Dugogodišnje zanemarivanje gradnje vrtića u Zagrebu stiže na naplatu – najmlađima. Ovih se dana objavljuju rasporedi pregrupiranih vrtićkih skupina, iz kojih se vidi da će djeca biti tako zbijena da je pitanje kako će tete uspijevati držati nadzor i brinuti se o nužnoj sigurnosti, a kamoli raditi po nekim programima.
Žrtve recesije – djeca
Zbog velikog nerazmjera između vrtićkih kapaciteta i broja djece, petogodišnjaci i šestogodišnjaci od ove će se predškolske godine tiskati u grupama od po 33 i više djece. To prelazi granice predškolskog pedagoškog standarda iz 1983. koji je na snazi, a prema kojem djece u dobi od 5 i 6 godina u skupini smije biti najviše 28. Još je i dalje od novog pedagoškog standarda, koji još nije stupio na snagu, a prema kojem takve skupine smiju imati 20, odnosno 23 djeteta. Međutim, vrtićki su ravnatelji takav naputak dobili od Grada Zagreba.
– Teta mi kaže da je nemoguće u tolikoj grupi učiti engleski, koji plaćamo 300 kuna – kaže mama s Trešnjevke. Na Trnju jednako: – Šokiralo nas je kad smo doznali da će nam dijete biti premješteno u grupu od 30 djece te da će zbog pregrupiranja ostati i bez svojih teta za koje je silno vezano. Ne usudimo se djetetu, koje jedva čeka da se vrati u svoju grupu i svojim tetama, to još reći. Kako itko može takvo što odlučiti, ne pitajući se kako će jedna teta moći raditi sa 30 šestogodišnjaka u grupi u kojoj uvijek neka djeca zahtijevaju jači nadzor zbog hiperaktivnosti, problema s agresivnošću...? Pa imat će posla samo da ih sve prebroji! Djeca su zadnja koja smiju biti žrtve recesije i lošeg poslovanja Grada koji ih ovom odlukom protivnom njihovoj dobrobiti i pravima izlaže stresu. Toliko djece u grupi ne može biti i zato ćemo se žaliti Ministarstvu, Upravi za inspekcijske poslove i dječjoj pravobraniteljici – kaže 35-godišnja mama (podaci poznati redakciji).
– Zagreb je ove godine upisao više od 8000 djece u vrtiće, gotovo 3000 više nego lani, tvrdi Bosiljka Devernay, načelnica u Uredu za obrazovanje, kulturu i šport. No, ne zna točno koliko je novih kapaciteta otvoreno.
Posao za inspekciju
– Vrtići su kvalitetni i jeftini i svi žele da im dijete dobije mjesto, a toga nema ni u nordijskim zemljama. Gradski normativ za broj djece u skupinama je 36 i veći je od državnoga te smo ove godine odlučili, zbog velikog pritiska na jaslice, da se upisuju djeca do gornje granice normativa, ali nigdje preko 30 djece – kaže B. Devernay. No, ispod državnih standarda ne može se ići, pa bi se ovim pitanjem mogla pozabaviti mjerodavna inspekcija.
Keruma za gradonačelnika i presjednika!