U zgradi Ministarstva pravosuđa danas je obilježena godišnjica rada Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja, a na prigodnoj svečanosti dodijeljena su priznanja volonterima tog centra.
Centar je za žrtve kaznenih djela i prekršaja od srpnja lani do srpnja ove godine ukupno primio 2421 poziv građana od 1397 pozivatelja. Građani su se, kad je riječ o kaznenim djelima, najčešće žalili da su bili žrtve krađa, prijevara, nanošenja teških ozljeda, prijetnji, neisplate plaća i zlostavljanja na poslu.
Žalili su se, također, na povredu uzdržavanja i zloporabu prava djeteta. Kad je riječ o prekršajima, građani koji su se obratili Centru žalili su se najviše na obiteljsko nasilje, narušene međususjedske odnose, prometne prekršaje. Prosječan profil pozivatelja je žena u dobi od 36 do 50 godina, najčešće žrtva krađe ili obiteljskog nasilja.
>> Odbor za ratne veterane odbacio prijedlog Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja
Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja osigurava: • emocionalnu podršku žrtvama kaznenih djela i prekršaja • informacije o pravima i načinu ostvarivanja prava • praktične informacije • upućuje na druge relevantne institucije i/ili organizacije civilnog društva Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja ne osigurava: • besplatnu pravnu pomoć • psihološko savjetovanje Sve informacije pozivatelji mogu dobiti na besplatan broj telefona 116 006. Broj je dostupan svakim radnim danom od 8 sati do 20 sati. Osim telefonski, informacije o svojim pravima možete dobiti i slanjem upita. Tim Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja osigurati će vam odgovor na vaš upit u najkraćem mogućem roku.