OBLJETNICA ZNG-A

Drugi su bježali, a gardisti su branili i obranili svoj grad

Foto: Maja Šantoši/Pixsell
ratnici
Foto: Maja Šantoši/Pixsell
ratnici
Foto: Maja Šantoši/Pixsell
ratnici
04.08.2011.
u 12:33
Istinski branitelji, koji nisu stradali u ratu, i danas žive od svog rada, a ne od privilegija.
Pogledaj originalni članak

SLATINA – Obilježavajući državni praznik Dan pobjede i domovinske zahvalnosti 14 prvih hrvatskih branitelja Slatine, koji su 5. kolovoza ratne 1991. godine, samo dan nakon napada bivše JNA na slatinsku policijsku postaju, u Slatini formirali prvu obrambenu oružanu postrojbu Zbor narodne garde, danas je položilo vijence i odalo počast poginulim suborcima slatinskog kraja.

Pod zapovjedništvom prof. Ivana Roštaša među najhrabrijima su bili: Mato Bubaš, Darko Bauer, Marko Bilandžija, Marko Dunković, Stjepan Gal, Branimir Gaća, Zlatko Kiš, Goran Koštić, Željko Peterfaj, Siniša Rabić, Pavel Šoltić, Josip Vaclavek i Josip Šikić.

– Umjesto uniforme dobili smo samo šiltericu s hrvatskim grbom. Bili smo naoružani starim automatskim puškama ''tompsonima'', puškama M 48 i tek po kojom automatskom puškom Crvena zastava, s desetak i nešto više komada streljiva. Svi smo prošli hrvatska ratišta, nitko nije poginuo, a trećina je ranjena u okršajima. Istinski smo hrvatski branitelji, a više nas od polovice  i danas radi i živi od svoga rada, a ne od bilo kakvih privilegija – kaže branitelj Stjepan Gal. 

Ratni zapovjednik ZNG-a Ivan Roštaš pak tvrdi da prave slatinske branitelje privilegiji nikad nisu zanimali i kako su, kada su mnogi sugrađani napuštali svoj grad pod izlikom da odvoze žene i djecu kako bi ih zbrinuli na sigurno, ostali na braniku domovine i s puškom u rukama obranili svoje obitelji i svoj grad. Grad Slatina jedini je grad u Hrvatskoj u kojemu je uoči Domovinskog rata živjelo više od 37 posto srpskog stanovništva, a koji ni jednog dana nije bio pod okupacijom srpskih pobunjenika i JNA. Uz pomoć 136. slatinske brigade HV-a i drugih hrvatskih postrojbi područje bivše Općine Podravska Slatina oslobođeno je već sredinom prosinca 1991. godine.  

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

KA
karambita
15:26 04.08.2011.

A za ovakovu drzavu se niste sigurno borili???

VI
Visnjevac
15:35 04.08.2011.

Branilo se Tudmanovu i HDZ politiku te podjelu Bosne u dogovoru sa Milosevicem.

NO
normalac
12:55 04.08.2011.

Dečkovi, Hvala Vam i neka Vas Bog blagoslovi. Dozvolite ovo - znate li kako nam je teško gledati mamine i tatine sinove, kojekakve poslušnike, djecu ljubavnica ratnih \"heroja\", jednom rječju lažne branitelje, pored Vas, Vas uspravnih i poštenih, Vas NAŠIH!!! Vi ste naši branitelji, a ovi lažni neka se srame. Kao i oni koji su ih stvorili i dali im vaš i naš novac. Zato nema napretka našoj zemlji. Gospodo, rat nije završen, ovo je vaše vrijeme i Vi ovo morate rješavati. Vi imate najviše prava da to dovedete u red. Kapa dolje!