IZDANO POSEBNO PRIOPĆENJE

Obilne oborine mogle bi uzrokovati nove poplave: DHMZ otkrio kada i gdje se očekuju

Foto: Davor Javorovic/PIXSELL/DHMZ
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Zagreb: Nakon noćašnjeg nevremena poplavljen podvožnjak u naselju Buzin
Foto: Borna Jaksic/PIXSELL
Hrvatska se sprema za dolazak vodnog vala, u Šarengrad stigle vreće s pijeskom
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Ministrica Marija Vučković obišla je područje dunavskog nasipa u Batini
Foto: DHMZ
02.10.2024.
u 16:27
Velika količina oborine u kratko vrijeme može prouzročiti bujične i urbane poplave počevši od danas u Istri, Gorskom kotaru i dalje uz granicu sa Slovenijom. Sa širenjem oborina danas, tijekom sljedeće noći i dana i mogućnost pojava bujica se širi na Liku, Dalmaciju i zaleđe, navodi Državni hidrometeorološki zavod
Pogledaj originalni članak

Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) izdao je posebno priopćenje zbog očekivanih obilnih oborina te mogućih bujica i podizanja vodostaja. Sukladno vremenskoj situaciji, kako ističe DHMZ, prognozirana obilna intenzivna oborina tijekom sljedeća tri dana mogla bi uzrokovati bujične i urbane poplave, a koje u nižim dijelovima slivova mogu uzrokovati visoke vodostaje rijeka s mogućim ulaskom u mjere obrane od poplava.

- Početak nepovoljne hidrološke situacije s bujičnim i urbanim poplavama je od jutros na sjevernom Jadranu, u Gorskom kotaru (npr. Gornja Dobra, Kupa), dalje uz granicu sa Slovenijom, a s daljnjim razvojem vremena od noćas i nadalje i u Lici (npr. Otuča, Lika i Gacka), zadarskom zaleđu i Zadru. Obilna oborina prognozirana za kraj četvrtka (3. listopada) i petak (4. listopada) će također povećati mogućnost bujica uz središnju i južnu jadransku obalu i u zaleđu. U nižim dijelovima slivova tečenje će usporiti i podizati vodostaje rijeka i sljedeći tjedan - navodi se. 

Europski centar za srednjoročne vremenske prognoza (ECMWF) za područja zapadne Slovenije, jadranske obale i zaleđa, Gorskog kotara i Like daje visoke izglede za obilne oborine (iznad 150 mm) u narednih deset dana od kojih će se glavnina ostvariti do ovog vikenda, pojašnjava DHMZ te dodaje kako hidrološki model Europskog sustava upozorenja na poplave (EFAS) ukazuje na značajnu mogućnost pojave velikih voda na Rječini, Kupi, Dobri, Mrežnici, Korani, Glini, Uni, Lici, Gackoj, Zrmanji, ali i Savi, Muri i Dravi sljedećih dana.

Foto: DHMZ
Vjerojatnost oborine veće od 150 mm (svjetlo plava boja je manja vjerojatnost, tamno plava boja je veća vjerojatnost) u sljedećih 10 dana prema ECMWF ansambl prognozi uključenoj u EFAS LISFLOOD hidrološku prognozu (crveni i žuti kvadratići ukazuju na vjerojatnost velikih voda) od 2. listopada 2024. u 00 UTC

- Operativni hidrološki modeli DHMZ-a također ukazuju na velike vode sljedećih dana za slivove Kupe, Une, Like i Gacke, Zrmanje, Krke i Cetine, ali i povećane dotoke Save, Mure i Drave. Prema aktualnih hidrološkim prognostičkim materijalima povećanje vodostaja na gornjoj Savi počinje od noćas do nedjelje. Nizvodno od ušća Kupe i Une u Savu porast će biti sporiji, ali značajan jer će ove dvije rijeke donijeti velike količine vode. Sava u Zagrebu i nizvodno, kao i Kupa, Dobra, Korana, Mrežnica, Glina, Una, Lika, Gacka će doseći mjere obrane od poplava čiji će stupanj ovisiti o ostvarenoj oborini i njenom intenzitetu. Mura i Drava bi na ulazu u Hrvatsku svoje maksimume mogle imati petak/subotu u nižim mjerama obrane od poplava ovisno o oborini u Austriji i Sloveniji.

Velika količina oborine u kratko vrijeme može prouzročiti bujične i urbane poplave počevši od danas u Istri, Gorskom kotaru i dalje uz granicu sa Slovenijom. Sa širenjem oborina danas, tijekom sljedeće noći i dana i mogućnost pojava bujica se širi na Liku, Dalmaciju i zaleđe. Poseban naglasak stavljamo na Gornju Dobru (Ogulin), Otuču (Gračac), Liku, Gacku, Zrmanju, Zadar i zadarsko zaleđe. Tijekom noći s četvrtka (3. listopada) na petak (4. listopada) i u petak se takva mogućnost povećava i na području središnje i južne Dalmacije zbog razvoja konvektivnih oborina - navodi Državni hidrometeorološki zavod. 

GALERIJA Pitali smo umjetnu inteligenciju kako će gradovi u BiH izgledati za 100 godina. Pogledajte rezultate, fascinantni su

Foto: Armin Durgut/Pixsell
Foto: ChatGPT
Foto: ChatGPT

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.