liste čekanja

Djecu trebamo naručiti na preglede prije no što se rode

Foto: 'Boris Scitar/PIXSELL'
'04.11..2010. Studentski centar, Zagreb-Otvorenje 15. smotra sveucilista u Zagrebu. Veleucislsta Velika Gorica, studenti demonstriraju pregled vida. Photo: Boris Scitar/PIXSELL'
Foto: 'Tomislav Miletic/PIXSELL'
'11.09.2012., Zagreb - U KBC-u Rebro Ministar zdravlja Rajko Ostojic pustio je u rad novi PET/CT uredjaj. Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL'
Foto: Arhiva VL
magnetska rezonancija
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Sonja Hoffman
30.09.2012.
u 19:00
Ništa bolja situacija nije ni s prvim posjetom neuropedijatru, a potom i fizijatru, dok daleko najdulje liste čekanja hrvatske bolnice bilježe za snimanje mozga magnetskom rezonancijom u općoj anesteziji
Pogledaj originalni članak

Unatoč planu ministra zdravlja Rajka Ostojića da u prvih šest mjeseci svog mandata smanji liste čekanja na medicinski prihvatljivu granicu i činjenici da su se u nekim bolnicama čišćenjem dvostruko naručenih te razdvajanjem prvih od kontrolnih i hitnih pregleda one smanjile i za 30 posto, za mališane i roditelje koji na pojedine preglede i pretrage i dalje čekaju mjesecima ništa se nije promijenilo.

Nadziranje snimanja

Iako se zna da je ultrazvuk kukova za tek rođene bebe nabolje napraviti do drugog mjeseca života djeteta, lista čekanja na tu je pretragu u prosjeku duga oko četiri mjeseca. Duga je zapravo toliko da bi majke, žele li da se obavi na vrijeme, trebale svoje bebe na pregled kukova naručiti prije nego što se rode. Ništa bolja situacija nije ni s prvim posjetom neuropedijatru, a ne treba smetnuti s uma da ti pregledi najčešće trebaju mališanima koji su prerano rođeni ili su tijekom porođaja nastupile komplikacije. Nakon pregleda neuropedijatra oni moraju i na prvi pregled fizijatru, koji će im odrediti vježbice ključne za njihov oporavak, a majke se žale da na red dolaze tek za nekoliko mjeseci.

– Imamo termine za pregled kod neuropedijatra i fizijatra, ali to se mjesecima čeka. Znate li tko to radi privatno? – najčešće je pitanje koje po forumima postavljaju zabrinute majke. Za privatne preglede tako roditelji moraju platiti od par stotina do nekoliko tisuća kuna.

U ništa boljoj situaciji nisu ni roditelji čija djeca imaju problema sa srcem. Naime, na taj se pregled čeka također oko tri i pol mjeseca. U listopadu se u zadarskoj bolnici za pregled kardiologa, ultrazvuk ili EKG srca čekalo dulje od pet mjeseci, pa su, kako bi smanjili čekanje, uveli i popodnevnu šihtu. I roditelji tih mališana ogorčeni su jer, upozoravaju, riječ je o vitalnom organu čiji bi pregled trebao biti hitan.

Daleko najdulje liste čekanja, na kojima su redom opet djeca, hrvatske bolnice bilježe za snimanje mozga magnetskom rezonancijom u općoj anesteziji. Mališani koji trebaju tu pretragu svoj red čekaju na listama dugim i po šest i pol mjeseci. Riječ je, naime, o tome da snimanje tijekom kojega bi mališan morao apsolutno mirno ležati u aparatu traje i dulje od 40 minuta, pa je takvu koncentraciju, posebice u sasvim male djece, teško postići bez anestezije. Lista se stvara jer anesteziolozi, kojih općenito nedostaje u bolnicama, ta snimanja moraju nadzirati, a svakodnevno su zauzeti operacijama djece u salama. U bolnicama tvrde da su liste čekanja za djecu posljedica nedostatnih kapaciteta, ali i manjka liječničkog kadra.

Hitne indikacije – odmah

Prema procjenama Hrvatske liječničke komore, samo velikim kliničkim bolnicama nedostaje oko 1000 specijalista, ponajviše kirurga, internista, ginekologa i anesteziologa. Da bi ispunili europski prosjek od 3,6 liječnika na tisuću stanovnika, nedostaje nam 4300 liječnika, a samo lani iz bolnica je u mirovinu otišlo oko 500 specijalista.

– Na probleme nedostatka liječničkog kadra medicinska struka upozorava još od 2005. godine, a taj bi problem dodatno mogao narasti ulaskom Hrvatske u EU – upozorava prof. Hrvoje Minigo, predsjednik HLK. Tada bi, kaže, iz zemlje u potrazi za boljim plaćama i uvjetima moglo otići čak 15 posto zdravstvenog kadra.

U Hrvatskome zavodu za zdravstveno osiguranje ističu kako bi u sklopu projekta smanjenja lista čekanja koje provodi resorno ministarstvo i problem mališana uskoro trebao biti riješen. Kažu kako je u tijeku izrada Pravilnika o načinu osiguranja medicinski prihvatljivog vremena za ostvarivanje zdravstvenih usluga uspostavom liste čekanja, a kada se on donese, Zavod će donijeti propise temeljem kojih će biti moguće aktivno utjecati na liste čekanja.

Ministar zdravlja Rajko Ostojić, pak, kaže kako zna za probleme s kojima se roditelji susreću kada su liste čekanja u pitanju. Još je u ožujku pokrenuo nabavu ultrazvučnog uređaja za Kliniku za dječje bolesti splitske bolnice, a zbog lista čekanja na kojima su mališani, otkriva, u njegovu je ministarstvu osnovano posebno povjerenstvo koje je zaduženo da riješi problem liste čekanja na ultrazvučni pregled beba.

– Povjerenstvo vodi prof. Domagoj Delimar, a projekcija stanja u hrvatskim bolnicama pokazala je da se na taj pregled čeka oko četiri mjeseca – potvrdio je ministar. Kako bi tomu doskočili, ministarstvo je pokrenulo nabavu 15 do 20 ultrazvučnih aparata kojima bi se trebao povećati kapacitet tih snimanja u bolnicama.

Inače, poručuju iz ministarstva, kod djece s hitnom medicinskom indikacijom za određenu zdravstvenu uslugu nema lista čekanja, već se ona zbrinjavaju odmah. Liste čekanja za usluge za djecu u nekim bolnicama nema, a najdulje su u KB-ima, često i zato što roditelji odabiru te ustanove. Najdulje čekanje do tri i pol mjeseca za UZV kukova je u Klinici za dječje bolesti u Zagrebu i KBC-u Zagreb. Isto vrijedi i za pregled neuropedijatra. Najdulje čekanje za MR u anesteziji je u KBC Zagreb zbog istih razloga, uz činjenicu da je pretraga koja uključuje anesteziju daleko vremenski zahtjevnija od običnih MR-pretraga.

Liste čekanja dijelom će se skratiti i uspostavom e-naručivanja, ali i učinkovitijom organizacijom rada liječnika te u konačnici objedinjenom nabavom medicinskih uređaja.

>>Pacijenti zbog njih invalidi, a liječnici se svađaju i viču

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

LI
liliZG
11:07 01.10.2012.

Uzalud mu kupovanje aparata ako na njima neće imati tko raditi, treba zaposliti više liječnika, koji bi mogli raditi i poslije podne, tako bi postojeći aparati bili iskorišteni cijeli dan i lista skraćena...............................ali nema zapošljavanja u državnim službama, pa.......

DO
doktorica
19:43 01.10.2012.

aparati ne liječe,nema liječnika dovoljno,a kad uđemo u EU jedan dio kliničara će otići za boljim životom van....