Državnim se poduzećima loše gospodarilo. Složili su se tu i oporbeni i vladajući u Saboru u kojem se jučer raspravljalo o izvješću o poslovanju trgovačkih društava od posebnoga državnog interesa za prošlu godinu. A isto pokazuju i podaci iz izvješća prema kojima je lani od 69 poduzeća njih 29 imalo dobit koja je bila veća od milijardu kuna. Ostala poduzeća poslovala su s gubitkom. Najveći dobitaši su Plinacro, Hrvatska elektroprivreda, Končar, a najveći gubitnici zabilježeni su u brodogradnji, Vupiku, Podravki i Ini, što i sami podaci govore. I dok je oporba za loše poslovanje krivila vladajuće, uz tvrdnju da su se poduzeća koristila kao izvor novca za stranke, vladajući razloge lošeg poslovanja vide u osobnoj odgovornosti čelnika poduzeća.
– U državnim se poduzećima od 2004. do 2010. godine radilo po načelu uđi i kradi. Nije problem pokrenuti postupak protiv bivšeg premijera, ali volio bih vidjeti kada će se tako ići i protiv nekog tajkuna 90-ih – poručio je IDS-ov Damir Kajin. HDZ-ov Goran Marić istaknuo je pak da je odgovornost za loše kao i dobro poslovanje poduzeća u državnom vlasništvu na članovima uprava i nadzornim odborima tih poduzeća.
– Imamo ljudi, no problem je u selekciji. Često gledamo kako se svi busaju u prsa domoljubljem, a domoljublje se mjeri kakav je odnos prema državi. Trebaju nam oni koji prema javnoj imovini imaju bolji odnos nego prema osobnoj – poručio je Marić.
Problem je relativno lako rješiti. Donjeti zakon da se kod promjene vlasti ne smiju mjenjati direktori javnih tvrtki, odnosno to treba postati isključivo menadžerska funkcija neovisna o tome koja je politička opcija na vlasti. Jedini kriterij ocjene sposobnosti nekog direktora javne tvrtke trebao bi biti poslovni usjeh.