Građani se već godinama žale na dim i smrad koji dopire iz tvornice Ferro-Preis u čakovečkoj Ulici Tome Bratkovića. Kad god bi mediji prenijeli svjedočenja ljutitih i za vlastito zdravlje zabrinutih stanara koji se guše u dimu, u tvornici odljevaka odgovorili bi da se sve radi po propisima. Pritisak javnosti ipak je natjerao županijske i gradske čelnike da sazovu sastanak s vodstvom te austrijske tvrtke koja u industrijskoj zoni u zapadnom dijelu grada posluje od 1991. godine. Direktor Paško Vela ističe da se tehnologija proizvodnje temelji na instaliranim kupolnim pećima za proizvodnju lijevanog željeza. Kod sagorijevanja koksa javljaju se dimni plinovi koji filtrirani odlaze u atmosferu preko ispusta iznad kojeg je instaliran limeni plašt s vodenom zavjesom.
– Koks kod sagorijevanja ima sam po sebi osebujan, prepoznatljiv miris, a za nepovoljnih vremenskih uvjeta, niske naoblake ili strujanja vjetra, dolazi do spuštanja i pritiska dima u niže slojeve, pa se može vidjeti i osjetiti. Činjenica je da je unatrag nekoliko godina, kad su i počele pritužbe građana, zapadna industrijska zona grada Čakovca bitno promijenjena u korist širenja ruralne sredine – upozorava Vela. Dodaje da se redovito provode mjerenja na ispustima kupolnih peći od Ministarstva zaštite okoliša te da sva mjerenja zadovoljavaju nacionalne standarde.
Tvrtka godišnje proizvede oko 8000 tona raznog programa. Više od 90 posto prodaje u EU. Zapošljava 181 djelatnika i surađuje s još dvjestotinjak kooperanata. Ferro-Preis će se uskoro ipak morati uskladiti s minimalnim standardima Europske unije, koji su stroži od hrvatskih.
– Do 30. lipnja 2012. moramo ishodovati rješenje o objedinjenim uvjetima zaštite okoliša, a postrojenje se mora uskladiti sukladno zakonskim uvjetima do 31. prosinca 2015. godine. Već smo izradili studiju tehnoloških rješenja zamjene kupolnih peći – tvrdi Vela i zaključuje da je Ferro-Preis u vrijeme najveće krize, kad su neke ljevaonice u Hrvatskoj zatvorile vrata ili otpustile velik broj zaposlenih, opstao.
– Naš dim udiše i svaki od 181 djelatnika tvrtke i unosi ga u svoje obitelji, a nepobitna je činjenica da nitko od nas nema zdravstvenih problema. Uvjeravamo sve žitelje u našoj okolini da nema mjestu strahu – kaže Vela.
Zatvaraj to,to je sramota,kako ti austrijanci misle nastaviti proizvodnju.Vidi ti njih ,kući ,nama ne treba proizvodnja,samo čisti zrak.Kakva radna mjesta ,vozi to u Austriju a mi ćemo doći tamo raditi.