AUSTRALSKI DOMORODAC

Dječak (13) proveo 45 dana u samici zbog tučnjave s vršnjakom: 'Bojimo se da nije izolirani slučaj'

Foto: Pixabay
Dječak (13) proveo 45 dana u samici zbog tučnjave s vršnjakom: 'Bojimo se da nije izolirani slučaj'
15.03.2023.
u 09:52
Aboridžini i stanovnici Torresovog tjesnaca imali su 12 puta veću vjerojatnost da će završiti u zatvoru nego neautohtoni Australci 2021., kaže Ured za statistiku Queenslanda
Pogledaj originalni članak

U najnovijem slučaju koji poziva na zabrinutost zbog stanja ljudskih prava u australskom Queenslandu, 13-godišnji domorodac "Jack" proveo je 45 dana u samici kada je priveden zbog tučnjave s vršnjakom. Jack je pušten s uvjetnom kaznom prošlog tjedna nakon što je ukupno 60 dana proveo u pritvoru u Cleveland Youth Detention centru u Townsvilleu. Nagađa se da je u izolaciji proveo 22 uzastopna dana, a udruge za ljudska prava kažu da je slučaj potencijalno prekršio državne zakone.

Jack se pod istragom našao zbog optužbi za tučnjavu s drugim 13-godišnjakom. Njegov odvjetnik Tim Grau za BBC je rekao da je dječak u očaju poplavio svoju ćeliju vodom iz WC-a kada su mu uskratili vodu za piće. "Imao je 13 godina, već je jednom bio na sudu. Dakle, čak ni za ovaj prijestup, po mom mišljenju, nikada ne bi dobio zatvorsku kaznu", rekao je. Grau je istaknuo da ne zna zašto je Jack proveo toliko dugo u izolaciji, ali sumnja da je to zbog nedostatka osoblja u zatvoru.

"Ako je zatvoren zbog nedostatka osoblja, a pritvor u Clevelandu zbrinjava 80 ili više djece u bilo kojem trenutku, može se samo pretpostaviti da su i druga djeca u istoj situaciji. Nadali biste se da nisu, ali možda je to češće nego što smo mislili" ocijenio je odvjetnik. Jackovo zatočeništvo uključivalo je šest dana u zatvorima za odrasle. Pušten je prošli tjedan uz usmenu opomenu.

Nedavni slučaj nepovezan s ovim također je izazvao zabrinutost zbog ljudskih prava u pogledu pravosudnog sustava za mlade u Queenslandu, koji je trenutno u reformi. U veljači je još jedan 13-godišnji dječak iz Queenslanda s poteškoćama u razvoju proveo 78 dana zatvoren u ćeliji 20 sati dnevno. U Queenslandu se trenutačno raspravlja o novim zakonima koji bi kriminalizirali kršenje jamčevine od strane maloljetnika - što će uzrokovati dramatično povećanje populacije mladih u zatvorima, upozoravaju stručnjaci.

Državni povjerenik za ljudska prava Scott McDougall rekao je da su nedavni slučajevi možda prekršili Zakon o ljudskim pravima Queenslanda, koji kaže da bi svi zatvorenici trebali imati pristup svježem zraku i vježbati najmanje dva sata dnevno. Upozorio je da će izmjene zakona samo pogoršati situaciju te da je potrebno hitno poduzeti korake kako bi se djeca prestala stavljati u samice. "Nažalost, ne mislim da su to izolirani slučajevi", rekao je za BBC. "S obzirom na zakone koji se donose u Queenslandu, a kojima je jasna namjera zatvoriti više djece, postaje još važnije da vlada hitno razvije koherentan plan za sprječavanje ulaska djece u sustav kaznenog pravosuđa", rekao je. "Brinem se da povećanjem pritiska na sustav riskiramo normalizaciju zlostavljanja djece". McDougall je pozvao državnu vladu da "udvostruči" mjere za zadržavanje djece u školi i spriječi ih da krenu "putem kriminala".

Zabrinjavajuća statistika

Aboridžini i stanovnici Torresovog tjesnaca imali su 12 puta veću vjerojatnost da će završiti u zatvoru nego neautohtoni Australci 2021., kaže Ured za statistiku Queenslanda. Stope zatvaranja maloljetnika također su visoke, a domorodačka djeca čine oko 70 posto zatvorenika u većem dijelu Queenslanda i preko 90 posto na sjeveru države. Prenatrpani objekti znače da djeca i maloljetnici često moraju biti smješteni u zatvore za odrasle. Većina maloljetnih pritvorenika nalazi se u istražnom zatvoru.

U izjavi za BBC, glasnogovornik Ministarstva za djecu, mladež i multikulturalna pitanja Queenslanda rekao je da se zatvaranje u samicu ili "odvajanje" koristi samo kao posljednje sredstvo. Centri za pritvor za mlade bili su "složena i teška okruženja, a praksa koja se koristi u centrima osmišljena je da osigura sigurnost osoblja i mladih u svakom trenutku", rekao je glasnogovornik. "U svakom trenutku mladi ljudi imaju pristup posjetima i uslugama stručne podrške, telefonskim pozivima, obrazovnim materijalima, redovitim obrocima i rekreacijskim aktivnostima."

VIDEO Užas u Istri: Nijemac ostavio dijete usred noći u BMW-u, policija mu pronašla i drogu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

KI
kimy
10:05 15.03.2023.

Aboridžini ili kako ih u tekstu zovu domorodci su pripadnici najstarije ljudske skupine na planeti a ovi što ih zatvaraju i drže kao životinje su potomci engleskih robijaša i prostitutki kojih se Engleska svojevremeno rešila šaljući ih na drugi kraj planete. Situacija je slična kao u Americi, autohtono stanovništvo su doveli na broj statističke greške.