KLIMATSKA NEUTRALNOST

Države EU-a daleko od cilja ograničavanja zagrijavanja, Hrvatska među najboljima

Foto: JON NAZCA/REUTERS
Drought in Spain during the World Water day
Foto: JIHED ABIDELLAOUI/REUTERS
A general view shows the dry ground of the Chiba dam in the Nabeul Governorate
Foto: VINCENT WEST/REUTERS
A wind turbine stands atop a mountain blackened by wildfires near the Asturian village of Leiriella
Foto: ERIC GAILLARD/REUTERS
Drought in south of France
Foto: VINCENT WEST/REUTERS
A Galician firefighter tackles flames in a forest during an outbreak of forest fires, in Peidrafita
Foto: MASSIMO PINCA/REUTERS
FILE PHOTO: Members of ARPA work to save fish in the Orchetto river, in Chivasso
Foto: NACHO DOCE/REUTERS
Extreme drought in the reservoirs of Catalonia
Foto: NACHO DOCE/REUTERS
Extreme drought in the reservoirs of Catalonia
11.04.2023.
u 08:07
Prema izračunu, od zemalja EU-a najbolje stoje Hrvatska i Cipar. Kad bi cijeli svijet funkcionirao kao te dvije nacije, globalno bi zagrijavanje do 2100. bilo 3,1 stupanj Celzijev
Pogledaj originalni članak

Sve države EU-a i dalje su daleko od cilja formuliranog u Pariškom klimatskom sporazumu da se globalno zagrijavanje ograniči na 1,5 stupnjeva Celzijusa, ali Hrvatska i Cipar su među zemljama koja imaju najkorisnije mjere, prema analizi start-upa Right iz Frankfurta. Analiza se temeljila na već poduzetim klimatskim mjerama, a ne na najavljenim projektima, prenosi njemačka novinska agencija dpa.

Europska unija postavila si je cilj da bude klimatski neutralna do 2050. godine. Nedavno je Međuvladin panel za klimatske promjene upozorio da bi, bez drastičnih promjena, cilj ograničenja globalnog zatopljenja na 1,5 stupnjeva bio premašen već u 2030-ima.

Tajništvo UN-a za klimatske promjene predvidjelo je u listopadu da bi globalno zatopljenje moglo doseći 2,5 stupnjeva Celzija do 2100. godine.

Prema izračunu, od zemalja EU-a najbolje stoje Hrvatska i Cipar. Kad bi cijeli svijet funkcionirao kao te dvije nacije, globalno bi zagrijavanje do 2100. bilo 3,1 stupanj Celzijev.

sve manje snijega i zatvorena skijališta

Propast prijeti skijanju u Hrvatskoj? Do 2040. duplo manje snijega u Gorskom Kotaru

Upravo smo šefa natjecanja Snježne kraljice, koji je jedan od naših najvećih stručnjaka kada je riječ o snježnim pokrovima na kojima skijaju i profesionalci i amateri, nazvali i pitali prijeti li nam doista opasnost da u budućnosti na Sljemenu i općenito u Hrvatskoj zbog globalnog zagrijavanja skijanja više ne bude. Prije nego što nam je dao izravan odgovor, pojasnio je i zbog čega nije održana druga ovogodišnja sljemenska utrka.

Za Njemačku je vrijednost 4,4 Celzijeva stupnja i nešto je bolja od Luksemburga s 5,3 Celzijeva stupnja, te Češke i Estonije s 5,2 Celzijeva stupnja. Francuska i Italija su imale po 3,7 stupnjeva, a Španjolska 3,5 stupnjeva Celzija.

Rastu strahovi da svijet neće moći ispuniti ciljeve postavljene Pariškim klimatskim sporazumom iz 2015., pravno obvezujućim ugovorom prema kojem bi zemlje globalno zatopljenje trebale ograničiti na 1,5 stupnjeva Celzija.

VIDEO Užasna snaga prirode: Snimljena smrtonosna lavina u Francuskoj

UN-ov Međuvladin panel o klimatskim promjenama ukazuje na to da prelazak praga od 1,5 Celzijevih stupnjeva donosi opasnost od oslobađanja mnogo ozbiljnijih utjecaja klimatskih promjena, uključujući češće i jače suše, toplinske valove i oborine.

Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!

Foto: VL
Pasica rezolucija travanj

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

DU
Deleted user
08:48 11.04.2023.

umjesto da razvijene zemlje placaju najveci ceh rjesavanja globalne krize, jer je sve to zbog njih i nastalo, sada svi rjesavamo taj problem jednako, a plen-ki mun u tome naravno prednjaci ne bi li se jos vise dodvorio briselu

Avatar Balcanicus
Balcanicus
21:10 11.04.2023.

Nije Hrvatska među najboljim, nego među najluđim.

WT
WTF!
10:00 11.04.2023.

Ameri izašli iz tog Pariškog sporazuma,pa se više ne radi o cijelom svijetu,nego djelomičnom. Eventualno ak se nisu predomislili u međuvremenu.