FINANCIJE

Državna revizija ne kontrolira stranke

20.11.2003.
u 00:00
Financiranje stranaka većim dijelom iz proračuna dobro je rješenje jer omogućuje veću kontrolu odnosa između gospodarstva i vodstva države
Pogledaj originalni članak

Darujemo vam koncert Prljavog kazališta, poručuje biračima HDZ. Međutim, taj je "darovani koncert", kao uostalom i koncerti Severine za SDP, Tomčićevo lebdenje u balonu i sve ostalo čime nas stranke "daruju" ovih dana, zapravo većim dijelom financirano našim novcem, odnosno iz državnog proračuna, a tko je financirao ostatak kampanja - ne znamo. Iz proračuna je na stranačke račune sjelo 39 milijuna kuna, od čega, prema broju zastupnika, 12 za SDP, 9 za HDZ, po 4 za HSS i HSLS-DC, Libra je dobila 2,6 milijuna, Pašalićev HB 1,3 milijuna, HSP milijun... HNS je dobio samo pola milijuna, no snašli su se podigavši kredit.

Politolog dr. Zdravko Petak ističe da je financiranje stranaka većim dijelom iz proračuna jako dobro rješenje, kojem se priklanja najveći dio europskih zemalja, jer daje veće mogućnosti kontrole odnosa između gospodarstva i vodstva države. Od proračunskog financiranja odustala je Italija, pa sad imaju Berlusconija i nerazmrsiv splet biznisa i politike.

- Međutim, državna revizija u nas nema obvezu ulaziti u poslovanje stranaka, iako im veći dio novca stiže iz državnog proračuna, dok kontrolira poslovanje nevladinih udruga koje troše 30-40 tisuća kuna. To je zaista neprirodna situacija - kaže dr. Petak. K svemu, Hrvatska ulazi u još jedne izbore, a da nema regulirano baš ništa u vezi s financiranjem političkih stranaka i kampanja. U Saboru su sasječeni svi pokušaji i prijedlozi grupe stručnjaka, nevladinih organizacija poput GONG-a, da se to pitanje makar minimalno uredi. Zato bi bilo pristojno prema biračima i da stranke uoči izbora objave račune svojih kampanja, imena svojih donatora, a ne da se govori samo kako su imena donatora poslovna tajna, kako je to nedavno rekao glasnogovornik HDZ-a Ratko Maček.

- Zbog svega toga ne možemo jasno vidjeti vezanost političkih stranaka na pojedine poslovne grupacije. Poznata je priča iz 2000. godine da je veliki hrvatski poduzetnik milijunima kuna podupro SDP i HSLS i s nešto manje novca četvorku. Da bismo mogli ocjenjivati kasnije odluke vlasti, kadrovska rješenja, morali bismo znati više o takvim vezama. Osim toga, stranke, krijući donatore, ne podastirući račune, pokazuju i odnos prema javnosti, ali i uopće prema trošenju novca poreznih obveznika - kaže dr. Petak.

Silvana Perica

Pogledajte na vecernji.hr