Platite dug, oprostit ćemo vam kamate, glavna je poruka najnovije kampanje iz Ministarstva financija. Država je pokrenula javnu raspravu o novom zakonu o naplati poreznog duga fizičkih osoba, koji će s velikom pažnjom iščitavati bivši obrtnici, samostalne profesije i sve druge fizičke osobe koje su porezne vlasti tretirale kao poduzetnike.
Neznanje, nemar, prilike
Šefica Porezne uprave Nada Čavlović-Smiljanec kaže da država u evidenciji ima 430.000 građana, fizičkih osoba, s impozantnim dugom od 13,92 milijarde kuna! Većinom su to obaveze za neplaćene socijalne doprinose – oko 10 milijardi kuna – te obveze iz sustava PDV-a i poreza na dohodak. Javna rasprava trajat će do 15. veljače, nakon čega zakon ide u saborsku proceduru te bi njegova primjena mogla početi u travnju. Zakon se neće odnositi na aktivne obrtnike nego samo na one koji su prestali s radom, a iza njih su ostale milijarde kuna dugova. Po istom modelu kao i za tvrtke, država će im ponuditi obročnu otplatu duga na tri do pet godina, uz otpis kamata, koje su oko 7 milijardi kuna. Rok za otplatu duga je od tri godine do najviše pet godina (za dug veći od pola milijuna kuna). Prema onima koji ne pristanu na nagodbu pokrenut će se, kaže šefica Porezne uprave, mjere prisilne naplate.
– Mjeru svakako treba pozdraviti jer svako daljnje povećanje duga kroz kamate koje su bile 17 pa 12% vodi do propasti dužnika i njegove obitelji – ističe Boris Vukelić iz Obrtničke komore. Mnoge je u dug odvelo neznanje, otvorili su obrte, pokušali raditi i propali, ali nisu regulirali obveze prema državi ili se, najčešće, nisu odjavili iz mirovinskog i zdravstvenog pa ih država tereti i za razbolje kad nisu bili obrtnici.
– Bilo je svega, neznanja, nemara, ali i propadanja zbog objektivnih okolnosti. Država bi trebala dijeliti rizik s obrtnicima koji su ostali dužni jer nisu mogli naplatiti svoja potraživanja, preuzeti ih i iz njih naplatiti porez – kaže porezni savjetnik Vlado Brkanić i dodaje: – Odjava obrta nije dovoljna već treba izaći iz svih sustava, što mnogi nisu napravili i sad imaju problem.
Bit će problema
Država se nada velikom odazivu na nagodbu, no obrtnici nisu tako optimistični jer je sedam milijardi kuna velik iznos.
– Administracija je trebala reagirati prije i svakoga tko nije platio doprinose tri mjeseca pozvati da se očituje, a ne pustiti da se dug gomila – kaže Brkanić. Obrtnička komora problematizira i to što obrtnici za dug odgovaraju cjelokupnom imovinom, uključujući naslijeđe i imovinu bračnog druga.
Država nudi otplatu duga na rate i oprašta 7 milijardi kamata
Europljanima ozbiljno poručuju: Budite spremni, napunite zalihe pića, lijekova, radio na baterije...
"Nemamo jasan plan o tome što će EU učiniti u slučaju oružane agresije na državu članicu", stoji u izvješću
Srpska pjevačica za dlaku izbjegla tragediju u Novom Sadu: 'Ne mogu objasniti zašto sam se vratila'
Jutros sam ustala s mišljenjem da ne mogu preživjeti još jednu gužvu petkom u autu u Beogradu i krenula sam prema istoj željezničkoj stanici na kojoj se dogodila ova tragedija, baš u vrijeme kad se sve odigralo. Ne mogu vam reći zašto sam odustala i ipak krenula autom. Danas je ovo mogao biti bilo tko od nas. Velika tuga, napisala je.
Inženjer građevine objasnio kako je došlo do tragedije u Novom Sadu: 'Zbog ovog se diže panika'
Kako smo ranije pisali, željeznički kolodvor u Novom Sadu izgrađen je 1964. godine, a rekonstrukcija je počela u listopadu 2021. godine, da bi zgrada bila svečano otvorena u jeku predizborne kampanje u ožujku 2022. i potom ponovno zatvorena zbog nastavka radova
Bez dijeta i odricanja: Uz ovu vrstu prehrane masti se same tope, a uz to boostate zdravlje
Uradi sam projekt za koji vam je potrebno manje od 30 minuta i materijal koji već imate kod kuće
Ma nema tu puno priče! Kako "banke", postupaju prema građanima, tako i država mora prema obrtnicima. Nisu "obrtnici", spremali novac "u čarape", ali prvo što su učinili pri otvaranju obrta, bila je kupovina "bijesnog vozila". Dvije , tri, godine, takvi "obrtnici" su živjeli, "na visokoj nozi", radnike gledali "s visoka", bahatili se na svakom koraku. E pa sad da ih vidimo, nema oprosta.