Kolumna

Djelomično riješen izborni zakon u BiH, svi su jednako nezadovoljni

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Djelomično riješen izborni zakon u BiH, svi su jednako nezadovoljni
19.12.2018.
u 08:07
Dio odluke može se tumačiti kao 'ustupak' bošnjačkoj, a dio hrvatskoj strani
Pogledaj originalni članak

Ključno poslijeizborno pitanje u BiH jučer je, barem privremeno, riješeno. Središnje izborno povjerenstvo (SIP) donijelo je odluku o načinu popune Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, o kojem ovisi nacionalna reprezentativnost u vlasti, pogotovo Hrvata.

U nedostatku odredbi Izbornog zakona BiH koje je Ustavni sud proglasio neustavnima, SIP je odlučio da će se po 17 hrvatskih, bošnjačkih i srpskih izaslanika (plus sedam ostalih) u Dom naroda birati po načelu da iz svake od 10 županija bude izabran barem po jedan izaslanik iz svakog naroda, a da će formula za raspodjelu mandata biti temeljena na nacionalnoj zastupljenosti po županijama prema popisu iz 2013. godine. Prva odredba može se tumačiti kao “ustupak” bošnjačkoj, a druga hrvatskoj strani. Bošnjačkim strankama takva odluka omogućava da i dalje iz svojih redova dominantno popunjavaju bošnjački, srpski i Klub ostalih, a hrvatskima jamči dominaciju u Klubu Hrvata i mogućnost veta u slučaju pokušaja formiranja vlasti bez legitimnih hrvatskih predstavnika.

Odlukom SIP-a nitko od domaćih političkih aktera nije potpuno zadovoljan pa su već najavljeni pokušaji njezina osporavanja pred sudskim instancijama. No, činjenica da su takvu odluku SIP-a ekspresno, u zajedničkoj izjavi, pozdravili SAD i EU nagovještava da će se ona u konačnici primijeniti u praksi i omogućiti uspostavu vlasti relativno brzo.

Nakon prvih oštrih reakcija i prijetnji, pogotovo iz Sarajeva, politička situacija trebala bi se stabilizirati i razvijati prema uspostavi kredibilne vlasti. Ta će vlast imati mnogo izazova, a reforma izbornog zakonodavstva najveći je i po mnogo čemu najvažniji izazov. BiH ne smije još jedne izbore dočekati bez izbornog zakona koji će jamčiti reprezentativnost izborne volje konstitutivnih naroda, ali i građana. Samo tako reformirani izborni zakon može omogućiti relaksaciju međunacionalnih i političkih odnosa u BiH, bez čega nema stabilnosti države.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar MK
MK
12:40 19.12.2018.

...iz svake Županije po jedan Komšić? ...svasta ce se izmisliti - samo da ne bude kako bi trebalo biti.

DI
Direkt
09:49 19.12.2018.

Bravo za dogovor.

KL
klasika
11:32 19.12.2018.

Washington reagira na sukob Srba i Albanaca, a svojevolju ravnu diktaturi Bošnjaka nitko ne sankcionira. Zašto? Jer im štangu drži cjelokupno "lijevo-liberalno" podzemlje i "NGO-i" svijeta. A oni su gazde i Trumpu.