Novim modelom suci bi se školovali jednako dugo kao liječnici

Državna škola za suce: dobra, ali nažalost loše razrađena ideja

Foto: Boris Ščitar/PIXSELL
Državna škola za suce: dobra, ali nažalost loše razrađena ideja
13.11.2009.
u 20:57
Namjera je Ministarstva pravosuđa, naime, uvesti posve novi element: državnu školu za pravosudne dužnosnike, prema uzoru na francuski model.
Pogledaj originalni članak

Mora li Hrvatska posve promijeniti način izobrazbe sudaca, unatoč kritikama koje stižu iz struke i od profesora? Namjera je Ministarstva pravosuđa, naime, uvesti posve novi element: državnu školu za pravosudne dužnosnike, prema uzoru na francuski model.

U vrijeme Sanadera

Odluka o prelasku na taj model donesena je navodno u vrijeme kad je Francuska predsjedala EU, a hrvatski premijer bio još Ivo Sanader.

No taj model primjenjuje se u još samo dvjema zemljama, školovanje za suce produljilo bi se za još dvije godine, a sudački bi se poziv posve zatvorio i u njega više ne bi mogli ući odvjetnici, nego bi i oni, bez obzira na godine iskustva, ponovno morali u školu. Suci prigovaraju i što bi se ukinuo uhodan način učenja u praksi, kao vježbenici ili savjetnici.

U Francuskoj uz pomoć te škole u pravosuđe mogu ući i oni koji nisu pravnici, a u nas bi zapravo put do sudačkog mjesta bio dug kao i onaj do liječnika specijalista. Međutim, valja reći i da takva škola može biti dobar način da se spriječe nepotizam i korupcija jer mnoge su afere pratile izbor i napredovanje sudaca u Hrvatskoj.

Ubuduće bi to trebalo ići ovako: pravi fakultet, pravosudni ispit i na kraju dvogodišnja državna škola. Sudac ili odvjetnik moglo bi se postati tek nakon što bi se završila državna škola pa bi svi koji je završe imali jamstvo da će postati suci ili državni odvjetnici.

Dosad se činilo da takvo jamstvo imaju samo članovi prijateljskog kruga i obitelji članova Državnog sudbenog vijeća. Međutim, prijedlog zakona kako ga je izradilo Ministarstvo pravosuđa prof. dr. Alan Uzelac za naš list žestoko kritizira. – Ideja je dobra, ali prijedlog zakona je loš, daleko od toga da bude ono što je u Francuskoj takva škola, a iz Ministarstva pravosuđa, nažalost, izlaze gotovo diletantski prijedlozi zakona – kaže prof. Uzelac.

Stari prigovor ostaje

– Riječ je o nacrtu za vanjsku upotrebu, Ministarstvo reagira na kritike Europske komisije kako su kriteriji za izbor sudaca neobjektivni, ali ni novim načinom ne bi bilo bolje.

Čak 30 posto bodova dobivalo bi se na razgovoru s trojicom članova Državnog sudbenog vijeća pa bi ponovno velik dio prednosti ovisio o arbitrarnoj odluci istog tijela koje je bilo kritizirano za izbor sudaca. Marin Mrčela, sudac Vrhovnog suda, ističe kako treba pozdraviti to što će kandidati za suce i državne odvjetnike morati proći psihološki test.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

OB
-obrisani-
21:14 13.11.2009.

Da ova gomila koja živi u ovoj državi iole cijeni poštenje i pravdu raspisalo bi referendum da se današnji svi pravnici otpuste, a na njihovo mjesto zaposliti krojačice iz Varteksa i zavarivače iz brodogradilišta , garantiram životom da bi dosuđivali presude pravednije i poštenije , o odgovornosti prema poslu nema smisla ni spominjati, a njihovi prijedlozi zakona da bi bili pragmatični, precizni i jednostavni. Žali bože novaca što smo potrošili za ovakve poput bajića, šimonovića , Lovrin, antićević itd .

MM
Mladen Miletić
23:11 13.11.2009.

Državna škola za suce: dobra, ali nažalost loše razrađena ideja.. Stvarno i naši suci idu ili su išli u dobru školu.. Tko hoče neka im vjeruje... Pretvorbarska ili komunistička škola tko je studirao pravo u EU ili Americi i sudac je ? Naravno nula !

PI
Pippo9
09:18 14.11.2009.

mislim da je ovo dobar potez,sa ovim novim sustavom imenovanje sudaca ce biti objektivno i vise necemo morati slusati kritike iz EU