slučaj đakovština

'Direktore, riješi robne zalihe ili ćemo svi završiti u zatvoru!'

Foto: Davor Javorović/Pixsell
Paško Gašpar (1)
Foto: Davor Javorović/Pixsell
Paško Gašpar (1)
Foto: Davor Javorović/Pixsell
Paško Gašpar (1)
10.01.2013.
u 13:16
Bivši član Uprave Ivo Andraković prisjetio se sastanka kod bivšeg ministra Popijača, "koji je otišao nakon 20-ak minuta"
Pogledaj originalni članak

- Direktore, riješi robne zalihe ili ćemo svi završiti u zatvoru! - riječi su to člana Uprave posrnulog mlinsko-pekarskog diva Đakovštine upućene Miji Matiću. Tako se bar danas na Županijskom sudu u Osijeku prisjetio Ivo Andraković, također bivši član Uprave. Stečaj tvrtke proglašen je u siječnju 2010. Tek nekoliko dana kasnije, uhićeni su i P. Gašpar i M. Matić. Direktor je i umro u osječkom zatvoru četiri mjeseca kasnije.

U aferi nestanka žita iz strateških robnih rezervi i od kooperanata, teškoj 55,7 milijuna kuna, upravo se bliži kraju suđenje Pašku Gašparu i još šestero optuženih.

Andraković se prisjetio sastanka kod bivšeg ministra gospodarstva Đure Popijača iz prosinca 2009., na kojem je bio i tadašnji potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks.

- Pokušavalo se naći rješenje za spas firme. Popijač i Šeks su otišli nakon 20-ak minuta i sve prepustili predstavniku Fonda za sanaciju te pomoćnicima ministara. Predstavnici politike bili su upoznati s cijelom situacijom unazad tri godine. Bilo je prigovora da je provedena već jedna sanacija, a stanje je ostalo isto – ispričao je svjedok. Radnicima je tvrtka u to doba bila dužna dio plaće za listopad te cijelu za studeni i prosinac 2009. Velike su cifre dugovali i HEP-u za struju i plin. Nije bilo novca da se podmire dobavljače. Sa sastanka su otišli bez rješenja.

- Na izvještajnim kolegijima, pak, nije bilo nikakvog govora o meljenju robe iz zaliha – izjavio je, dodajući kako se Uprava tvrtke nije često sastajala, \"četiri-pet puta godišnje\". Tražio je svojedobno od tehnologa Željka Perića, prisjetio se, da mu pokaže inventurne liste. Na jednoj je nešto bilo prepravljeno korektorom.

- Bila je sporna, mislim, jedna broijka, u smislu da je kukuruz podveden pod žito ili obrnuto. Ispravili smo to – rekao je.

Prema optužnici, Gašpar je od rukovoditelja skladišta Ivana Vuksanovića tražio da se žitarice i uljarice iz strateških robnih rezervi te u vlasništvu kooperanata samelju i prodaju na tržištu. S tako pribavljenih 55,7 milijuna kuna plaćali su obveze tvrtke. Kako bi prikrili manjak od tisuću tona žita, tehnolog Željko Perić je, tereti se, kao predsjednik inventurne komisije u prosincu 2009. napisao da se u skladištima nalaze dvije tisuće tona pšenice. Ostali su optuženici, među kojima su i tehnolog Marijan Bakula te Martin Župan, njegove navode potvrdili svojim potpisima. Gospodarska inspektorica Ana Lasić lažno je, stoji u optužnici, navela da je obavila kontrolu i zapisnik dostavila Ravnateljstvu za robne zalihe. Optužena je i sama tvrtka koja je u međuvremenu, završetkom stečaja, prestala postojati.

S malo nade da će ikada dobiti svoj novac, u sudnici je danas sjedila i nekolicina oštećenih seljaka.

- Duguju mi 100.000 kuna za kukuruz, pšenicu i suncokret iz dijela 2008. te iz cijele 2009. Iznos je bio i veći, ali smo nešto prelomili s mojim dugom za repromaterijal. Dok je trajao stečaj, u rujnu 2011. su nam rekli da im donesemo račune, ponadali smo se, ali uzalud – kazao nam je Aleksandar Uzelac, vlasnik OPG-a iz Đakova.

>>Obrana: Htjeli su spasiti tvrtku, zato su mljeli tuđe žito

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

BA
baš
14:23 10.01.2013.

Tko je spalio žito, bilo je pitanje u jednoj partizanskoj seriji nastaloj u našoj povjesti života u nekadašnjoj jugoslaviji. Ovdje je pitanje; tko je popalio žito? Samo odgovor neka ne bude; student. Koperfild i svi mađioničari zajedno za nas su bebe. Nitko još nije uspio isprazniti silose na "neviđeno" osim nas Hrvata.