Jubilej uz mjehuriće

Dobro vino svakom će kapi opisati vinara koji je gorio da bi ga učinio najboljim

Foto: Privatni album
Luana Kadum
Foto: PR
Vina
Foto: PR
Vina
Foto: PR
Vina
Foto: PR
Vina
Foto: PR
Vina
Foto: PR
Vina
Foto: PR
Vina
Foto: PR
Vina
Foto: PR
Vina
Foto: PR
Vina
Foto: PR
Vina
02.07.2014.
u 17:00
– Nonići su “tendili” zemlju i loze te proizvodili oko 20.000 litara vina, a najveća proizvodnja dosezala je i 150 tisuća litara. Naravno, prije agrarne reforme.
Pogledaj originalni članak

Raponji, mjestašce u Istri u koje je Luana Kadum odlazila kao djevojčica k baki i djedu, bio je njezin prvi kontakt sa zemljom, lozom i vinom.

– Nonići su “tendili” zemlju i loze te proizvodili oko 20.000 litara vina, a najveća proizvodnja dosezala je i 150 tisuća litara. Naravno, prije agrarne reforme. U vrijeme kada se živjelo “pod Italijom”, nona je u kožnatim torbama iskrojila pregrade u kojima je krijumčarila vino u Pulu putujući vlakom i skrivećki ga prodavala bogatoj gradskoj gospodi – prisjeća se Luana, danas ponosna vlasnica mladog vinograda i prve enoteke u Istri “Per Baco”.

Kaže da su možda upravo nonini geni “krivi” što se 80 godina poslije našla u vinskom poslu.

Odrasla na žumanjku i teranu

– Bila sam izrazito mršavo dijete, a takve su u Istri tovili zavajonom, tučenim žumanjkom sa šećerom i crnim vinom. Govorili su da je to za “jaku krv”, a ja u šali znam reći da me upravo to definiralo kao ljubitelja crvenih vina. Imala sam, priznajem, veliku sreću što sam posao mogla vezati za nešto što toliko volim, vino – kaže Luana. No, od posla se ne odvaja ni na odmoru pa i putovanja veže za poznate vinske destinacije.

– Kamo god putovala, koristim priliku za posjet podrumima i kušanje vina. Nekada su to, priznajem, pivo ili viski, no što drugo kušati u Škotskoj – smije se iskusna poznavateljica vina.

– Vino, loza, spoj prirode i truda koji čovjek ulaže, rad u podrumu... Sve to postaje živa priča. Evo, prisjećam se nedavne anegdote iz Toskane u kojoj jednostavno ne možete zaobići brojne podrume. U Vecchia Cantina di Montepulciano dočekao nas je glavni enolog kojem smo u znak zahvalnosti darovali dvije malvazije. Enolog ih je otvorio, kušao i opisujući vino opisao vinara koji ga je napravio, baš kao da ga gleda pred sobom. Fascinantno je kako jedan gutljaj vina prenosi priču o kraju, lozi, čovjeku...Luana je, istražujući vina i vinarstvo, proputovala Italiju, Austriju, Francusku, Španjolsku, Napa Valey......

Fatalni Španjolac

– Odlična vina, iznimni vinari, predivni podrumi. No, vinska regija koja me se dosad najviše dojmila je Rioja. Ondje se živi zbog vina i ona živi za vino. Nevjerojatni su srdačnost, neposrednost i gostoljubivost domaćina. Sve će za vas učiniti, od priča o vinu do savjeta gdje i što jesti, koja mjesta posjetiti. Tako sam i upoznala Fernanda Remíreza de Ganuzu. Njegov podrum nalazi se u Samaniegu u Álavi. A tamo sam i probala vino koje za sada još nije uspjelo zasjeniti nijedno drugo – Remírez de Ganuza Gran Reserva Rioja 2004. To je vino vrijedno dubokog naklona i uživanja u svakoj kapljici.

– Pet se godina “odmaralo” u hrastovim bačvama i razvilo sjajan miris borovnica, trešanja i zrelih šljiva. Podsjeća na tlo na kojemu je sazrijevalo s profinjenim herbalnim notama. Topla koža, miris paprenjaka, tamne čokolade i karamela... pa čak i kokosa na “drugi nos”. Izrazitog je okusa šumskog voća i tamne čokolade – opisala je Luana doživljaj vina koje zaslužuje da mu se obraća s “vi”.

I baš kada je pomislila da poprilično zna o uzgoju vinove loze, iznenadila se.

Ma koliko učila, o vinu nikada neću znati sve. Čarolija koja spaja čovjeka, trud i lozu svake je godine drugačija

– Obilazeći španjolske vinograde, prvi sam put čula za zelenu berbu. Berbom još zelenih grozdova smanjuje se prinos i poboljšava kvaliteta grožđa. Nakon berbe svakom se grozdu ručno skidaju suhe ili loše bobice, a na kraju se i grozd reže na dva dijela. Gornji dio namijenjen je neponovljivoj Rioja Gran Reservi, a “rep” za odlično vino iste kuće. Takvu sam selekciju vidjela i u Napi u Quintessa Winery, a posebno mi je drago što su i neki istarski vinari počeli primjenjivati ovu sjajnu metodu. U podrumu se već od fermentacije koriste drvene bačve koje se hlade vodom iz potoka koje teče pored podruma. Umjesto velikih mehaničkih preša upotrebljavaju balone koje polagano pune vodom i tako istiskuju mošt. Cilj je da se koštice grožđa ne oštete kako ne bi grubim taninima pokvarile fini balans vina. Svaki, baš svaki podrum svojim odnosom prema radu i kvaliteti opravdao je cijenu vina.

>>Sretni vinari hvale se osvojenim medaljama i međunarodnim uspjesima

>>Šampioni graševine Kutjevo, Iločki podrumi i Krauthaker

 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.