I javni pogovor predstavlja izvor informacija o kaznenom djelu i počinitelju, a pogotovo istup takvog kalibra kao što je bivši ministar financija – uzvratio nam je odvjetnik Branko Šerić upitan hoće li nakon istupa Slavka Linića biti posla za tijela kaznenog progona.
– Sve te navode treba provjeriti pa onda neka snosi odgovornost onaj tko je dao te informacije ili onaj na koga se one odnose – kaže Šerić, kojem je sadašnja nepodnošljiva situacija šizoidna jer se akteri ponašaju i kao političari i kao obični građani umjesto da su u skladu s moralnim imperativom odmah nakon saznanja rekli što znaju, a onaj na koga se to odnosi reagirao.
Građani ne smiju trpjeti
– Država i građani ne smiju trpjeti posljedice takvog ponašanja – kaže Šerić.
I odvjetnik Anto Nobilo slaže se da DORH treba provjeriti sve Linićeve navode: – Tu se očigledno radi o javnoj kaznenoj prijavi protiv Zorana Milanovića koji je, prema riječima Slavka Linića, koristio državne službe da bi ga kriminalizirao. I on, kao i odvjetnik Željko Olujić upozorava da treba biti oprezan i ne donositi prerane zaključke kad je riječ o uzajamnim optužbama političara, i Linića i Milanovića, te se slažu da u Linićevu istupu ima dovoljno osnovane sumnje da DORH istraži ima li tu elemenata za kazneni progon ili nema. Zbog prisluškivanja ima tu posla i za Vijeće za nadzor tajnih službi.
S obzirom na to da Ured za pranje novca djeluje u okviru Ministarstva financija, Linićev uvid u spis Jadranski pomorski servis Olujiću nije sporan, ali ako su podaci o kojima je govorio bili označeni kao tajni, premda više nije ministar, obvezan ih je čuvati pa može odgovarati za odavanje tajne. – I ja sam bio dvije i pol godine državni odvjetnik RH te ne trebam govoriti kako sam se svađao s raznim političkim opcijama, ali i nakon 20 godina ne iznosim tajne koje su mi poznate.
Linić se češe gdje ga svrbi
Odvjetniku Olujiću opravdano je i naše pitanje zašto je Linić uopće tražio svoje ime u dosjeu JPS-a ako je siguran da nema računa u Tršćanskoj banci. “Očito se češe tamo gdje ga svrbi”, dometnuo je Olujić. Odvjetnik Čedo Prodanović nije čuo cjelovito izlaganje, ali drži da je Linić trebao biti oprezniji s optužbama jer su i predstečajne nagodbe sazdane na istoj ideji na štetu državnog proračuna koja je vodila i Sinišu Petrovića u vezi s navodnim pritiskom radi nenaplaćivanja 230 milijuna kuna poreza od Ine.
>>Milanović: Linić se drži obećanja da će nas blatiti
>>Komunikolozi o Linićevom obraćanju: U nastupu bio kao buldožer
...sve ovo su tračevi naspram optužbe da je INA utajila porez u iznosu od 6,2 milijarde dolara !? Nažalost o tome se govori malo ili nikako, u nadzornom odboru i upravi sjedili su stranački ljudi, nadam se da ne će sve završiti s drugarskom kritikom! Zbog ovakvih stvari komunisti su nekada ubijali (Đureković) a Špiljak i društvo zataškavali, baš kao i Milanović i Linić.