ISTRAŽILI SMO

Dječji vrtić pretvoren u privatni da bude skuplji

17.04.2004.
u 00:00
Samobor sufinancira i privatni vrtić, pa zašto je dan u zakup?
Pogledaj originalni članak

- Kako povećati natalitet kad radimo sve da otežamo roditeljima: gradske vrtiće pretvaramo u privatne samo zato da nam skuplje naplate smještaj - žali se djeda Marko iz Samobora. Kako supruga i on ne mogu čuvati unuka, roditelji su ga željeli upisati u vrtić. U gradskim vrtićima, naravno, nema mjesta, pa su im predložili - privatni. Začudio se, kaže, kad je čuo da je dječji vrtić "Izvor" u velikom gradskom parku postao privatan. I, naravno, naplaćuje boravak djece skuplje. Osim toga, poslijepodne, kada nema djece u vrtiću, zaključavaju se vrata ograde velikoga gradskog parka, tako da ostala djeca ne mogu u park.

- Primjer je to još jedne čudne privatizacije, jer vrtić dobiva novac od grada, a navodno i cijela stručna služba gradskog vrtića dio vremena provodi u privatnome. Priča se i o sukobu interesa koji je u posljednje vrijeme toliko popularan. Svi vrtići su povezani s jednom obitelji. Tko tu kome i kako plaća? Kako se dijele novci roditelja za čiju djecu nema mjesta u gradskom vrtiću? - pita se djed Marko.

U samoborskom Poglavarstvu kažu kako je vrtić u Mlinskoj, što uključuje zgradu, dvorište i park, privatiziran od strane djelatnika 1998. godine, što znači da su mu oni vlasnici. Grad, tvrde u Poglavarstvu, nastoji smjestiti svu djecu u vrtiće, pa - ovisno o potrebama - stimulira i privatne ustanove. Osim vrtića u Mlinskoj i onih kojima je sam osnivač, Grad još sufinancira vjerski vrtić pri samostanu sestara služavki malog Isusa te Waldorfski vrtić. Ekonomska cijena boravka u vrtiću u Samoboru je 1300 kuna po djetetu, a Grad sa 700 kuna jednako sufinancira boravak i u privatnom i u gradskim vrtićima. Roditelji u gradskim vrtićima plaćaju 428 kuna mjesečno, dok je privatni - ovisno o programima koje nudi - nešto skuplji.

- Spomenuti park nije javni gradski park već dvorište oko zgrade dječjeg vrtića o kojem se je dužan brinuti zakupac prostora - kaže pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti i brigu za mladež Damir Fabek napominjući kako liste čekanja za smještaj u vrtić gotovo i nema. Djeca se u rekordno brzom roku primaju u vrtiće.

Bilo kako bilo, od činjenica se ne može pobjeći. A činjenica je da Grad, što i sami priznaju, sufinancira i privatni vrtić, jer za njega postoji potreba. Pa zašto je onda taj isti vrtić, za kojim je potreba postojala i prije četiri godine, uopće dan u zakup?

Djed Marko vjerojatno ima puno pravo: samo zato da nam skuplje naplate smještaj.

Danijela Petrov

Pogledajte na vecernji.hr