Inspekcija u Zagrebu i Splitu

Doktori prekršajno prijavljeni jer su u privatnim ordinacijama radili bez dopusnice ravnatelja

Foto: Robert Anic/PIXSELL
Zagreb: Ministar Beroš se obratio medijima nakon sastanka o skraćivanju listi čekanja za usluge
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL/Privatna arhiva
Zagreb: Vili Beroš sa svojim suradnicima predstavio je novu reformu zdravstva
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL/Privatna arhiva
Ministar Beroš predstavio slijedeće korake u kontekstu zdravstvene reforme
08.02.2023.
u 09:44
Zakonskim izmjenama bolje će se regulirati rad između javnog i privatnog sustava. Ravnatelji bolnica, pomoćnici i zamjenici, kao i svi predstojnici klinika ili zavoda, neće moći biti vlasnici zdravstvene ustanove ili trgovačkog društva u istoj djelatnosti. Dopunski rad uvjetovat će se učinkovitim upravljanjem listama čekanja.
Pogledaj originalni članak

Nemali broj bolničkih liječnika nije na svom radnom mjestu u radno vrijeme, a dio ih radi u privatnim ustanovama iako za to nemaju dopusnicu ravnatelja bolnice u kojoj su zaposleni. Neki od tih lječnika privatni rad obavljaju i u radno vrijeme u kojem bi trebali raditi u bolnici. Nepravilnosti u korištenju propisanog radnog vremena, neopravdani izostanci s radnog mjesta te rad liječnika iz javnih zdravstvenih ustanova u privatnim bez dopusnica - sve su to nepravilnosti iz zdravstveno-inspekcijskih nalaza koje je u dijelu javnih i privatnih ustanova u Zagrebu i Splitu provela inspekcija Ministarstva zdravstva. Uz navedeno, kod nekih su privatnih ustanova utvrđene i nepravilnosti u vođenju medicinske dokumentacije.

- Liječnici koji su zatečeni da obavljaju zdravstvenu djelatnost u drugim ustanovama bez odobrenja ravnatelja prijavljeni su nadležnim prekršajnim sudovima. O istom su obaviješteni i ravnatelji radi poduzimanja mjera sukladno Zakonu o radu. U vezi s navedenom problematikom Ministarstvo zdravstva će i nadalje provoditi nadzore te transparentno obavještavati o utvrđenome - poručio je ministar Vili Beroš.

Neki su doktori privatno radili nakon što su odradili dežurstvo u bolnici ili na svoj slobodni dan, ali za to nisu imali dopusnicu. Važeći Pravilnik o dopunskom radu liječnika propisuje da dodatno mogu raditi liječnici koji uredno izvršavaju obveze iz radnog odnosa i imaju odobrenje za dopunski rad, a rad bez dopusnice smatra se povredom obveza iz radnog odnosa zbog koje liječniku dvije godine neće biti dopušten dvojni rad. I liječnik koji radi s dopusnicom bez nje može ostati ako neuredno ispunjava obveze u matičnoj bolnici. Neki su ravnatelji već postupali prema nalazima inspekcije i doktorima uručili opomene.

Liječnička komora podsjeća da već dulje upozorava na neučinkovito upravljanje u bolnicama.

- Ponašanje koje navodite rezultat je takvog neučinkovitog upravljanja. Odgovornost za upravljanje na ravnateljima je bolnica i voditeljima jedinica, a koje počesto postavlja politika. Očekujemo da Ministarstvo izađe u javnost s točnim podacima o kojem broju liječnika se radi jer u bolničkom sustavu radi više od 9000 liječnika - poručuje doc. Krešimir Luetić.

HLK dopunski rad, uobičajen u EU, smatra dobrim modelom koji zadržava najkvalitetnije te potiče izvrsnost u medicini jer liječnici koji žele dopunski raditi prvo trebaju stručno i znanstveno izgraditi svoje ime u javnom zdravstvenom sustavu. - Ključni problemi u organizaciji rada su ogroman broj prekovremenih radnih sati i preduge liste čekanja, primarno su rezultat manjka liječnika i neupravljanja listama čekanja, a ne dopunskog rada. Za sada nema naznaka da je MIZ spreman krenuti u rješavanje problema manjka liječnika, ustvrdio je Luetić.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.