Državni hidrometeorološki zavod odlučio je objaviti odgovore na pitanja koja su brojni postavili u posljednjih nekoliko dana. Naime, nakon nevremena koje je u srijedu poharalo dio države, ljude zanima koliko je to uobičajeno za Hrvatsku te jesu li takve oluje nešto što će u budućnosti biti češća pojava.
Na žalost, odgovori koje su dali ne ulijevaju nadu, a neki čak i duboko zabrinjavaju.
- U Hrvatskoj je uočeno zagrijavanje u svim godišnjim dobima, osobito u toplom dijelu godine, proljeću i ljetu. Zagrijavanje se očituje u porastu svih temperaturnih indeksa ekstrema poput broja toplih dana i noći, duljini toplih razdoblja i slično - piše DHMZ.
- Promjene u oborinskom režimu ukazuju na značajno suše ljetne mjesece, osobito na Jadranu, te jasan porast jesenskih količina oborine u cijeloj zemlji. Ljetni trend smanjenja oborine je popraćen i povećanjem intenziteta satnih i višesatnih godišnjih maksimuma koji se u kontinentalnoj Hrvatskoj uglavnom javljaju u ljetnim mjesecima - navodi se u analizi DHMZ-a koja je donijela i najavu onoga što dugoročno možemo očekivati.
POVEZANI ČLANCI:
- Hrvatska se, kao i ostale zemlje Sredozemlja, zagrijava brže od ostatka svijeta. Očekuje se rast godišnjih i sezonskih temperatura zraka u cijeloj zemlji i u budućnosti. Najveći se porast očekuje ljeti, uz povećan broj dana s visokim dnevnim, ali i noćnim temperaturama, dugotrajnije i intenzivnije toplinske valove - upozoravaju.
- Najveća promjena u oborinskom režimu očekuje se također ljeti uz manjak oborine u cijeloj Hrvatskoj, a najviše uz obalu Jadrana. U preostalim sezonama oborina može porasti u odnosu na količine koje su zabilježene u razdoblju 1981. – 2010. Projekcije pokazuju da se očekuje dulji niz uzastopno sušnih dana ljeti te njihovo skraćivanje zimi. Sukladno tome, skratit će se niz kišnih dana ljeti. U svim drugim sezonama, standardni dnevni intenzitet oborine bit će veći, što znači da možemo očekivati izraženije oborine u kratkom razdoblju - zaključuju u DHMZ-u.
Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!
Plaše ljude, da bi uveli novu "zelenu" tehnologiju na kojoj će zaraditi ali i moći kontrolirati ljude....da im je stalo do okoliša sadili bi drveće, ali ne, stalno tehnologija, poticaji, uzimanje para na istoj , kontrola npr što jedete koliko Co2 emitirate, dok oni putuju u privatnim mlažnjacima i žderu sočan odrezak i zalijevaju to šampanjcem.....a ovi iz sekte Možemo i takvi su im korisne b u d a le i podizvođači....