Pravda nakon Haaga

Hrvatska će dobiti internetski Portal ratnih zločina?

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Konferencija "Pravda nakon Haaga"
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Konferencija "Pravda nakon Haaga"
10.10.2018.
u 10:56
Na portalu će biti javno dostupne aktualnosti u procesuiranju ratnih zločina
Pogledaj originalni članak

Dokazivanje kaznenih djela ratnih zločina otežava protek vremena od počinjenja kaznenog djela ratnog zločina, oskudnost materijalnih dokaza i regionalna rasprostranjenost personalnih dokaza, s obzirom na to da su oštećenici ostali u jednoj državi, svjedoci na različitim stranama, a potencijalni počinitelji u pravilu u drugoj državi u kojoj su dobili novo državljanstvo zbog čega ne mogu biti izručeni državi koja je protiv njih već pokrenula kazneni postupak.

– No, unatoč otežanom prikupljanju dokaza zbog proteka vremena nije došlo do znatnijeg pada u broju pokrenutih postupaka – izvijestila je jučer zamjenica glavnog državnog odvjetnika Jasmina Dolmagić.

Pale teške riječi

Izlaganje je održala na međunarodnoj konferenciji “Pravda nakon Haaga” koja je u organizaciji Srpskog narodnog vijeća Zagreb, Vijeća za srpske nacionalne manjine Grada Zagreba, zagrebačke Documente i pulske Sense jučer okupila tužitelje za ratne zločine iz cijele regije. Među njima su bili i Novak Vučo iz Srbije te Gordana Tadić iz BiH, a konferenciji je nazočio i posebni gost, tužitelj Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove Serge Brammertz, bivši glavni tužitelj Haaškoga suda.

>> Pogledajte kako je bilo na konferenciji "Pravda nakon Haaga"

U svojem izlaganju bio je kritičan pa je upozorio da je kažnjavanje ratnih zločina sve sporije, a politička i društvena atmosfera za ovu tematiku sve nepovoljnija. No, kako bi branila tezu da nema usporavanja u procesuiranju ratnih zločina, Jasmina Dolmagić iznijela je i podatke prema kojima je 2013. otvoreno najviše, čak 37 istraga, dok se idućih godina, zaključno s 2017., ta brojka kreće između 23 i 29 istraga. Najavila je i neke novitete u radu na ovoj tematici.

– Državno odvjetništvo RH priprema internetski Portal ratnih zločina koji će, s ciljem daljnjeg povećanja transparentnosti u radu, vrlo brzo postati javno dostupan – najavila je Jasmina Dolmagić.

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Konferencija "Pravda nakon Haaga"
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Konferencija "Pravda nakon Haaga"
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Konferencija "Pravda nakon Haaga"
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Konferencija "Pravda nakon Haaga"
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Konferencija "Pravda nakon Haaga"
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Konferencija "Pravda nakon Haaga"
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Konferencija "Pravda nakon Haaga"

Na portalu će, objasnila je, javnosti biti dostupne aktualnosti u procesuiranju ratnih zločina, određene kategorije podataka o pravomoćno okončanim predmetima ratnih zločina, interaktivna mapa s lokacijama počinjenja ratnih zločina, popis procesuiranih ratnih zločina na području Republike Hrvatske te statistički podaci i stručni radovi vezani za procesuiranje ratnih zločina.

Saša Milošević iz Srpskoga narodnog vijeća (SNV) ustvrdio je da su “zločinci postali stupovi naših društava”.

– U ratom zahvaćenim državama bivše Jugoslavije postoji dvostruko nepriznavanje zločina: odbijanje žrtve onih drugih te nepriznavanje “naših” zločina”– kazao je Milošević pa kritizirao “preočitu etničku pristranost” pravosuđa u Hrvatskoj koja upućuje na “osvetu nad poraženima, a ne na pravdu nad pobunjenima”.

– Želimo to mijenjati i odgovoriti na pitanje kako principe pravednosti staviti ispred uništavajućih nacionalističkih ciljeva – kazao je Saša Milošević.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar Prosenjak
Prosenjak
11:53 10.10.2018.

General Praljak bio je nevin čovjek, častan, čist kao suza, ni govora o tome da je uopće pomislio a ne počinio ratni zločin. Haško tužiteljstvo je jedna masonska ispostava, dovoljno je vidjeti tko ih prima i s kim se druže u Hrvatskoj i BiH, od Vesne Teršelič do Safeta Oručevića. Osim toga, već je Carla Del Ponte u svojoj knjizi navela da čitavo haško tužiteljstvo sve Hrvate naziva izrazito pogrdnim šovinističkim izrazom kojeg ja ovdje ne smijem spomenuti jer će mene blokirati za iznošenje prostota i šovinizma. U isto vrijeme, ratni zločinci koji su činili strašne ratne zločine nad Hrvatima šetaju slobodni, od Sefera Halilovića i Momčila Perišića čije je predmete tužiteljstvo sabotiralo, pa sve do notornog Aleksandra Vasiljevića koji je organizator streljanja 261 ranjenika na Ovčari ili Galiba Dervišića zapovjednika 319. brigade Armije BiH koji u zapovjed za napad na Žepče svojom rukom napiše "ustaše pobiti, kuće spaliti, žene i djecu odvesti u logore". Kad mi nađete Praljkovo, Kordićevu, Merčepovu,. Norčevu zapovjed u kojoj se tako eksplicitno zapovjeda izvršenje ratnog zločina onda ćete možda i moći zujiti, do tad umuknite!, Jer recimo Praljak, on ne da nije imao nikakvu zločinačku namjeru prema Muslimanima, nego je čak zbrinuo jednu muslimansku izbjegličku obitelj u svoj stan u Zagrebu i prema tome tu je sve jasno. Kao što je jasno da je haško tužiteljstvo najgora zločinaćka organizacija koja se ikad pojavila pred haškim sudom.

DU
Deleted user
14:25 10.10.2018.

Još jedna pročetnička organizacija u RH financirana našim parama.... PLJUC

DU
Deleted user
11:42 10.10.2018.

Koliko će novca izvući iz proračuna za taj portla.Bude ga Documenta uredjivala.Pa da je ovo ikakva država nebi se 27 godina nakon rata pričalo o ratnim zločinima već bi oni bili davno procesuirani i zločinci kažnjeni i to ne sa kaznama od par godina nego dugotrajnom robijom da se pošalje poruka kako se prolazi za ratni zločin.