Iako je HZZO u travnju najavio ukidanje vikend i blagdanskih dežurstva liječnika opće prakse po domovima zdravlja, jučer je ta odluka povučena pa će primarci nastaviti dežurati do kraja godine.
Podigla se halabuka
Danas popodne održana je telefonska sjednica Upravnog vijeća HZZO-a na kojoj je ipak odlučeno da će se u tu svrhu iz proračuna izdvojiti 8,5 milijuna kuna, koliko ambulante godišnje stoje državu. Iz izvora bliskih upravi HZZO-a doznajemo da su se na takav potez odlučili zbog halabuke koja se nakon odluke o ukidanju digla uoči lokalnih izbora pa već 2014. takve ambulante odlaze u povijest.
– Nigdje na svijetu ne postoje takva dežurstva, a trijažu koju za taj novac obavljaju liječnici u dežurnim ambulantama ispisujući recepte i uputnice za bolnicu na Zapadu rade medicinske sestre – objasnio je odluku direktor HZZO-a Siniša Varga. Financiranje ambulanti ove su godine trebale su preuzeti županije, no to se nije dogodilo.
I turisti k primarcima
U Zagrebu dežura šest timova obiteljske medicine, tri pedijatrijska i tri stomatološka pa bi, da je odluka o ukidanju financiranja prošla, grad godišnje morao izdvojiti 2.7 mil. kuna.
– Tamo ode 150 pacijenata od kojih jedan završi u bolnici, a ostali su mogli čekati ponedjeljak – objasnio je Varga. Isto kažu i obiteljski liječnici jer su dežurstva u ambulantama bez laboratorija, ultrazvuka i rendgena, skupa i nepotrebna. – Liječnik za to dobije 350, a sestra 200 kuna. Neka nas integriraju u hitne prijmove bolnica gdje možemo uistinu raditi svoj posao – predložio je dr. Mario Malnar iz KOHOM-a. Kreću i dogovori HZZO-a sa županijama o organizaciji turističkih ambulanti koje bi, preuzmu li taj posao primarci, lokalne samouprave stajale dva umjesto četiri milijuna kuna godišnje.
Zašto bi bilo preskupo? Svaki spašeni život vrijedi i više od tih novaca. Novaca ima samo ga treba pažljivije preraspodijelit.