Revoltirani odlukom o ispostavama hitne medicinske pomoći, prema kojoj će na području Donje Stubice ubuduće dežurati TIM 2, u čijem su sastavu medicinska sestra, odnosno medicinski tehničar sa specijalističkim usavršavanjem i vozač, članovi Gradskog vijeća Donje Stubice uputili su dopis u kojem traže hitnu izmjenu odluke.
Postojeće stanje
Dopis kojim traže zadržavanje postojećeg stanja, odnosno ostanak službe dežurstva ili barem postavljanje TIM-a 1 za područje Donje Stubice bio je adresiran na ministra zdravstva Darka Milinovića, ravnateljicu Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maju Grba-Bujević te krapinsko-zagorskog župana Sinišu Hajdaša Dončića.
– Donesena odluka je nepovoljna i loša za grad koji je zadnjih dvadeset godina «uhodani» centar u kojem stanovnici svih okolnih općina i gradova, a riječ je o gotovo 21.000 stanovnika, ostvaruju hitnu pomoć.
Samo je prošle godine u D. Stubici u vrijeme vikenda, blagdana i noću hitnu pomoć zatražilo 5626 osiguranika. Hoće li njima ubuduće moći pružiti pomoć osposobljena medicinska sestra bez liječnika ili će oni biti samo transportna služba u OB Zabok? – pitaju u dopisu donjostubički gradonačelnik Juraj Srebačić i predsjednik Općinskog vijeća Anđelko Glivar.
U Mariji Bistrici manje ljudi
Za usporedbu navode Mariju Bistricu na čijem je području i po novom ustroju definirana služba dežurstva, kako kažu, samo iz političkih razloga, a gdje je tijekom prošle godine usluge tijekom dežurstva zatražilo manje od 2000 ljudi. Da u Donjoj Stubici treba ostati dežurna služba s liječnikom, misli i gradonačelnik Oroslavja Ivan Tuđa, koji navodi kako su Oroslavčani od Bolnice na Bračku udaljeni oko pet kilometara, no njihovi stanovnici ipak češće traže pomoć u Donjoj Stubici. Zato će i Oroslavčani na iste adrese uputiti dopis u kojem inzistiraju da se dosadašnji status dežurstva ne ukida.