U Europi više ništa neće biti isto, govori vođa najveće oporbene stranke u Grčkoj Alexis Tsipras dok sjedi zavaljen u stolac na zagrebačkom Subversive festivalu. Na prvi bi pogled njegova retorika, kao i položaj tijela, možda više odgovarali ljevičarskom intelektualnom kružoku. Drugovi, borba, eksploatacija, riječi su koje najčešće upotrebljava.
Pucanje lanca
Tsipras i njegova Syriza donose promjenu paradigme u Europi, istoj onoj u kojoj neonacističke stranke sjede u parlamentima. Treba vremena da se navikne na diskurs radikalne ljevice koju on zastupa. Činjenica da je gotovo postao grčki premijer, da je kandidat za sljedećeg te da je Syriza na prošlogodišnjim izborima od marginalnog igrača došla do pozicije druge po broju glasova možda upućuje na to da se u Europi otvara put \"pravoj\" ljevici, a ne \"istrošenim socijaldemokratima\", za koje Tsipras kaže da su propali jer ne zastupaju svoju klasu, radnike. Mogu ironično komentirati, kako kažu, napise medija koji ga nazivaju \"najopasnijim čovjekom Europe\", no istina je da Tsipras najavom izlaska iz eurozone – što je stav koji je ipak promijenio suočivši se s realpolitikom – širi val nestabilnosti. – Euro i činjenica da smo u eurozoni naše su nuklearno oružje – kaže Tsipras savjetujući Hrvatskoj da i ne pomišlja na ulazak u eurozonu: – Eurozona je nedostatak, ali i prednost. Grčku vidimo kao kariku u lancu 17 zemalja. Pukne li jedna karika, ode lanac. Upravo je euro poluga u programskom određenju Syrize. Cilj je novi memorandum s Trojkom (MMF, EK, Europska banka) o pomoći Grčkoj jer ovaj sada uključuje oštre mjere štednje. – Političari slušaju naredbe, mi ćemo pregovarati u korist naroda. Uzeti bogatima koji nisu plaćali poreze i dati narodu – objašnjava. Kruže priče da filozof Slavoj Žižek, koji je sjedio do njega, dolazi u Grčku savjetovati Tsiprasa, da je njegov \"consigliere\". Bilo to točno ili ne, održao mu je predavanje da u novo društvo treba uključiti i \"progresivnu buržoaziju\" jer kapitalizam je tu i ostat će neko vrijeme. Iako bi bilo očekivano da, primjerice, nacionaliziraju banke, Tsipras ne misli tako. – Koja je korist od bankrotirane banke? Preuzimanje duga. Nećemo vlasnicima dati to zadovoljstvo. Osnivat ćemo nove banke – kaže. Indignacija, posebice njemačkom politikom, ne da se sakriti. Kao opoziciju navodi \"periferiju Unije\" – Grčku, Portugal, Italiju, Španjolsku.
Iskra je upaljena
– Europa je u strukturnoj krizi u koju su je doveli \"casino kapitalizam\" i neoliberalizam. Ona ne pripada narodu, već špekulantima. Bili smo pokusni kunići za novu, barbarsku neoliberalnu politiku. Rekli su nam: Grci su lijeni. A onda se dogodio Portugal, Španjolska, Italija, Irska... Zar su svi lijeni? Nije Syriza opasnost za Europu. Opasnost su Njemačka i Angela Merkel. Iskra koju smo zapalili može pokrenuti mediteransko europsko proljeće. Važna je suradnja radničkih snaga, ovo je borba radnika protiv onih koji imaju moć – govori.
Rješenje vidi u ponavljanju scenarija s Njemačkom nakon 2. svjetskog rata i otpisu duga. No paralelu vidi u još jednom: memorandum, slično kao i Weimarski ugovor, rezultirao je nacizmom. Neonacistička stranka Zlatna zora na izborima je dobila 11 posto glasova. I dok mu \"il consigliere\" govori da neonacizam nije nužno vezan za memorandum, već da u Europi traje rehabilitacija fašizma te da Grčka ima problema s klijentelizmom i administracijom, Tsipras kaže da je uz podršku naroda, koja ga je i samog iznenadila, moguće ovu mediokraciju pretvoriti u demokraciju.