Predsjednik HDZ Bosne i Hercegovine Dragan Čović kazao je danas kako je veoma zadovoljan rezultatima što ih je njegova stranka ostvarila na nedjeljnim općinskim izborima u toj zemlji, no istodobno je ocijenio kako učestali izborni ciklusi u njoj nisu dobro rješenje te kako bi ubuduće lokalne izbore trebao održavati zajedno s općima svake četiri godine.
– Jako smo zadovoljni. Imali smo i izraženiji plan, no 18 načelnika općina je veliki iskorak u odnosu na prethodne izbore – kazao je Čović novinarima u Sarajevu gdje je prvi put komentirao rezultate nedjeljnih izbora.
Prije četiri godine HDZ BiH dobio je načelnike u 14 općina, a Čović podsjeća kako ove godine nije bilo izbora u Mostaru, dok će oni u Stocu vjerojatno biti ponovljeni zbog izgreda u izbornom danu, a s te dvije sredine HDZ BiH također računa kao na značajna uporišta svojih birača. Čović je istaknuo kako je njegova stranka zajedno s partnerima osigurala i značajno sudjelovanje u brojnim općinskim vijećima.
– Više me raduje sudjelovanje u svim vijećima, ne samo gdje smo dominantna većina nego i u mješovitim sredinama poput Posavine, Vareša i Usore – kazao je Čović pozvavši istodobno sve zainteresirane za suradnju unutar hrvatskog političkog spektra da to učine u pripremama za izbore 2018.
Zajedničkim bi nastupom, smatra Čović, hrvatske stranke ostvarile još bolje rezultate. Lokalni i općinski izbori u BiH još od 1996. održavaju se u odvojenim četverogodišnjim ciklusima pa je ta zemlja svake dvije godine u nekoj od izbornih kampanja. Čović misli kako to nije dobro rješenje te kako bi se izboru ubuduće trebali održavati u istom razdoblju. Iznio je prijedlog da se to učini već 2018. i da se tada zajedno s općim planiraju i provedu i novi lokalni izbori. HDZ BiH priprema se takvu inicijativu uputiti u razmatranje parlamentu BiH.
– Vidjet ćemo hoće li ostali to podržati. Ako se prihvati, moramo riješiti izborno zakonodavstvo što prije – kazao je Čović.
Izborni zakon BiH svakako se mora mijenjati jer u njega treba ugraditi rješenje koje bi omogućilo i provedbu izbora u Mostaru, a postoji i obveza konačne provedbe presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci. U pitanju je presuda kojom je BiH još 2009. dobila obvezu iz izbornog zakonodavstva ukloniti diskriminaciju pripadnika nacionalnih manjina pri kandidiranju za članove Predsjedništva BiH i zastupnike u Domu naroda državnog parlamenta. Raniji pokušaji dogovora o tom pitanju nisu dali rezultate no Vijeće za europske poslove (GAC) je u rujnu rješavanje ovog problema ponovo istaknulo kao uvjet za napredak BiH na putu ka eventualnom članstvu u Uniji. Čović je najavio kako će se stoga ponovo otvoriti pregovori o načinu biranja članova Predsjedništva BiH i zastupnika u Domu naroda, a cilj je postići konačni dogovor početkom 2017. Ako se to riješi, bio bi otvoren put da BiH do kraja sljedeće godine stekne status kandidata za članstvo u Uniji.
– O konkretnom rješenju će se pregovarati, no osnova postoji – kazao je Čović ističući kako nema kandidatskog statusa bez rješenja tog pitanja.
jako si zadovoljan a hrvati iz bih mogu kruh tražiti po eu i hrvatskoj dok ćeš ti i tvoji i dalje pljačkati i rasprodavati ono što je ostalo dolje.