Dragutin Lesar:

'U Hrvatskoj čovjeka bez vida prvo pitamo kako si izgubio vid'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
'U Hrvatskoj čovjeka bez vida prvo pitamo kako si izgubio vid'
15.05.2015.
u 14:11
Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak pozvala je danas zastupnike u Saboru da poduzme konkretne aktivnosti kojima će se osigurati cjelovit sustav skrbi za osobe s autizmom
Pogledaj originalni članak

Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak pozvala je danas zastupnike u Saboru da poduzme konkretne aktivnosti kojima će se osigurati cjelovit sustav skrbi za osobe s autizmom. Zastupnici su tijekom rasprave o posebnom izvješću vezanom za zaštitu prava osoba s autizmom podržali njene prijedloge, poput nužne reorganizacije postojećeg Centra za autizam kao specijaliziranog metodičkog centra, uvođenje različitih oblika podrške osobama u odrasloj dobi prilagođenih njihovim potrebama te ubrzavanje svih započetih aktivnosti kako bi se u najkraćem roku uspostavio cjeloviti sustav skrbi o osobama s autizmom od najranije do odrasle dobi.

– Predlažemo donošenje konkretnih odluka i mjera kojima će se osigurati jedinstvena metodologija dijagnostike dostupna u cijeloj Hrvatskoj, rana intervencija dostupna svakom djetetu i njegovoj obitelji, prilagodba sustava redovnog obrazovanja potrebama djece s autizmom – objasnila je Anka Slonjšak.

Pretpostavlja se da u Hrvatskoj živi između 8.000 i 12.000 osoba s autizmom.

Predsjednica DC-a Vesna Škare Ožbolt tražila je raspuštanje međuresorne skupine koja se autizmom bavi dvije godine, a dosad nije izašla s konkretnim rezultatima, te formiranje skupine koja će donijeti rješenje. Dodaje kako se za sve što je potrebno može povući novac iz EU fondova.

– Zašto nije donijeta strategija za zaštitu osoba s autizmom, možda i akcijski plan s konkretnim datumima do kojih treba djelovati – zanimalo je Škare Ožbolt, a HDZ-ova Nada Murganić dodala je da strategije i planovi jesu dobrodošli, no ostaju "samo mrtvo slovo na papiru" ako se ne provode.
Problem u pronalasku novca ne vidi ni HDZ-ova Đurđica Sumrak koja dodaje da ga u Hrvatskoj ima, no on se troši na skupe i luksuzne urede.

– Zašto Hrvatski sabor, koji raspoređuje sredstva za rad političkih stranaka, ne bi deset posto iznosa za stranke usmjerio za potrebe osoba s autizmom – zanimalo je nezavisnu Jadranku Kosor.

Zastupnici su složni u stavu da zakonodavna regulativa godinama "luta" po pitanju prava osoba s invaliditetom. SDP-ova Romana Jerković tako je ustvrdila da već 20 godina nisu napravljeni nikakvi iskoraci po tom pitanju, pa je podsjetila da je još 1995. godine ukinut jedini dijagnostički centar za autizam u Zagrebu.

Laburist Dragutin Lesar tako je prozvao sve dosadašnje ministre, predsjednike, premijere i zastupnike zbog slikanja pred štandovima na kojima se upozorava na probleme te osoba s invaliditetom.

– Tada imaju velike riječi razumijevanja, a od 1995.od tih velikih riječi i razumijevanja imamo tek konstataciju da su 2012. počeli mali ozbiljniji pomaci – primijetio je Lesar kako prava osoba s invaliditetom ne ovise o njihovim potrebama već o vrsti nastanka invaliditeta.

– U Hrvatskoj ne gledamo čovjeka bez vida kao čovjeka bez vida nego ga prvo pitamo kako si izgubio vid? I zbog toga danas nemamo zakonodavne propise – zaključio je Dragutin Lesar.

>> Ogorčeni roditelji: Dosta je! Hitno trebamo Centar za autizam u Osijeku!

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar viki_nuland
viki_nuland
16:52 15.05.2015.

U Hrvatskoj 95 % populacije gleda a ne vidi, zato je situacija i ovakva kakva jest.