Rajko Ostojić predložio je danas sindikatima povratak dežurstava u bolnice i izmjenu Kolektivnog ugovora u zdravstvu.
– Sa smjenskim radom ćemo nastaviti tamo gdje dobro funkcionira. U dijelu bolnica smo uspjeli a u dijelu nismo, i to tamo gdje nedostaje anesteziologa i kirurga, a to je oko četvrtine do polovine općih i županijskih bolnica i kliničkih bolničkih centara. U KBC-ima je i problem edukacije liječnika i sestara – kazao je Ostojić, naglašavajući da time uvažava prijedlog o poboljšanju organizacije rada u Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatske liječničke komore, Akademije medicinskih znanosti te četiri medicinska fakulteta u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku. Oni predlažu i paušal kao naknadu za 24-satna dežurstva, kao i prije stupanja na snagu važećeg KU.
Ostojić tvrdi da je morao uvesti smjenski rad
Kad je uvodio smjenski rad, govorio je da se “preslikavaju dobra europska iskustva”, a sada ističe da su Njemačka i Nizozemska nakon šest mjeseci od smjenskog rada odustale. Međutim, na novinarske primjedbe da je smjenski rad pridonio produljenju lista čekanja i da se unaprijed sa svih strana upozoravalo da Hrvatska nema dovoljno liječnika za takvu organizaciju rada, tvrdi da nije pogriješio jer smjenski rad morao je uvesti zbog Direktive EU koja propisuje da prosječno tjedno radno vrijeme uključujući dežurstvo ne smije biti dulje od 48 sati.
Sada će se tražiti izuzeće RH od takve organizacije rada. – Bila je to naša obveza po Direktivi. Skratio sam rok na dva mjeseca, za razliku od svih kolega u Europi koji su je provodili između šest i 18 mjeseci. Zato sam i ostavio članak 162. u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, koji definira dežurstva – govori. Dva sindikata koja su i potpisnici Kolektivnog ugovora u zdravstvu ne protive se ovoj izmjeni, za čije prihvaćanje je rok 15 dana. – Sindikati će vjerojatno dati suglasnost, tu je i dopis “vrhuške” hrvatskog zdravstva, dakle ne mora se nitko bojati da ćemo učiniti nešto mimo zakona. Ako nam je interes pacijenta na prvom mjestu, rok može biti i kraći, što se mene tiče – rekla je Spomenka Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi.
Babić nije došao na pregovore
Dr. Ivica Babić, šef Hrvatskog liječničkog sindikata, nije došao na pregovore. – Pozvani smo, ali je dolazak uvjetovan prethodnim potpisivanjem Kolektivnog ugovora kojeg smo odbili. Bez tog uvjeta bili smo spremni sudjelovati – objasnio je Babić. Ministrov prijedlog kvalificira nezakonitim jer, ističe, plaćanje dežurstva paušalom ne može postojati. Takvim se oblikom obezvređuje znanje i rad, kazao je dr. Miro Dubovčak, ginekolog iz Siska, a kirurginja dr. Renata Čulinović iz Čakovca navodi primjer da je kroz neevidentirana dežurstva u svom 25-godišnjem radnom stažu, sedam godina odradila bez plaćanja. Liječnički štrajk u mirovanju je do 18. travnja, kada će odlučivati o daljim koracima. Represija prema liječnicima koji su štrajkali - opomene pred otkaz dr. Trpimiru Goluži, smjenama dr. Leonarda Patrlja, dr. Ljiljane Lovrić itd., kažu, izuzetno zaoštrava konflikt između doktora i vlasti. – Na korak smo do građanskog neposluha – navodi Babić.
Hoće li sada Rajko Ostojić dati ostavku, a Gabriću zatvoriti onu bolnicu za guljenje hrvatskih građana. Hoće li obojica odgovarati zato što su produljili liste čekanja za koje znamo čemu služe a od kojih su većina netočne ili skrivene pričaa mi prijatelj npr, transplantacije rožnica skrivene tako da Gabrić i Dekaris bolje zarade svakom sljepcu 22 500 kuna ha.