Najavljene izmjene Zakona o znanosti, visokom obrazovanju i sveučilištu podijelile su ionako podijeljenu akademsku zajednicu.
Čuvari autonomije
Jedan dio, predvođen dijelom profesora, asistenata i znanstvenih novaka sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta koji u izmjenama vidi rušenje autonomije i daljnju komercijalizaciju obrazovanja već nekoliko dana poziva na opći štrajk. Drugi dio, iza kojeg stoje i šefovi znanstvenih instituta, podržava završetak izrade prijedloga zakona i “buntovnike” poziva na, kako kaže, razum. Tvrdi da je poziv na štrajk kontraproduktivan jer upravo je u tijeku drugi krug pregovora između predstavnika akademske i znanstvene zajednice sa MZOŠ-om koji bi trebao dovesti do kompromisnog rješenja. Međutim, organizatori štrajka u takav scenarij ne vjeruju te od izlaska na ulice ne odustaju.
– Mogu samo reći da se akcija širi iz dana u dan. Sada nam se javljaju i ljudi sa sveučilišta u Zadru i Rijeci koji se također protive spornim izmjenama zakona – objašnjava Mate Kapović, docent na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, na kojem je preksinoć održan sastanak svih koji su nezadovoljni zakonima.
Postignut dogovor
Tada su i odlučili da ne odustaju od štrajka, a Nezavisnom sindikatu znanosti i visokog obrazovanja poručili su da će istupiti iz članstva ne povuče li delegate iz pregovaračkih skupina koje s MZOŠ-om pregovaraju o izmjenama zakona.
– Riječ je o barem stotinu članova koji su spremni istupiti ne prestane li njegovo vodstvo provoditi nešto s čime se članovi sindikata ne slažu – kaže Kapović.
Predsjednik Velikog vijeća sindikata Vilim Ribić kaže da će delegati ostati u radnim skupinama jer su tako odlučila tijela sindikata.
– Ti koji žele štrajk ne znaju što se događa u radnim skupinama. Ne znaju da smo sa MZOŠ-om postigli dogovor o gotovo svim spornim točkama i da je Ministarstvo pristalo da rektora ne bira država već Senat i ne znaju da država neće imati zadnju riječ u preoblikovanju sveučilišta – napominje Ribić. Pita se i gdje su današnji “štrajkaši” bili kada je upravo sindikat prosvjedovao protiv komercijalizacije obrazovanja prije nekoliko godina.
Dio profesora poziva u štrajk, ostali tragaju za kompromisom
Od 1. siječnja zaštićeni najmoprimci morat će se iseliti: Moći će birati jedan od pet načina izlaska
Zaštićeni najmoprimci i vlasnici nekretnina morali su se prijaviti na poseban popis koji je oformilo Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. U Registar je prijavljeno 2158 nekretnina, a riječ je zapravo o 3118 prijava
Razuzdani vikend hrvatskih policajaca: Opijali se i drogirali, na kraju razbili inventar MUP-a
Spomenuti policijski službenici će biti udaljeni iz službe te će protiv njih biti podnijet zahtjev za pokretanjem disciplinskog postupka zbog teže povrede službene dužnosti
I dalje iznadprosječno toplo, ali stižu kiša i nove pahulje. Vakula otkrio gdje i kada bi mogao pasti snijeg
I u utorak južina, većinom i neuobičajena toplina, ali mjestimice i kiša, najprije na sjevernom Jadranu i u Gorskoj Hrvatskoj, prema večeri i još ponegdje.
Filipinka Arcely za svoju je obitelj odabrala Hrvatsku
Od studentske ideje do utjecajnog portala: 'Nije bilo bogatih roditelja, nego “ajmo pa kud puklo”
komercijalizacija visokog školstva je propast...uzrok je nastajanja smiješnih \'\'visokih učilišta\'\' iz menadžmenta i sličnih \'\'znanosti\'\'...legaliziranje kupovine diplome