Formalne vojne saveznice

Diplomatske tenzije: Dok Moskva kritizira saveznike, oni više ne žele ruske vojne baze

Foto: MAXIM GRIGORYEV/NEWSCOM
Diplomatske tenzije: Dok Moskva kritizira saveznike, oni više ne žele ruske vojne baze
02.11.2023.
u 19:15
Diplomatske tenzije između dviju zemalja guraju Putinovu vladu prema konfrontaciji, a Erevan u zagrljaj Zapada
Pogledaj originalni članak

Nastavljaju se diplomatski sporovi Rusije i Armenije nakon što je u rujnu Armenija izgubila u ratu od Azerbajdžana za što djelomično krivi i neaktivnost svoje saveznice Moskve. Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova nazvala je sudjelovanje Erevana na summitu o miru na Malti, koji je održan prošlog tjedna na nagovor Ukrajine, "demonstrativno antiruskim činom". – Mislimo da bi oni u Erevanu koji aktivno očijukaju s onima koji su u agresivnom konfliktu s Rusijom trebali odgovarati – rekla je Zaharova. Rusija i Armenija formalno su vojne saveznice čiji su odnosi potonuli u rujnu nakon što je Azerbajdžan u munjevitoj 24-satnoj vojnoj akciji osvojio teritorij Gorskog Karabaha koji su prethodno kontrolirali Armenci. Erevan je za to okrivio Rusiju čije su mirovne trupe koje su razmještene u regiji tek promatrale napad Azerbajdžana. S druge strane, Kremlj inzistira da je do sloma vlasti u Karabahu došlo zbog nesposobnosti armenskog premijera Nikola Pašinjana koji je usto počeo provoditi i prozapadne i antiruske politike. Kako neki u Armeniji misle da je Pašinjan počinio velike pogreške tijekom rata, ruski narativ ponekad u dijelovima zemlje pada na plodno tlo.

No vlada u Erevanu inzistira na greškama Moskve. Armenski premijer Pašinjan rekao je prošlog tjedna čak u intervjuu Wall Street Journalu (WSJ) da njegova zemlja "ne vidi prednosti u nastavku postojanja ruske vojne baze na armenskom teritoriju". – Moramo diverzificirati naše odnose u sigurnosnoj sferi i to sada pokušavamo učiniti – rekao je Pašinjan WSJ-u, što je naljutilo Moskvu. Pašinjan je u intervjuu WSJ-u s druge strane isključio mogućnost da Armenija napusti CSTO, vojni savez postsovjetskih država koji se često naziva "ruskim NATO-om".

U Armeniji je u ovom trenutku stacionirano 10 tisuća ruskih vojnika, od čega je polovica u ruskoj vojnoj bazi blizu turske granice. Ostatak se nalazi kod aerodroma i u drugim bazama u zemlji. U posljednje vrijeme Armenija je počela ugovarati vojnu suradnju sa zapadnim zemljama, naročito Francuskom. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da "nije dobro za Rusiju i Armeniju da komuniciraju putem novina, naročito Wall Street Journala".

– Nastavljamo naše razgovore s armenskim prijateljima i nastavit ćemo to raditi – dodao je Peskov koji često u javnosti, nakon žestokih izjava kolega iz ruske vlade, nastupa pomirljivo.

VEZANI ČLANCI:

U međuvremenu se Armenija nalazi u teškoj poziciji. Više od stotinu tisuća Armenaca napustilo je u rujnu Gorski Karabah i doselilo se u Armeniju pa ih vlada pokušava smjestiti i dati im osnovna sredstva za život. No dio Armenaca strahuje da bi Azerbajdžan mogao napasti i sam armenski teritorij prema kojem, navodno, ima teritorijalne pretenzije. Baku demantira te optužbe. Gorski Karabah koji je zauzeo prema međunarodnom je pravu dio azerbajdžanskog teritorija. 

FOTOGALERIJA Opatija u studenom postaje najslađa destinacija na svijetu

Foto: Anton Unković
Festival čokolade u Opatiji
Foto: Marko Vrdoljak
Festival čokolade u Opatiji
Foto: Marko Vrdoljak
Festival čokolade u Opatiji
Foto: Petar Kürschner
Festival čokolade u Opatiji
Foto: Petar Kürschner
Festival čokolade u Opatiji
Foto: Anton Unković
Festival čokolade u Opatiji
Foto: Petar Kürschner
Festival čokolade u Opatiji

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 29

KR
Krug
13:20 03.11.2023.

Pro zapadna politika armenijskog predsjednika se obila Armencima o glavu. Amerima nije stalo do Armenaca već im je cilj bio da ih odvoje od Rusa. Tko sa vragom tikve sadi...

DU
Deleted user
20:14 02.11.2023.

Karabah je svršena priča. To je Azerbajdžan i nikada više ga Armenci neće vratiti. Armenija ne treba Rusima, oni jednostavno neće moći ni Rusiju održati na okupu. Gube po 10 milijuna Rusa u deset godina, što zbog iseljavanja , a najviše zbog negativnog prirodnog priraštaja stanovništva. Godine despota, zločinaca i krvoločnih režima je uzela svoj danak . Ruska moć je u vrtoglavom opadanju. Najbolje rješenje za Rusiju je da usvoji sve zapadne zahtjeve, ode iz Ukrajine i postane zapadni vazal ili kako se to demokratski kaže saveznik i partner. Bolje nego kineski ili turkijski ..

SE
Serengeti
00:08 03.11.2023.

Armenski predsjednik se odavno okrenuo prema zapadu što i govori više posjeta američkih dužnosnika ove i prošle godine Armeniji. Neka mu sad Ameri vrate Karabah.