AKCIJA EXOTIC

Dobio četiri i pol godine zatvora, ostao bez 637.500 eura i BMW X5

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Dobio četiri i pol godine zatvora, ostao bez 637.500 eura i BMW X5
16.05.2023.
u 17:58
Prema optužnici Plaščar se teretio da je organizirao zločinačku grupu u kojoj je bilo još osam osoba. USKOK ih je teretio da su se udružili radi krijumčarenja i preprodaje veće količine kokaina i amfetamina, a drogu su nabavljali u Nizozemskoj, skladištili u Srbiji te zatim preprodavali po Hrvatskoj i Sloveniji
Pogledaj originalni članak

Stjepan Plaščar na zagrebačkom Županijskom sudu nepravomoćno je osuđen na jedinstvenu kaznu od četiri i pol godine zatvora zbog krijumčarenja droge. USKOK ga je u akciji Exotic teretio da je   organizirao zločinačku grupu koja se bavila krijumčarenjem kokaina i amfetamina.

Prema nepravomoćnoj presudi,  oduzima mu se 637.500 eura što, smatra sud, predstavlja imovinsku korist stečenu kaznenim djelima. Trajno će mu biti oduzet i BMW X5,  koji je prepravljen kako bi se mogao koristiti za krijumčarenje droge.  Mora platiti i sudski paušal u iznosu od 500 eura.

Prema optužnici Plaščar se teretio da je organizirao zločinačku grupu u kojoj je bilo još osam osoba. USKOK ih je teretio da su se udružili radi krijumčarenja i preprodaje veće količine kokaina i amfetamina, a drogu su nabavljali u Nizozemskoj, skladištili u Srbiji te zatim preprodavali po Hrvatskoj i Sloveniji. Za razliku od Plaščara, njegovi suoptuženici su ranije priznali krivnju te su temeljem nagodbi s USKOK-om ranije osuđeni. Plaščara je pak priznao većinu  inkriminacija koje su mu stavljale na teret no nije htio priznati  imovinsku korist koja mu se s u optužnici stavljala na teret.  Među ostalim priznao je da je organizirao ostale optuženike, dao izraditi posebne boksove u kojima se krijumčarila droga, da je nabavljao kriptirane mobitele za ostale optuženike, iznajmljivao im automobile i stanove....

Sud je zaključio da je nesporno da je Plaščar bio taj koji je organizirao zločinačko udruženje u kojemu su ostali članovi bili samo pijuni te da je, samim time, sva zarada od prodaje išla upravo njemu. Budući da u spisu postoje podaci o tome koju su minimalno količinu kokaina i amfetamina preprodali prema procijenjenoj vrijednosti kilograma određene droge izračunali su profit, odnosno neimovinsku korist stečenu kaznenim djelima.

Prema optužnici Plaščar i ostali teretili su se za krijumčarenje oko 20 kilograma kokina te oko 3,6 kilograma amfetamina. Plaščar je već ranije bio osuđen na istu zatvorsku kaznu, no nije mu oduzeta imovinska korist, pa je Visoki kazneni sud (VKS)  ukinuo tu presudu naloživši prvostupanjskom sudu da izračuna imovinsku korist primjenom određene zakonske odredbe, koja se koristi, kada se točno ne može izračunati kolika je. VKS je obrazložio da se u slučajevima kada se ne zna, točna količina preprodane droge nepripadna imovinska korist računa se određivanjem ukupne tržišne vrijednosti te droge.

Plaščar i ostali  uhićeni su u ožujku 2020. u koordiniranoj akciji zagrebačke policije, MUP-a, USKOK-a te policija Slovenije, Srbije, Nizozemske, Njemačke, Austrije i Švicarske. Tom prilikom zaplijenjena je i velika količina droge, a akcija je privukla veliku pažnju javnosti jer je među uhićenima bio i Dejan Markus, proslavljeni srbijanski kuhar koji je živio u Zagrebu.  On se teretio za dvije zasebne prodaje kokina, kilogram u Beču i kilogram u Zadru. teretio se i za krijumčarenje tri litre amfetaminske baze. Priznao je krivnju te se nagodio s USKOK-om, a osuđen je na dvije godine zatvora i novčanu kaznu od 100.000 kuna. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.