Zbog uspješnog kombiniranja tradicionalne kineske i klasične medicine “svog kineskog liječnika” obožavaju i mnogi poznati i slavni Hrvati, a kroz njegovu su ordinaciju, uz rijeke “običnih ljudi”, prošli i mnogi uglednici, političari, liječnici...

Dr. Yage Liu - kineski liječnik kojeg Hrvati - obožavaju

Foto: Foto: D. Višnjić
Dr. Yage Liu - kineski liječnik kojeg Hrvati - obožavaju
29.12.2007.
u 15:08
Pogledaj originalni članak

Otkako smo u reportaži o životu zagrebačkih Kineza objavili i crticu o najpoznatijem kineskom liječniku u hrvatskoj metropoli, telefoni u našoj redakciji ne prestaju zvoniti. Naši se čitatelji mahom zanimaju kako doći do dr. Yagea Liua, čiji su rezultati – zadivljujući.

– Služim se metodama kineske medicine, akupunkturom, akupresurom, metodama europske medicine kao i kombinacijom svih tih metoda – na svom simpatičnom hrvatskom kaže liječnik koji bolestima poput facijalne paralize, migrene, neurastenije, neuroze, lumbaga, išijasa, artritisa, depresija, alergija, reumatizma... u većini slučajeva uspješno staje na kraj. Prisjeća se pacijenta koji je 1995. godine operirao šaku u Njemačkoj, a nakon operacije rukom nije mogao micati. S bolnicom je završio na sudu, a pomoć potražio upravo kod dr. Liua.

– Nakon mjesec dana terapije s rukom je bilo sve u redu – zadovoljno je istaknuo dr. Liu, koji je na glasu ne samo kao vrstan ortoped i terapeut nego i kao – savršeni dijagnostičar.
– U liječenju mi je najvažnija pravilna dijagnoza. Također, nikad pacijentu ne obećavam ozdravljenje ako mislim da mu ne mogu pomoći. I ne zavlačim ga s bezbrojnim terapijama kako bih što više zaradio, nego mu u tome slučaju odmah otvoreno kažem da npr. operaciju ne može izbjeći i da mu ja, nažalost, ne mogu pomoći, ali ga uputim nekome tko mu možda može pomoći – kaže dr. Liu.

Kako izbjeći operaciju
Često mu se javljaju i pacijenti koji su dobili upute za obvezan operativni zahvat, pa žele čuti i ono drugo, “kinesko mišljenje”.

– Imam dovoljno iskustva da mogu odrediti može li se pacijent oporaviti bez operacije ili ne može, pa ih tako i savjetujem – kaže liječnik koji već 20 godina živi u Hrvatskoj, u Zagrebu je oženjen Hrvaticom Gordanom i imaju predivnu 13-godišnju kćer Emu, koja kineski govori kao i hrvatski te također namjerava postati liječnica, i kojoj otac želi prenijeti sva svoja znanja i iskustva.
Dr. Liu je, naime, danas hrvatski državljanin.

Taj vrhunski kineski stručnjak podrijetlom iz mandžurske privincije Liaoning, odrastao je u obitelji intelektualaca - otac mu je poznati kirurg i profesor medicinskih znanosti, jedna sestra također liječnica, druga profesorica, a i najmlađi je brat liječnik... Studirao je u gradu Shenyangu, na kineskom medicinskom fakultetu (bivšem Američkom katoličkom misionarskom sveučilištu), kao i njegov otac. To i jest razlog što je njegova obitelj katoličke vjere, a što je u Kini poprilična rijetkost.



Nakon studija dr. Liu je u Pekingu, uz opću kirurgiju, specijalizirao i ortopediju, urologiju i torakalnu kirurgiju, te neurokirurgiju i kinesku medicinu, a kasnije u Švicarskoj i kardiovaskularnu kirurgiju. U Zagreb je prvi put iz Kine došao još 1983. godine na razmjenu liječnika, potom je radio u Švicarskoj kao kardiovaskularni kirurg, pa opet tri godine u Zagrebu, na kirurgiji KBC-a Rebro, te na zagrebačkom Institutu za antropologiju. Godine 1991., kad su mnogi zbog rata otišli iz Hrvatske, on je odlučio trajno ostati te zatražio hrvatsku domovnicu.

Magistrirao je i biomedicinu te 1993. otvorio na zagrebačkoj Trešnjevci privatnu ordinaciju opće prakse u kojoj uz klasičnu medicinu često prakticira i tradicionalnu kinesku - jer smatra da se neka kronična oboljenja najbolje liječe akupunkturom i akupresurom.

Do dr. Liua nije lako doći – ne reklamira se jer smatra da je najbolja reklama ona “od usta do usta”. Tako njegov broj telefona usmenom predajom ide na preporuku, od prijatelja do prijatelja, od susjeda do susjeda, od pacijenta do pacijenta...

Kroz njegovu su ordinaciju prošle, uz rijeke “običnih ljudi”,  i mnoge poznate osobe te mnoštvo uglednika, političara, liječnika... a o čijim imenima u skladu s liječničkom etikom, ne želi govoriti.

Od Tibeta do Zagreba
Umjesto toga, radije nam priča o svojim liječničkim počecima i jednogodišnjoj obveznoj medicinskoj praksi, provedenoj na Tibetu nakon studija. Pokazujući nam stare, crno-bijele fotografije s nasmiješenim tibetanskim seljacima i svojim kineskim  kolegama, s ponosom se prisjeća kako je 1974. s liječničkom ekipom dojahao na konju u iznimno siromašno selo na 4000 metara nadmorske visine. Bilo je hladno i vrlo teško raditi u takvim uvjetima, operirali su po tibetanskim nastambama, godinu dana nisu jeli povrće, preživljavalo se od jakova mesa i ovčetine.

- Oni su plakali kad smo odlazili i molili da ostanemo, jer mi smo im pomagali - sa sjetom se prisjeća dr. Liu, liječnik kojega Hrvati zbog njegove velike stručnosti, ali i ljudske topline, skromnosti i iznimne životne vedrine naprosto obožavaju.

Pogledajte na vecernji.hr