mjere sigurnosti

Djeci treba zabraniti mobitel kao i cigarete

Foto: AFP/PIXSELL
Djeci treba zabraniti mobitel kao i cigarete
03.06.2011.
u 12:00
U Europi već neko vrijeme postoje tendencije za restrikciju uporabe mobitela kod djece
Pogledaj originalni članak

Što prosječan građanin učini kada vidi da prvašić ili, još gore, dijete u vrtiću zapali cigaretu? Ako odmah ne padne u nesvijest, uhvati se za glavu te zove policiju i pravobraniteljicu za djecu. S punim pravom jer je cigareta tempirana bomba koja ubija. Nakon najnovije studije Svjetske zdravstvene organizacije, koja je pokazala da korištenje mobitela može prouzročiti rak mozga, sasvim je umjesno pitanje hoćemo li to isto učiniti kada vidimo da djeca razgovaraju mobitelom. To više što u svjetske medije polako cure informacije koje potvrđuju da je mobitel prava zdravstvena bomba.

Mjere sigurnosti

Profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Splitu dr. Dragan Poljak, jedan od vodećih hrvatskih stručnjaka za zračenja iz mobitela, upozorava na štetnost pretjeranog korištenja mobitela, naročito kad su posrijedi djeca. Posebno je opasno zagrijavanje koje “isijava” iz mobitela u glavu. Naime, čak i mali porast temperature od 0,3° C može izazvati negativne reakcije organizma. Poljak smatra da još treba provesti brojna i vrlo opsežna istraživanja.

– U Europi već neko vrijeme postoje tendencije za restrikciju uporabe mobitela kod djece. Uz napor da se konstruira mobitel čija će antena stvarati manju specifičnu gustoću apsorbirane snage u glavi korisnika, sigurnosne mjere koje sigurno treba prihvatiti su skraćenje vremena razgovora, udaljavanje mobilnog telefona od glave i uporaba hands-free seta – ističe dr. Poljak te dodaje da ima djevojčice od tri i sedam godina te da se uopće neće žuri kupiti im mobitel.

Opasnije dok vozimo

Mobitel ne ugrožava samo mozak. Neke studije pokazuju da muškarci koji ih drže u hlačama imaju čak 30 posto manje sperme. Kada trudnica rabi mobitel, postoji 20 posto veća opasnost da će dijete imati poremećaje u ponašanju. Sada znamo da je najopasniji trenutak kada se spaja veza jer se zračenje u tom trenutku pojačava i do deset puta. Puno je opasnije telefoniranje dok vozimo jer tada mobitelu treba više snage.

>>10 mobitela koji najviše zrače i 10 mobitela koji najmanje zrače

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

Avatar bok
bok
13:27 03.06.2011.

Nemojte zaboraviti da i bezicni kucni telefon zraci, a internet je bolje imati sa zicom umjesto wlan-a... Toliko o tome. Dio smo velikog pokusa... a bolje ne sudjelovati vise nego potrebno u njemu.

CP
copy paste
15:23 03.06.2011.

Što prosječan građanin učini kada vidi da prvašić ili, još gore, dijete u vrtiću zapali cigaretu? Ako odmah ne padne u nesvijest, uhvati se za glavu te zove policiju i pravobraniteljicu za djecu. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ništa od navedenog,jerbo bi od djetetovog tate mogao još dobiti malo po glavi stanovnika jer se petlja u tuđe stvari.al to je samo prosječan građanin.šta bi učinio nadproječan,ispodprosječan ili izvanprosječan građanin nečemo saznati dok se ne obave iscrpna istraživanja na tom području......

CH
chemica
13:00 03.06.2011.

Tragično. Taman pomislih kako nema ni jednog jedinog prvaščića u zemlji koji ne posjeduje mobitel, a sada će se to munjevito promijeniti. Nadajmo se istom brzinom kao i u slučaju \"zaraženih\" krastavaca koje više nitko ne kupuje. Ako su \"genijalci\" bez razloga digli toliku paniku, onda bi mobiteli morali biti, u najmanju ruku, javno spaljivani na lomačama. Vidjet ćemo. Ljudska glupost je bezgranična. Možda će im \"krastavci\" zbilja biti veći problem od zdravlja vlastite djece. Jezovita pomisao. Dijete da ostane bez statusnog simbola toliko popularnog kod sirotinje?