– Ne želimo ništa komentirati i nemamo što reći o tom slučaju. Sve je to prije godinu i pol, u vrijeme predstečajne nagodbe, bilo na internetu i svima je dostupno. Ne vidim što bih još trebao komentirati i ne mislim da o tome trebam što govoriti – rekao je kratko predsjednik uprave vinkovačke Spačve d. d. Dario Puljiz nakon molbe da komentira aferu sa zemljištem koje je bilo u vlasništvu toga drvoprerađivača.
600 radnika
Puljiz nam je radije govorio o sadašnjosti Spačve i istaknuo da je najvažnije da radnici rade, redovito primaju plaću i da tvrtka dobro posluje nakon nekoliko kriznih godina kada je bilo i otpuštanja. Nije htio detaljnije govoriti ni o lokaciji spornoga zemljišta. Nedavno su zaposlili nekoliko menadžera prodaje, ekonomista sa znanjem ruskog, turskog i njemačkog jezika jer računaju s tim tržištem. Sada u Spačvi radi, kako kaže Puljiz, 600-tinjak radnika, prosječna plaća je 3.750 kuna, što je 15 posto više od prosjeka u drvoprerađivačkoj industriji u RH.
– Plaće su redovite i stabilne, 95 posto proizvodnje izvozimo i pritom valja istaknuti kako je riječ o izvozu finalnih proizvoda, od ulaznih masivnih vrata do furnira, dijelova pokućstva i nekoliko vrsta podova koji su vrlo traženi u inozemstvu – rekao je Puljiz. U prošloj godini Spačva je dobila suvremeni pogon za proizvodnju peleta godišnjeg kapaciteta 60.000 tona, koji u ovoj godini proizvodi 15-ak tisuća, a dogodine će 50.000 tona ovog vrlo traženog, jeftinog energenta u zemljama EU.
Kako su mediji početkom prošle godine pisali, u predstečajnoj nagodbi vjerovnici su načinili plan financijskog i operativnog restrukturiranja koji je obuhvaćao i drastičnu promjenu vlasničke strukture Spačve pa Borislav Škegro i njegov Quaestus Private Equity fond preuzima 66,20 posto dionica Spačve i postaje većinski vlasnik. Škegro je za boravka u Vinkovcima prije dva mjeseca naglasio kako je “interes Fonda kao većinskog vlasnika da Spačva i dalje bude ključni čimbenik razvoja drvne industrije u Županiji”.
HPB, Hrvatske šume
Preostali dio vlasničkih udjela pripadaju Hrvatskoj poštanskoj banci, Hrvatskim šumama i bivšim većinskim vlasnicima. Okončanjem postupka predstečajne nagodbe, krajem prošle godine, obavljena je financijska konsolidacija, stvoren investicijski potencijal te druge pretpostavke za dugoročno uspješno poslovanje, kažu u Spačvi.
Inače, Večernji list je u ožujku 2012. doznao za aranžman između Spačve i države, sličan ovom najnovijem. Naime, predsjednik uprave Spačve Dario Puljiz u ožujku 2011. pisao je tadašnjoj premijerki Jadranki Kosor i predložio prebijanje duga za PDV, mirovinsko i zdravstveno – oko 11 milijuna kuna – prodajom Spačvine nekretnine pokraj Zadra, čija je vrijednost bila identična iznosu duga državi.
>> USKOK od Linića zatražio dokumentaciju o kupnji zemljišta Spačve!
>> Slavko Linić pisao Milanoviću: Pročitajte što mu je poručio
Kako sve ostalo nije vazno sjor Puljiz. Naravno da je vazno. Vazno je prije svega kako je ta gigantna drzavna i prfitabilna tvrtka dospijela u privatne ruke. Vazno je za koliko je prodana, koliki je profit pravila, prije i nakon privatizacije. Vazno je koliko i zasto, i kod koga se zaduzila, za koliko je ponovo prodana. Sve je to vazno da se ustanovi protok kapitala.