DISKRIMINACIJA

'Kad vide boju kože, odjednom je radno mjesto već popunjeno'

Foto: Vjeran Žganec Rogulja/Pixsell
Danijel Balog
Foto: Vjeran Žganec-Rogulja
Krunoslav Vuk
18.03.2015.
u 19:00
Zbog stereotipa se ne koriste olakšice za zapošljavanje Roma, tvrdi Dragan Ignac
Pogledaj originalni članak

Robert Ignac (22) iz Orehovice pet godina traži posao. Instalater je centralnog grijanja. Šalje molbe na natječaje. – Kažu da će se javiti, ali nikad ne nazovu. Ni većinski narod nema posla, a kako ćemo onda mi Romi koji smo u manjini – kaže Robert koji jedinu šansu vidi u odlasku u inozemstvo.

Problem je što nema radnog iskustva, a to je prvo što ga poslodavci pitaju. – Nisam mogao naći ni firmu u kojoj bih išao na praksu, pa sam je obavio u školi. Mladi Romi na raspolaganju imaju samo javne radove u općini za 2200 kuna, ali neki i to odbijaju jer neće raditi za minimalac. Ima nas svakakvih – napominje.

Važno je obrazovanje

Danijel Balog (23) nakon završene osnovne škole upisao je program za soboslikara u večernjoj školi, a završio je i tečaj za skupljača ljekovitog bilja. Povremeno nešto radi, javlja se na natječaje, ali bez uspjeha. Sad planira otputovati u Njemačku. – Ovdje posla za nas Rome nema – kaže.

Robert i Danijel dvojica su od nekoliko tisuća nezaposlenih Roma u Hrvatskoj. U toj nacionalnoj manjini nezaposlenost je čak 80 posto! Za mjere aktivne politike zapošljavanja Roma država je uložila više od 10 milijuna kuna, no rezultati nisu zadovoljavajući.

Priznaje to i ministar Mirando Mrsić. – Novac se koristi, no nismo zadovoljni učinkovitošću mjera, pa će trebati napraviti iskorake. Važno je i obrazovanje, rijetki je primjer da je netko završio fakultet. Uglavnom imaju osnovnu školu, a stjecanjem zanimanja povećava se i zapošljivost – ističe. HZZ nudi paket od 12 mjera za pripadnike romske manjine, poput programa “Znanje se isplati”, “Učim za posao”, “Romi za Rome”... Nude se i potpore za samozapošljavanje, rad u zadrugama i drugo.

Deficitarna zanimanja

Robertov otac Dragan Ignac, koji vodi udrugu Uzor, tvrdi da su Romi diskriminirani pri zapošljavanju. – Poslodavci te mjere HZZ-a ne koriste jer misle da radnik kojeg će uzeti neće valjati i da će brzo odustati od posla, što je apsolutno krivo. Imamo i slučajeve da vam preko telefona kažu da je radno mjesto slobodno, a kad dođete u tvrtku i vide boju kože, odjednom je popunjeno. Zato i tvrdim da ima diskriminacije i stereotipa – ističe D. Ignac.

U Međimurju je, na primjer, oko 250 mladih koji su se školovali za deficitarna zanimanja, a posla za njih nema. Neki se odlučuju na doškolovanje. Krunoslav Vuk (36) iz Orehovice završio je obuku za pomoćnog kuhara. – Trudimo se steći nova znanja i zvanja, ali posla nema – kaže. Nada se sezonskom poslu jer Hrvatska je ipak turistička zemlja.

>>Nama je cilj zaposliti ljude, a ne zgrtati profit

>>Pomoć romskim učenicima u svladavanju jezika i gradiva

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

BU
Bulaba
19:28 18.03.2015.

U Hrvatskoj posla samo za udbaše i jugoslovene, i Hrvati moraju van kao i zadnjih 150 godina, pa gdje neće Romi. Samo u zadnju godinu dana Milanovićeva vlada je primjenom strategije gospodarskog armagedona iz Hrvatske iselila 94.000 radno sposobnih građana, a ukupno sigurno preko 120.000, i uselila 8000 svoji glasača iz Srbije.

AS
ante_slavonac
21:39 18.03.2015.

Cigani bi polako morali odlučiti da nisu svi srbi???

CE
centirion
07:47 19.03.2015.

Mi Hrvati nismo rasisti! Mrzimo sve jednako! Osim toga,Moji su sinovi Hrvati pa nisu mogli dobiti nikakav posao u Hrvatskoj! O cemu ovaj baljezga!