Je li vrijeme za brigu?

Dionice Credit Suissea pale su u srijedu za 20 posto, ECB se raspituje o izloženosti banaka

Foto: DENIS BALIBOUSE/REUTERS
FILE PHOTO: FILE PHOTO: A logo is pictured on the Credit Suisse bank in Geneva,
Foto: STAFF/REUTERS
German share price index DAX graph is pictured in Frankfurt
Foto: ARND WIEGMANN/REUTERS
FILE PHOTO: Switzerland's national flag flies above the logo of Swiss bank Credit Suisse in Zurich
15.03.2023.
u 17:56
Europska središnja banka kontaktirala je sistemski važne zajmodavce u eurozoni kako bi ih ispitala o izloženosti posrnulom švicarskom zajmodavcu Credit Suisse, saznaje Reuters iz dva izvora u nadzornom mehanizmu ECB-a. Jedan od izvora istaknuo je pritom da su problemi Credit Suissea, po njihovom mišljenju, specifični za švicarsku banku i nisu sistemske prirode.
Pogledaj originalni članak

Wall Street Journal prvi je u srijedu izvijestio da supervizori ECB-a istražuju financijske veze između Credit Suissea i banaka eurozone, pozivajući se na upućene izvore. Dionice Credit Suissea pale su u srijedu za 20 posto nakon što je njen najveći dioničar objavio da joj više ne može pružati potporu, što je natjeralo izvršnog direktora da ponovo istakne bančinu financijsku snagu. U utorak švicarska banka izvijestila je da je utvrdila "značajnu slabost" u financijskim izvješćima u 2021. i 2022. godini.

U poslovnom izvješću za 2022. godinu Credit Suisse navodi da interna kontrola financijskog izvješćivanja do 31. prosinca 2022. i 2021. nije bila efikasna, kao ni kontrola i postupci objave. Utvrđene su "značajne slabosti" povezane sa činjenicom da nije osmišljen i korišten efikasan proces procjene rizika koji bi utvrdio i analizirao mogućnost objave netočnih podataka o poslovnim rezultatima, napominje Credite Suisse. ''Slabosti" su rezultirale korekcijama konsolidiranih izvješća za tri godine zaključno s 31. prosinca 2021.

Banka je prošli tjedan odgodila objavu izvješća za 2022. nakon poziva Američke Komisije za vrijednosnice i trgovinu (SEC) o tehničkoj procjeni korigiranih podataka o konsolidiranom novčanom toku u godinama koje su završile 31. prosinca 2020. i 2019. i o kontroli. 

Lani je banka prema najnovijim podacima zabilježila znatno veći odljev gotovinskih depozita i neto odljev imovine. Odljev je u međuvremenu ublažen, ali trend se nije promijenio do datuma objave najnovijeg izvješća pa je banka djelomično aktivirala mehanizme za zaštitu likvidnosti, stoji u najnovijem izvješću.

Video: Beč u strahu od mogućeg terorističkog napada

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.