Da je većina s Domoljubnom koalicijom tanka, nije tajna. A upitno je i može li 15 Mostovih zastupnika ostati na okupu do samog kraja. Zato su razgovori mandatara Tihomira Oreškovića s HNS-ovim ministrima koji su obavljeni ili tek najavljeni zanimljiv, ali i pametan potez.
Informativni razgovori
Zasad je Orešković razgovarao s ministrom gospodarstva na odlasku Ivanom Vrdoljakom kojeg pozna otprije. A osim o započetim projektima i onome što bi bilo dobro nastaviti u sektoru gospodarstva, Orešković se ima namjeru upoznati i s detaljima iz resora ministrice graditeljstva Anke Mrak-Taritaš. Ona, kako nam je sama otkrila, poziv još nije dobila. Ali rado će se odazvati.
– Moj jedini interes je da se sve dobro što smo započeli u prethodnom mandatu nastavi provoditi i dalje. Svatko s tim ciljem dobit će podršku – kaže Mrak-Taritaš.
Hoće li sve ostati samo na razgovorima ili će u budućnosti i HNS sa svojih devet mandata "podebljati" trenutačno klimavu većinu koja bi mogla biti veliki problem novoj vladi iduće četiri godine, legitimno je pitanje.
Većina HNS-ovaca iz vrha stranke s kojima smo razgovarali uvjeravaju nas da se to neće dogoditi i da im u HDZ-u ništa nisu nudili niti su oni što tražili.
– HNS je oporba i bit će iduće četiri godine. Osim ako ne dođe do novih izbora – poručio je Predrag Štromar, predsjednik Središnjeg odbora HNS-a.
I jedan član Predsjedništva HNS-a poručuje kako nema ništa od priče da će HNS promijeniti stranu.
– Mi smo oporba, ali smo konstruktivni. Svaku stvar koja bude dobra mi ćemo podržati iz Sabora – kaže naš izvor.
Međutim, ima i onih u vrhu stranke koji nisu skloni u potpunosti odbaciti ideju da se podrži vladu HDZ-a i Mosta.
– Nikad ne reci nikad. Teško je u ovom trenutku reći grubo ne na tu opciju. Treba prvo vidjeti kako će se sve odvijati, tko će biti u toj vladi, za što će se zalagati. Dakle, prvo treba vidjeti kojim smjerom se ide dalje i što je u konačnici interes Hrvatske. Ali, ako to bude isključivo politička vlada HDZ-a, onda mi doista nemamo što raditi – kaže naš izvor iz HNS-a.
Isti izvor uvjeren je i da im prepreka u tom slučaju nije sporazum koji su potpisali kada su ulazili u koaliciju Hrvatska raste. I u kojem stoji da u slučaju gubitka izbora neće koalirati s HDZ-om.
– Ako isti sporazum nije vrijedio za SDP i Zorana Milanovića koji je de facto potpisao ulazak u tripartitnu koaliciju, ne vidim razloga zašto bi on sada obvezivao HNS – kaže naš izvor.
Politički analitičar Ivan Rimac drži da HNS nije spreman na takvu situaciju.
Prevelik rizik
– Mislim da HNS neće ući u koaliciju s HDZ-om. Bili su poprilično glasni oko toga da se ne surađuje ni s HDSSB-om pa je malo vjerojatno da će surađivati s HSP-om i nekim drugima u Domoljubnoj koaliciji – drži Rimac.
Međutim, dodaje, treba pričekati izglasavanje povjerenja vladi na kojem će se vidjeti je li netko od bivših ministara uključen. Dodaje i kako bi to bio veliki rizik za te ljude jer se izlažu potencijalnoj opasnosti da ih se izbaci iz HNS-a.
Analitičar Žarko Puhovski drži pak da upravo dolazi do interesnog povezivanja HNS-a i HDZ-a, a dokle će se ići ovisi prije svega, kaže, o tome kako će se postaviti Vesna Pusić koja je pak, dodaje, pokazala da i nije zainteresirana za vođenje stranke.
HDZ se s druge strane, kaže Puhovski, pokušava na sve načine izvući iz pritiska Mosta.
– Teški su, stalno mijenjaju zahtjeve i HNS im može olakšati situaciju. Osim toga, HNS im služi i kao opcija protupritiska na Most. Šalju im poruku da imaju i drugu opciju – drži Puhovski.
>> Orešković traži širu potporu za Vladu, pa i od HNS-ovaca
>> Vladimir Bilek ušao u Bandićev klub, prijeti mu izgon iz HNS-a
ne znam jesu li veći znalci ovi hns-ovci ili ovaj "neovisni" socijalisti samoupravljač puhovski, strašno