Sigurnost

Devet godina nakon napada, stanovnici Madrida i dalje u strahu

Foto: Miho Dobrašin
nmadrid
Foto: Miho Dobrašin
madrid
Foto: Miho Dobrašin
madrid
Foto: Miho Dobrašin
madrid
22.07.2013.
u 16:36
“Dok god imamo vojnike u misijama poput Afganistana nećemo biti potpuno sigurni”, napominje stanovnica glavnog grada Španjolske.
Pogledaj originalni članak

Dok su prve zrake sunca budile Madrid, njegovim podzemljem jurio je metro na liniji 1, najvažnijoj gradskoj pruzi. U 6.40 sati zaustavio se u srcu, na stanici Antόn Martín, udaljenoj 400 metara od zloglasne stanice Atocha gdje je prije devet godina u bombaškom napadu poginula 191 osoba.

Nakon što je metro nekoliko minuta ostao nepomičan, pospani putnici počeli su se osvrtati. Vonj zapaljene plastike ili gume širio se vagonom. Oko 20 putnika izašlo je na stanicu, a u tom trenutku iz kablova iznad vagona počele su frcati iskre.

“Upomoć!”, odjeknuo je tunelom glas mlade djevojke koja je briznula u plač. Panikala je zahvatila i ostale. Iz kablova su prštale iskre, a dežurni redar krenuo otključati izlaz za hitne slučajeve. Ljudi su se nestrpljivo naguravali dok se konačno teška željezna vrata nisu otvorila, a prolaz na ulicu postao slobodan. Linija 1, krvotok grada, zbog tehničkih problema ostala je zatvorena sve do 15 sati.

“Kako sam se uplašio! Mislio sam da smo gotovi“, kaže konobar Pablo (45), porijeklom iz Ekvadora, koji se u metrou zatekao nakon noćne smjene u centru. On se u metrou bio zatekao i kobnog jutra 2004. kada je u bombaškom napadu poginula 191 osoba, a 1800 ih ranjeno. “Izašao sam samo sat vremena prije eksplozije. Iako je prošlo gotovo 10 godina kao da je bilo jučer”, ističe. Za napad je bila optužena baskijska teroristička skupina ETA koja je u borbi za nezavisnost Baskije od 1968. ubila 829 osoba.

No istraga je pokazala da je bila odgovorna al-Quaeda. Nakon napada izvršenog tri dana prije parlamentarnih izbora, konzervativni Partido Popular izgubio je izbore, a nova vlada odmah povukla vojsku iz Iraka što je bio motiv napada.

“To je bio najgori dan u mom životu. Vjerujem da je terorizam zauvijek iza nas”, kaže Javier Larrauri (32) rođen u Madridu.

U europsku metropolu, godinama teroriziranu bombaškim napadima, ipak se uvukao strah. “Svaki put kada se dogodi neki kvar ili incident prvo pomislimo da je riječ o terorizmu”, kaže stanovnica Madrida koja je htjela ostati anonimna. ETA je 2011. položila oružje, a mnogi njeni članovi su uhićeni. No strah od bombi teško će napustiti Madrid.

“Dok god imamo vojnike u misijama poput Afganistana nećemo biti potpuno sigurni”, napominje stanovnica glavnog grada Španjolske.

>> Kako se Europska unija bori protiv terorizma

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.