojanjima u Hrvatskoj.
Takva je jučerašnja reakcija Petrola uoči predaje ponuda za kupnju dijela Ine u izravnoj suprotnosti s izjavama koje je prošlih dana medijima davao sam Štern. On je rekao da obavlja konzultantske poslove za Petrol, što nije u vezi s njegovom sadašnjom kompanijom, koja se nije javila ni na prvi pozivni natječaj hrvatske Vlade.
Upućeni slovenski izvori skloni su vjerovati tomu da je na relaciji Petrol - Štern nešto puknulo u posljednji trenutak. Iako Davor Štern najbolje poznaje prilike u Ini, a i Petrolu bi dobro došle njegove konzultantske usluge, ocijenjeno je da bi ipak od takvoga angažmana bilo više štete nego koristi. To se smješta u kontekst najnovijih pravosudnih igara oko Ine i pokušaja da se baš sada istraži kriminal, uz što istraga vezuje Šterna i njegovu bivšu upravu u Ini. U takvim okolnostima Slovenci su se očito u posljednji trenutak razišli sa Šternom.
Slovenski poslovni krugovi kažu da nisu bez osnove ni priče o povezanosti ruskoga TNK-a s Petrolom zbog Ine jer su te dvije kompanije početkom godine sklopile velik zajednički posao vezan uz uvoz nafte. Nagađa se da je konzorcij koji se sastoji od jedne američke investicijske banke i izraelske naftne kompanije, koje zajedno s Petrolom ulaze u kupnju Ine, samo paravan za sudjelovanje TNK-a u zajedničkom nastupu s Petrolom.
Slovenska naftna kompanija jako je zagrizla za ulazak u Hrvatsku, pa otuda i uklanjanje svih prepreka, a Štern bi mogao biti jedna od njih. Petrol, koji očito sam ne može financijski ući u jednu takvu transakciju, a Inina će se vrtjeti na nekoliko stotina milijuna dolara, pa traži partnere, svoju šansu vidi u drugom segmentu privatizacije. Petrol je spreman ući s Inom u rafinerijski posao, modernizirati postojeće dvije rafinerije jer, osim manje u Lendavi, nema vlastitu rafineriju.
Ostalim potencijalnim kandidatima taj posao nije primaran. Štoviše, Vlada se pribojava da bi strateški partner mogao početi restrukturirati Inu baš zatvaranjem rafinerija. Osim toga, Petrol, koji se natječe i za kupnju srbijanskog Beopetrola, želi se širiti i postati vodećom regionalnom kompanijom, a s Inom bi već napravio najveći dio toga posla.
Snježana Mlinarević