Agoniji dvjestotinjak radnika IPK Tvornice ulja Čepin još se ne nazire kraj. Iščekujući odluku Vlade za koju se hvataju kao za slamku spasa, dočekali su komentar ministra poljoprivrede Petra Čobankovića.
– Želimo stvoriti uvjete za privatizaciju, ali je teško očekivati da ćemo ići u jednom smjeru. Ne bi bilo dobro da država s nekretninama dokapitalizira Uljaru, a ona završi potom u stečaju - obrazložio je Čobanković.
Račun ove tvrtke još prije dva mjeseca blokirale su banke zbog kredita od 52,4 milijuna kuna. Iako proizvodnja nije stala jer se rade uslužni poslovi za druge budući da Čepinčani nemaju vlastite sirovine, niti litre svoga ulja na policama trgovina, na adresu uprave stižu opomene za podmiranje troškova struje i plina.
– Plaća je jedan od vrlo bitnih elemenata, ali se prethodno moraju stvoriti preduvjeti za deblokadu tvrtke. Na tome sada radimo. Mučimo se tako već dvije godine. Zašto bi Uljara bila kolateralna žrtva privatizacijskih repova IPK Osijeka? – pita se direktor IPK Tvornice ulja Čepin Stjepan Komar kojega je, kako je dodao, malo povrijedila ministrova izjava.
U Sindikatu PPDIV-a od najavljenih akcija više ne odustaju. Čepinski uljari u Zagrebu će prosvjedovati 1. prosinca. Krajnji im je cilj Markov trg.
– Vladi smo poručili da dolazimo pred njihova vrata. Sutra u Ministarstvu poljoprivrede imamo najavljen sastanak o problemu IPK Tvornice ulja Čepin, pa ćemo čuti ima li kakvih novih prijedloga za rješenje ove situacije. No, prosvjed smo najavili i od njega više ne odustajemo. To je sigurno sto posto – potvrdio je namjere radnika Šimo Orešković, županijski povjerenik Sindikata PPDIV-a.
Šta če nam Čepinsko ulje kad u trgovinama imamo ulje iz Bosne i kojekakvih drugih država!I to malo našeg treba uništit i zatvorit!