Nakon što je ministar poljoprivrede pooštrio nadzor nad uvozom voća i povrća iz zemalja izvan Europske unije, uslijedio je val nezadovoljstva susjednih zemalja koje su zaprijetile žestokim odgovorima.
Tolušić je tim potezom poskupio naknadu za inspekcijski nadzor s 90 na 2000 kuna, no kako saznajemo cijena naknade ipak će se vratiti na 90 kuna.
- Ministarstvo poljoprivrede izmijenilo je Pravilnik o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima. Izmjena se odnosi na naknadu za kontrolu usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima te iznosi 90,00 kuna za svaku pojedinu vrstu voća i povrća u okviru jedne kontrole koje provode poljoprivredna i fitosanitarna inspekcija. Pravilnik će biti objavljen u petak, 11. kolovoza 2017. u Narodnim novinama br. 79/2017.
Sa susjednim državama je dogovoreno da se od petka u potpunosti normaliziraju kontrole na granicama. Nadalje, analizirat će se cijene naknada inspekcijskog nadzora u okruženju kako bismo osigurali zaštitu potrošača i konkurentan položaj poljoprivrednika na način koji neće ometati trgovinsku razmjenu.
Uskoro očekujemo i sastanak na temu korištenja agrokemijskih sredstava koja nemaju odobrenje za uporabu u Europskoj uniji, kako bi se poljoprivredni proizvođači iz susjednih zemalja što kvalitetnije i brže prilagodili EU pravilima. Zaštita potrošača će biti prioritet Ministarstva poljoprivrede, a inspekcijski nadzor voća i povrća provodit će se istim intenzitetom.
Svaka pošiljka voća i povrća koja se uvozi u Hrvatsku mora i dalje biti u skladu s općim tržišnim standardima – neoštećena, zdrava, čista, ne prezrela te ispravno označena, a stanje plodova mora biti takvo da izdrži prijevoz i rukovanje kako bi na odredište stiglo u zadovoljavajućem stanju: bez štetnika, stranog mirisa ili vlažnosti.
Ministarstvo poljoprivrede će, kao i do sada, intenzivno raditi na mjerama osiguranja kvalitetne i zdravstveno ispravne hrane koja se prodaje u trgovinama u Hrvatskoj - stoji u priopćenju ministarstva.
Protumjera Srbije
Odbor za poljoprivredu i Odbor za gospodarstvo najavili su održavanje zajedničke sjednice u petak kada bi se trebalo raspravljati o novom pravilniku.
Srbija je na Tolušićev potez odgovorila protumjerom. Tako je osim fitosanitarne i veterinarske kontrole, sve prehrambene proizvode iz Hrvatske carinska uprava od petka podvrgavala i laboratorijskoj analizi.
Europska komisija pozvala je sve strane da se suzdrže, izbjegnu eskalaciju te da učine sve kako bi razriješile ovo pitanje kroz konzultacije u koje će ući u dobroj vjeri.
Podrška Tolušiću! Mnogima je trn u oku. Trgovački lanci nas trovali pokvarenim mesom dok nije Tolušić rekao dosta! Trgovački lanci sad itekako paze kakvo meso prodaju potrošačima, a to ih puno košta i zato mrze Tolušića. Razotkrio fiktivne tvrtke za izvlačenje milijuna eura iz EU fondova, sve tvrtke povezane s Jakovinom, sve je sad na DORHu. Tolušić je jedini ministar u vladi koji se trudi štititi interese malih poljoprivrednika i potrošača, ukazao je na to da strani trgovački lanci imaju više od 70% robe nehvratskog podrijetla, i odmah zbog toga bio napadnut. Ukinuo je poticaje za pašnjake za koje se ispostavilo da su šikare. Tolušić je u ovom slučaju je bio u pravu, ali uvozni lobi je pobijedio, ali ne sumnjam da će Tolušić i dalje raditi na način od kojeg će mali poljuprivrednik imati najviše koristi, a trgovački lanci i veliki uvoznici zbog toga čupati kosu.