'STARI' OBIČAJI

Dječaci i djevojčice s Dubovca brinu se o očuvanju baštine

Foto: Dominik Grgurić/Pixsell
zlatniki3
Foto: Ivona Škalamera/VLM
zlatniki4
Foto: Dominik Grgurić/Pixsell
zlatniki2
Foto: Dominik Grgurić/Pixsell
zlatniki
24.05.2010.
u 16:30
Nakon uspješno provedenog projekta ‘Zlatniki Dubovca 1’ nastala je publikacija u kojoj se na 52 stranice nalaze riječi zavičajnog jezika i popis zaselaka našeg područja
Pogledaj originalni članak

Kako su se nekad čestitali rođendani, vjenčanja, rođenje djece, blagdani i praznici? Ako ne znate ili ste već pomalo zaboravili, odgovor možete dobiti u OŠ Dubovac.

Bolja povezanost

Čitavu školsku godinu oko 800 učenika te karlovačke osnovne škole u sklopu projekta ‘Zlatniki Dubovca 2’ od svojih su baka i djedova skupljali stare čestitke, dopisnice, razglednice i spomenare. Sada su ih izložili u predvorju škole i oživjeli stare uspomene. Potaknuti korisnim i zanimljivim projektom ‘Zlatniki našeg kraja’ i ‘U potrazi za zlatnicima Dubovca’, u dubovačkoj školi odlučili su nastaviti tim putem da bi osnovci upoznali svoj zavičajni govor, stare običaje, bolje se povezali sa starijim članovima obitelji i naučili kvalitetnije komunicirati. Isto tako ukazali su im na to koliko je važna pisana komunikacija koju mladi danas zbog mobitela i računala sve više zanemaruju.

– Nove tehnologije donijele su nam pisanje SMS-ova i slanje poruka internetskom poštom. Željeli smo se malo vratiti unazad kada su se lijepe želje pisale i vratiti tu nekadašnju kulturu s naglaskom na zavičajni jezik – kazala je knjižničarka škole Ana Sudarević. Osim što su prikupili staru građu, učenici OŠ Dubovac u proteklom su razdoblju na satovima hrvatskog jezika i likovne kulture proučavali zavičajni govor i slikovni materijal te ga uspoređivali sa sadašnjim, prevodili nepoznati sadržaj, komentirali sadržaj tekstova. U školi žele da upravo kroz takve projekte njihova knjižnica postane multimedijsko središte ne samo za nastavu, nego i slobodne aktivnosti. Tako će osnovci knjižnicu početi doživljavati ne samo kao mjesto za posudbu knjiga, najčešće lektire, nego će se tu doći zabaviti, družiti, razgovarati, stvarati i pokazati rezultate rada.

– To će biti prilika za druženje s vršnjacima, ali istodobno i sa starijima i s mlađima od sebe. Tako ovim projektom želimo poboljšati međugeneracijsku komunikaciju na dvije razine, među učenicima naše škole, ali i između osnovaca te njihovih roditelja, djedova i baka – dodala je knjižničarka Ana Sudarević.

Pisanje duže traje

Učenici su s oduševljenjem prihvatili stare običaje i priznali da imaju neke prednosti u odnosu na nove tehnologije.

– Otkad sam naučila pisati krasopis često ga koristim. SMS-om i drugim modernim tehnologijama brže se sporazumijemo, ali klasično pisanje je ljepše i duže traje. Imam nekoliko spomenara i vrlo su mi dragi – kazala je učenica 5. b razreda Ana Crnković. Nakon uspješno provedenog projekta ‘Zlatniki Dubovca 1’ nastala je publikacija u kojoj se na 52 stranice nalaze riječi zavičajnog jezika i popis zaselaka našeg područja. Želja je da se sada, i nakon drugog dijela, napravi isto, da bi svi oni koji dođu u OŠ Dubovac imali lijepu uspomenu.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

ZA
zabac
11:40 18.06.2010.

hvala jako lijepo