Zastupnici u Saboru predali su čak 94 amandmana kojima traže preraspodjele ili nove troškove ukupne vrijednosti 1,55 milijardi kuna. Gotovo svi zastupnici traže preraspodjelu i nude rješenja na kojim bi se stavkama rezalo, ali su pritom vođeni politikantstvom više nego razumom. Zanimljivo je da koalicijski partneri HDZ-a svojim amandmanima traže 442,3 milijuna kuna. Pritom su članovi Domoljubne koalicije skromni, dok su Branimir Glavaš, Milan Bandić i Radimir Čačić kroz amandmane dobili priliku naplatiti svoju podršku. Najskuplje će biti ruke dva HDSSB-ova zastupnika budu li ovisni o usvajanju amandmana koje su predali, a u kojima traže 187 milijuna kuna.
Glavaš traži nove ceste
Žele gradnju koridora Vc i podravske brze ceste, ali i novac za navodnjavanje i uništavanje komaraca. Novac pronalaze rezanjem raznih proračunskih pozicija u svim ministarstvima, pa bi tako uzeli i 50 milijuna kuna Carinskoj upravi te dva milijuna kuna od novca za gradnju putničkog terminala u zagrebačkoj zračnoj luci. Milan Bandić traži 55 milijuna kuna za branitelje, a predlaže da se uzme 47 milijuna kuna KBC-u Zagreb. HSS u suradnji s HDS-om stvorio bi novi trošak od 27 milijuna kuna kako bi osigurali novac za izdavanje znanstvenih knjiga i časopisa, a i HSLS u suradnji s MOST-om traži 14,8 milijuna kuna za financiranje Hrvatske zaklade za znanost. Radimir Čačić je u usporedbi s brojem mandata tražio najveće iznose – čak 110,4 milijuna kuna, ali oko 80 milijuna kuna traži za povratak novca za subvencioniranje učeničkog prijevoza te predlaže da se novac uzme od SOA-e i Europskog fonda za regionalni razvoj.
Na udaru Crkva i SOA
Najambiciozniji su zastupnici HNS-a koji su predložili da se uzme 525 milijuna kuna od Fondova za gospodarsku suradnju i Crkve, a da se potiče domaće gospodarstvo. Pronašli su u Fondu za energetsku učinkovitost novac za saniranje klizišta tako što bi skresali novac za energetsku obnovu kuća i zgrada. Zastupnici su u amandmanima puno i politizirali, čemu je dokaz i stavka za poticanje vjerskih zajednica koja je i lani iznosila 20 milijuna kuna, ali je bila evidentirana u Ministarstvu financija pa se stekao pogrešan dojam da je riječ o povećanju sredstava. Zastupnici lijeve koalicije redom su navodili da treba tu stavku smanjiti pa su nabrojili ukupno 92,5 milijuna kuna rezova, što je 4,5 puta više rezova od stavke u proračunu. Kad bi Vlada prihvatila sve amandmane, političke stranke morale bi uplatiti u proračun jer su političari predložili rezove od 89,9 milijuna kuna, a proračun im daje oko 62 milijuna kuna. Predsjednica je također bila na udaru pa bi ostala bez proračuna. Crkvi bi zastupnici uzeli 100 milijuna kuna, a SOA-i čak 45 milijuna kuna.
>> Zbog novog proračuna stradat će filmska industrija i spomenici
>> Odbor za manjine prihvatio proračun, sudržani Pupovac, Horvat, Radin i Juhas
U Sabor bi morali birati volontere. Oni bi svima uzimali, a svoje saborske plaće ne sominju.