tragom izvještaja

SOA je Atlantsku plovidbu prijavila zbog sumnjive privatizacije?

Foto: Anto Magzan/PIXSELL
SOA je Atlantsku plovidbu prijavila zbog sumnjive privatizacije?
15.06.2015.
u 21:15
Cvrtila: Zbog "kulture Udbe" ne razgovaramo o sigurnosnom sustavu
Pogledaj originalni članak

Tvrtka u kojoj je provedena sumnjiva privatizacija i koju je SOA prijavila Državnom odvjetništvu, a koja se spominje u izvješću Agencije, je Atlantska plovidba, potvrđeno je Večernjem listu iz izvora bliskog Vladi. SOA je prikupila podatke o privatizaciji Atlantske plovidbe, u kojoj je država značajan suvlasnik, a otkrilo se da su odgovorne osobe zlorabile položaj i ovlasti. Knjigovodstveno su prikazivali da je tvrtka posudila stotinjak milijuna kuna drugim tvrtkama, a onda su taj novac koristili za kupovanje dionica društva za svoj interes. Kupovali su ih čak na svoje ime, kao i na imena pouzdanika. Nelegalno stečenu financijsku korist rabili su i za daljnju kupovinu dionica tvrtke na otvorenom tržištu, a vraćanje duga prikrili su odlukama o uplati dividende u temeljni kapital društva.

Potpisali šutnju

Sumnjiva privatizacija spominje se, ali bez imena tvrtke, u Izvješću SOA-e za 2014., koje je javnost uglavnom dobro prihvatila, no stručnjaci su podijeljeni oko toga je li SOA uopće trebala podastrijeti dio svojih tajni. Jedan od utjecajnih insajdera, koji je želio ostati anoniman, tvrdi da je štetno objaviti "mete" koje prati naš obavještajni sustav. "Priznavanje" da se u ukrajinskim oružanim snagama bori osam Hrvata, primjerice, daje prigodu Rusima da pitaju zašto to nismo spriječili.

Stručnjak za sigurnost Vlatko Cvrtila potvrđuje da su oko toga podijeljeni i sami pripadnici sigurnosno-obavještajnog sustava, no on smatra da SOA treba dijeliti svoje informacije i s gospodarstvenicima i građanima. Gospodarstvenici imaju pravo znati kad im prijeti opasnost zaključivanja poslova s problematičnim stranim tvrtkama. I građani imaju pravo saznati na što se troši njihov novac, kaže Cvrtila. On smatra da mi još nismo, poput Britanaca i Nijemaca, navikli na otvorene razgovore o sigurnosnom sustavu, a tu pojavu zgodno naziva "kulturom Udbe". Smatra dobrim da je SOA upozorila na aktiviranje četničkih organizacija, budući da se radi o riziku koji može prouzročiti opasnost u RH.

– Tjerate me na kršenje zakona – odgovara nam Miroslav Tuđman, predsjednik Odbora za nacionalnu sigurnost. Članovi Odbora su dobili izvješće SOA-e i prije objave. Istina, u proširenom opsegu, no potpisali su obvezu čuvanja tajnosti. Jedan sudionik sjednice Odbora kaže da je Tuđman prigovorio zašto kao prijetnja nije navedena procjena EK da će iz RH otići i do 212.000 mladih ljudi? Odgovoreno mu je da SOA nije imala takve smjernice. Koje, pak SOA-i daju predsjednik RH i premijer. A oni su, očito, kao glavnu "metu" za istraživanje SOA-i odredili prijetnje od terorizma.

Balvanaši prijete

Profesor na zagrebačkom FER-u i umirovljeni general Krešimir Ćosić kaže da je objava podataka SOA-e "dobrodošao potez i treba postati stalna praksa, jer će građani bolje razumjeti vanjskopolitičke prijetnje. Žao mu je što SOA ne spominje i neutemeljene optužnice koje stižu protiv hrvatskih generala iz susjednih zemalja.

– Za neke je prijetnje hrvatska javnost povjerovala da su nestale, no isti oni koji su 1990. postavljali balvane, nažalost, opet su sve aktivniji – kaže Ćosić. Upozorava da strane obavještajne službe mogu instrumentalizirati i incidente poput onoga sa svastikom na Poljudu.

>>Tvrtku u državnom suvlasništvu opljačkali ljudi koji su joj na čelu

>>'Karamarko je nezakonito špijune na jedan dan zapošljavao u SOA-i'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 30

KR
kresimirn
21:25 15.06.2015.

pitajte vi tu soa-u, sto su radili dok se zadnjih 20 godina pljackala a i dalje se pljacka hrvatska?

Avatar TvojUjko
TvojUjko
21:27 15.06.2015.

1990. bit ćemo druga Švicarska 2015. u Europi

Avatar trooso
trooso
21:37 15.06.2015.

vau, otkrili su sumnljivu privatizaciju... bravo