Isporuka hrvatskog namještaja za kuće u poplavljenim područjima mogla bi spasiti domaću drvoprerađivačku industriju, koja zapošljava 50 tisuća radnika i koja je do sada u 65-postotnom obimu bila orijentirana na izvoz.
Ekonomisti smatraju kako bi se pametnim pristupom obnovi poplavljenih sela mogla izvući korist veća od iznosa materijalnih šteta. Preduvjet za to je da sav materijal koji će se u obnovi ugrađivati u stambene i infrastrukturne objekte bude plod hrvatskog gospodarstva.
- Riječ je o dobroj ideji i pravom poticaju domaćoj drvnoj industriji. Ako bude raspisan natječaj, sigurno ćemo se javiti. Imamo zanimljive proizvode i kvalitetu, a isto tako i volju i kapacitete za taj posao – kaže Miro Opačak iz brodske tvrtke Mobilar.
On dodaje kako je na sličnim poslovima već radio u jednoj đakovačkoj tvrtci prilikom obnove ratom opustošenih područja. Riječ je, kaže, o specifičnom i relativno jednostavnom poslu, budući da se stalno rade isti proizvodi, kao na traci. Plaćanje je osigurano, jer sve financira država.
I drugi domaći proizvođači redom ističu kako su sposobni i opremljeni omogućiti isporuku namještaja za sve stradale domove, ali neki su i nezadovoljni što je propala zamisao Crvenog križa da se namještaj kupi novcem od donacija.
- Crveni križ htio je kupovati naš namještaj, ali odustali su nakon što se protiv njih podigla ona hajka. Šteta što je tako ispalo, jer cijena je niža i lakše je raditi kada se odjednom naruči veća količina, nego kada svaki kupac naručuje posebno – kaže Bruno Majcen, vlasnik "Tapetarije Majcen" iz Slavonskog Broda, koji je i dalje zainteresiran za taj posao.
>>Brodski harmonikaši donirali 7 hladnjaka poplavljenima
>>'Ništa nas nije moglo pripremiti na tih desetak sati u Gunji'
I ne samo namještaj. U igri su i prozori i vrata i žbuka i ciglica i sve što ljudi trebaju da bi izgradili zgradu!