Do srijede 19. siječnja u Zagreb će stići novi popisi osoba koje su u Beogradu pod sumnjom da su počinile ratne zločine. Kako doznajemo, na jednom je popisu 26 osoba protiv kojih se vode istrage, ali za njima nisu raspisane tjeralice, a na drugom sedam osoba koje su u Beogradu osuđene za rušenje ustavnog poretka SFRJ ili SRJ!
Nisu konačni popis
To ne znači da su popisi konačni jer srbijanske vlasti tek sređuju arhive vojnih sudova u Beogradu i ni oni ne znaju koliko je hrvatskih državljana protiv kojih su se vodili postupci za ratne zločine ili za oružanu pobunu i rušenje ustavnog poretka. Za nekoliko dana, tako, znat ćemo tko je još, osim već spominjana popisa sa 40 imena, u nekoj fazi kaznenog postupka za ratne zločine. Valja reći i da je na tom popisu sa 40 imena njih 39 srpske nacionalnosti i postupci će se voditi u Srbiji, a samo je jedan bio hrvatski državljanin, Veljko Marić, kome se već sudi u Beogradu. Problem s osuđenima za oružanu pobunu i rušenje ustavnog poretka bit će, pak, uskoro riješen, obećala je prošle srijede Snežana Malović, srbijanska ministrica pravosuđa, koja je s tužiteljem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem posjetila Zagreb. U Zagreb je jučer oko podne stigla i kopija spisa Tihomira Purde, objavilo je odmah Državno odvjetništvo RH, te je spis proslijeđen u osječko Županijsko državno odvjetništvo. Ondje će, navodi DORH, spis biti analiziran i nakon toga donesena odluka. Tu su hrvatski tužitelji u neobičnoj poziciji. Naime, ako u spisu ima dokaza za osnovanu sumnju da je Purda s Petrom Janjićem Tromblonom i Dankom Maslovom počinio ratni zločin protiv ranjenika u Vukovaru, tada traže od suda pokretanje istrage i mogu tražiti izručenje Purde Hrvatskoj.
Presudna težina dokaza
Međutim, ako iskazi svjedoka ne potkrepljuju sumnje da se zločin doista odigrao, istraga ne može biti pokrenuta i Hrvatska nema razloga da od BiH traži izručenje Purde. U tom slučaju, a to su iz Srbije već najavili, Srbija traži izručenje. No moguće je da u tom slučaju i Sud BiH ne udovolji zahtjevu Srbije. Kako bilo, sve ovisi o težini dokaza protiv Purde u srbijanskom spisu, o čemu je brigu vodio i Savo Štrbac, nekadašnji krajinski ministar informiranja. Kako se i očekivalo, Sud BiH odbio je ukinuti Purdi pritvor, a njegov odvjetnik Josip Muselimović kaže kako će sud tražiti od Srbije službenu potvrdu da spis ustupaju hrvatskom pravosuđu. Purdina supruga Slobodanka razočarana je što joj suprug nije pušten, a ministar branitelja Tomislav Ivić kaže kako se čini sve da se vrati kući.
Mrzim Četnike, Ustaše i sve FAŠISTE/NACISTE/RASISTE svih boja inijansi!!! DOSTA!