- U Dubrovniku se održao summit Ukrajina - jugoistočna Europa
- Prvi put u Hrvatsku došao ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski
- U Dubrovniku su na snazi izvanredne sigurnosne mjere zbog dolaska Zelenskog
- Na summit stigli visoki dužnosnici iz regije, uključujući predsjednike Slovenije, Crne Gore i Kosova te premijere iz Grčke, Bugarske, Albanije, Sjeverne Makedonije i BiH
- Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić također je stigao, iako je prvotno najavljen ministar vanjskih poslova
- Sudionici su raspravljali i prihvatili zajedničku Dubrovačku deklaraciju
- Plenković i Zelenski potpisali su sporazum o suradnji između Hrvatske i Ukrajine
- Održana je konferencija za medije Zelenskog i Plenkovića
Tijek događaja:
17:55 - Plenković i Zelenski održali zajedničku konferenciju za medije nakon summita
Nakon održanog summita u Dubrovniku, prvi je na konferenciji za medije ovog poslijepodneva progovorio premijer Andrej Plenković. Ponovio je na konferenciji snažnu potporu Ukrajini koja je, naveo je na početku, i odraz hrvatsko-ukrajinskog prijateljstva. Ovo je u godinama koje su obilježene ruskom agresijom već treći summit posvećen Ukrajini, napomenuo je premijer.
- Zato mi je drago da je Zelenski upravo ovdje danas u svojstvu predsjednika Ukrajine, to nam čini veliku čast i zadovoljstvo - poručio je. Prvi od tri summita održan je u poslijepodnevnim satima, a na njemu su bili ''baš svi'', dodao je Plenković.
- Dubrovačka deklaracija rezimira snažnu političku volju podrške Ukrajini, a podupiremo i napore mirovne formule predsjednika Zelenskog, očekujemo da se ta dinamika intenzivira. Smatramo da joj treba davati snažnu potporu kako bi i u pregovorima imali bolju poziciju. Podržavamo i teritorijalnu cjelovitost Ukrajine - kazao je.
Zelenski je pak poručio kako je ovo njegov prvi posjet Hrvatskoj, kojoj izražava zahvalnost. Ukrajina i Hrvatska su izgradile doista uspješne strateške odnose koji jačaju cijelu regiju, dodao je, pozivajući je da uloži u proizvodnju dronova. Spomenuo je i kako je sastanak u Rammsteinu odgođen zbog vremenskih nepogoda na Floridi, a ticao se mirovnog plana koji je ranije Ukrajina iznijela.
- Bez Bidena rammsteinski sporazum nema takvu težinu i vjerujem da ćemo revidirani program vidjeti uskoro. Naš mirovni plan uključuje vojne aspekte, a Hrvatska nas u tome podržava. Sada vidimo koliko znači ovaj format sastanka, a ukazuje i kako regija znatno podupire Ukrajinu. Svakako moramo učiniti sve što je moguće za jačanje pozicije Ukrajine, našeg naroda, i postizanje pravednog mira. Ovaj format jugoistočne Europe može se odvijati i na razini ministara, a ne samo šefova država vlada. Naš sporazum može zaživjeti što je prije moguće - dodao je. Zelenski je izrazio i sućut obiteljima poginulih u Bosni i Hercegovini, navodeći kako je ''brojka prevelika''.
Ukrajina računa s pravednim mirom, te nije bitno hoće li se Putin s time složiti ili ne, napomenuo je Zelenski u odgovoru novinarima. Plenković se pak u kontekstu Ukrajine u NATO-u dotaknuo Budimpeštanskog sporazuma 1991., kada se Kijev odrekao svog arsenala nuklearnog oružja, a zauzvrat dobila pet stalnih članica u Vijeću sigurnosti.
- Moramo situaciju gledati i u tom kontekstu. Kada se prisjetim da je i prije rata Ukrajina uopće nije bila uopće u okviru politika onih koji su se zvale Proširenje EU. Putinova agresija promijenila je politiku i Ukrajina je u kratkom roku uspjela ne samo podnijeti zahtjev za članstvom i dobiti status kandidata za članstvo u EU, već je i započela screening svog zakonodavstva - dodao je.
Što se tiče samog mirovnog plana, Zelenski je rekao kako računa na 26 partnera koja ima trenutno. Mirovni plan ima određen izričaj koji se odnosi na položaj Ukrajine u NATO-u, poručio je.
- Ako se rat nastavi, to će Putinu omogućiti korištenje raznih resursa. Njega ne zanima što misli njegov narod, ali će to imati ozbiljne posljedice na njihovo gospodarstvo. Putin razumije samo moć i snagu - dodao je Zelenski, dok je Plenković poručio kako ''slabost omogućava agresiju, dok je snaga zaustavlja''.
- To je cijela poanta cijelog napora. Ne mogu se prisjetiti ovako velike i snažne podrške kakvu ima Ukrajina. Ako se ide u pregovore slab, onda će takav biti i rezultat, dok će suprotno rezultati biti dobri. Tu moramo biti princpijelni. Spominjali ste teritorijalne gubitke - to bi bila najgora moguća poruka i međunarodnom pravu i međunarodnim odnosima danas. Pustiti teritorij daje ogromno zeleno svjetlo bilo kojem akteru s ekspanzionističkim ambicijama da sličnu agresiju može napraviti bilo gdje u svijetu. To je smisao politike Vlade RH koja je snažna i jasna. Nadamo se da će i drugi akteri u Hrvatskoj otvoriti oči, i zato mi je drago da smo Zelenski i ja dogovorili da se treći sastanak održi u Hrvatskoj jer je uz to što je bitan Zelenskom, čini mi se, potreban i hrvatskoj javnosti - kazao je, čime je završena konferencija čelnika dvaju zemalja.
17:50 - Plenković i Zelenski posjetili su Spomen sobu poginulih dubrovačkih branitelja u Sponzi
17:30 - Završio summit
Reporteri s terena javljaju nam kako su dužnosnici krenuti izlaziti iz prostorija u kojima se održao summit, označavajući njegov završetak. Uskoro slijede izjave za medije premijera Andreja Plenkovića, te ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
16:15 - Pogledajte kako izgleda susret čelnika uoči početka summita
16:00 Zelenski održao govor
"Dragi prijatelji, moramo jačati kapacitete za borbu protiv deestabilizacije Europe i svijeta", kazao je Zelenski, nakon čega je naglasio važnost bilateralnih sporazuma. "To je ključno za strukturu Europe." Zapitao je potom kako natjerati Rusiju na mir. "Mi u Ukrajini smo razvili plan djelovanja koji može premostiti jaz koji trenutačno ne omogućava mir. To je plan za stabilnost, za sve vaše zemlje. Kada se taj plan počne provoditi, Rusija će izgubiti svoju moć koja joj omogućava da predstavlja prijetnju za cijelu Europu", kazao je.
Poručio je da je Ukrajini najveći partner u ostvarivanju tog cilja Europska unija. "Ali možete nam pomoći i vi da dođemo do toga cilja", poručio je uzvanicima na summitu. "Geopolitička sigurnost ovisi o tome ima li Ukrajina mjesta u NATO-u. Ako ga ima, Putin će izgubiti svoju moć. Ukrajina se nikada neće pokoristiti Rusiji, u tome smo odlučni. Zato smatram da je članstvo u NATO-u i Europskoj uniji ključno za ukrajinski mir", poručio je.
Otkrio je i do kada bi želio da se završi rat u Ukrajini. "U sljedećim mjesecima doista imamo priliku pomaknuti se prema stabilnosti i miru. Vidimo priliku na ratištu da doista pokrenemo plan djelovanja koji će nam omogućiti da okončamo ovaj rat do 2025. godine. Oslanjamo se na potporu Velike Britanije, Italije, Njemačke, Francuske i SAD-a. Računamo na svakoga od vas. Zajedno možemo postići sve što je potrebno", zaključio je Zelenski.
15:35 Počeo je summit, Plenković održao uvodni govor
Počeo je summit u Dubrovniku. Uvodno se obraćaju premijer Andrej Plenković i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Plenković je istaknuo tri glavne teme summita: odnos s Europskom unijom, prekid stradanja u Ukrajini te podršku napadnutoj zemlji kroz međunarodne sporazume.
"Naglašavamo svoju odlučnost u potpori Ukrajini", poručio je Plenković. "Trebamo budućnost koja će jamčiti mir i prosperitet. Hrvatska već uživa u privilegijama koje nudi članstvo u EU, a svoju pomoć nudimo i Ukrajini i drugim državama na putu prema članstvu. Pozdravljamo napredak Ukrajine u tom smislu", dodao je.
Kazao je premijer da je Rusija upotrijebila silu da bi postigla svoju ciljeve. "To ne smijemo dozvoliti", odlučan je Plenković. "Borba Ukrajine je važna za svijet jer Ukrajinci neopisivo hrabro brane svoje domove. Svim srcem smo uz njih. Nije Rusija napala samo Ukrajinu, već je potkopavala same temelje europske sigurnosti. To je napad na suverenitet i pravo svake države da odabere svoje političke partnere, a to je sam kamen temeljac Europske unije."
"Nemamo nikakve dvojbe da će Ukrajina pobijediti", poručio je još Plenković, nakon čega je riječ dao ukrajinskom predsjedniku. "Dragi prijatelji, moramo jačati kapacitete za borbu protiv deestabilizacije Europe i svijeta", kazao je Zelenski, nakon čega je naglasio važnost bilateralnih sporazuma. "To je ključno za strukturu Europe."
15:32 Zelenski i Plenković o raketiranju Dubrovnika
Zelenski i Plenkovic stigli su na terasu i prije zajedničke fotografije kratko razgovarali sa kosovskom predsjesnicom Osmani i slovenskom Pirc. Bio je tu i crnogorski predsjednik. Spomenuli su i raketiranje Dubrovnika 1991. godine i žrtvu tog grada u Domovinskom ratu. Zelenski je rekao kako mi je to prvi put u Dubrovniku.
15:30 Večernji iz Dubrovnika: Čeka se početak summita
Uživo iz Dubrovnika javio se Večernjakov novinar Tomislav Krasnec.
15:25 Uzvanici čekaju početak summita
Uzvanici čekaju početak summita, koji se očekuje u 15:30. Uvodno će govoriti Plenković i Zelenski na engleskom sa simultanim prijevodom, a u 17:15 očekuje se pressica dvaju dužnosnika.
Srbijanski predsjednik Vučić krati vrijeme do summita razgovorom s drugim uzvanicima. "Stvarno je prelijep grad", kazao je u jednom trenutku gledajući prema Dubrovniku.
15:15 Vučić sjedi pored Zelenskog
Više nema sumnje, Vučić je stigao u Dubrovnik, javljaju novinari Večernjeg lista. Za otprilike pola sata počinje summit, a srbijanski predsjednik sjedit će odmah pored ukrajinskog kolege, može se vidjeti prema rasporedu sjedenja.
14:30 Imamo cijeli tekst sporazuma
Večernji list proučio je tekst potpisanog Sporazuma o dugoročnoj suradnji i potpori između Hrvatske i Ukrajine. Sporazum su danas u Dubrovniku potpisali premijer Andrej Plenković i predsjednik Volodimir Zelenski.
"Hrvatska solidarnost s Ukrajinom ima duboke korijene, između ostaloga i zbog toga što obje sudionice u potpunosti razumiju istinsko nacionalno značenje i važnost obrane od agresivnih ratova za teritorijalno osvajanje i pokoravanje. Imajući to na umu, Hrvatska je u jedinstvenom položaju da pomogne Ukrajini vlastitim stručnim znanjem vezanim uz rat, posebice, ali se ne ograničavajući, u područjima razminiranja, skrbi za veterane i procesuiranja teških zločina. U skladu s prethodno navedenim zajedničkim vrijednostima, Hrvatska i Ukrajina ostaju snažno opredijeljene za dugoročnu suradnju i potporu. Hrvatska je bila uz Ukrajinu od početka ruske agresije 2014. i nastavit će tako sve dok Ukrajina ne prevlada", kaže se u preambuli.
Dalje se konstantira kako je Hrvatska od veljače 2022. Ukrajini pružila ukupno oko 300 milijuna eura gospodarske, financijske, humanitarne, razvojne i druge pomoći. To uključuje 11 paketa vojne pomoći. "Hrvatska će nastaviti pružati svoju pomoć Ukrajini u skladu s nacionalnim zakonodavstvom i ustavnim zahtjevima", kaže se u tekstu sporazuma.
Više čitajte ovdje.
14:00 Vučić pozvan, Milanović nije. Nižu se reakcije na odluku Vlade
Nižu se reakcije na činjenicu da je na summit Ukrajine i zemalja jugoistočne Europe u Dubrovniku kojemu su domaćini premijer Andrej Plenković i predsjednik Ukrajine Volodomir Zelenski pozvan srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, ali ne i hrvatski predsjednik Zoran Milanović.
"Nedopustivo je da osoba koja vjerojatno ni dan danas nije sigurna je li Dubrovnik hrvatski grad bude pozvana na summit u taj isti Dubrovnik, a da izravno izabran predsjednik Republike Hrvatske na taj isti skup nije pozvan. To govori prije svega o okupiranosti institucija i jednoj nesuradnji između sukreatora vanjske politike i to je definitivno sramota za Republiku Hrvatsku", poručio je danas u Saboru novi predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić.
Nešto ranije na twitteru se o tome oglasila i bivša premijerka Jadranka Kosor. "Hrvatska ustavno usklađena vanjska politika ne postoji. Ustav pregažen kao plitki potok", napisala je Kosor. Zapitala se i koji je stav Domovinskog pokreta (DP) po ovom pitanju. "Dolazi li vladajući Penava, pp Sabora i gradonačelnik grada Vukovara u Dubrovnik kako bi pozdravio Vučića? Dolazi li s Vučićem možda i njegov Šljivančanin, osuđen za ratni zločin u Vukovaru? Podržava li vladajući DP nepozivanje PRH, a pozivanje Vučića u Dbk?" napisala je.
Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava za Večernji list je na pitanje je li Milanović trebao dobiti pozivnicu za summit načelno kazao da predsjednik i premijer moraju surađivati, da je to je i ustavna kategorija te dodao kako u visokoj politici osobne relacije ne smiju postojati i da se jako dobro zna što je red i tko se poziva na koje manifestacije. Na pitanje je li mu skandalozno što je na summit pozvan Vučić, ali ne i Milanović, kazao je da ne želi govoriti o pojedinačnim slučajevima, nego načelno. "Danas Vučić, sutra netko drugi. Neću se dati uvući u dnevne probleme. Suštinski, svi dužnosnici imaju svoj legitimitet i nije dobro da se on dovodi u pitanje", kazao je Penava.
13:50 Oglasio se Plenković
Premijer Andrej Plenković potvrdio je na Twitteru da je potpisan sporazum između Ukrajine i Hrvatske. "S ukrajinskim predsjednikom Zelenskim potpisali smo Sporazum o dugoročnoj suradnji i potpori Hrvatske Ukrajini. Prenosimo Ukrajini jedinstvena iskustva Hrvatske u području humanitarnog razminiranja, procesuiranja ratnih zločina i skrbi za ratne veterane, kao i iz pristupnog procesa Europskoj uniji", napisao je.
13:30 Grlić Radman: Da je tu Milanović, sve bi pokvario. Ima kontroverzne izjave
Ministar Gordan Grlić-Radman nalazi se u Dubrovniku, gdje je prokomentirao izostanak predsjednika Zorana Milanovića sa summita. "Odazvali su se svi koji su pozvani. Što se tiče Milanovića, on ima svoje formate, sudjeluje u procesu Brdo Brijuni, ovaj je događaj u Dubrovniku organizirala Vlada. Svaki dužnosnik ima svoj format", kazao je.
"Ne znam da bi bilo bolje da je on tu danas, on bi pokvario sve. Njegove izjave su vrlo kontroverzne, u nekom trenutku je nesvrstan pa onda uspoređuje Putina i Netanyahua. On je čovjek koji je bio u Crnoj Gori, ali nije obišao logore, slikao se iza ukradenog broda, nije postavio pitanje vraćanja broda Jadran. Što reći o politici predsjednika koji ne zna koje su mu dužnosti, sve što radi je na štetu hrvatskih interesa", oštro je poručio ministar.
Nije želio otkriti detalje Deklaracije. "Treba se usuglasiti sa svima, ona je nadogradnja ranijih deklaracija i slijedi njihov narativ. Svaka deklaracija je rezultat dogovora i razgovora i ova će biti rezultat refleksija. Pričekajmo završetak summita, tada ćemo sve znati", poručio je.
13:00 Potpisan sporazum
Kako je i najavljeno oko 13 sati premijer Andrej Plenković i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski potpisali su sporazum o suradnji Hrvatske i Ukrajine kojim se formaliziraju aktivnosti dviju zemalja koje već postoje. Kako se doznaje, prije svega je riječ o suradnji na pružanju humanitarne pomoći, razminiranja i procesuiranja ratnih zločina.
12:15 Vučić ipak u Dubrovniku
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ipak dolazi u Dubrovnik kako bi sudjelovao na samitu Ukrajina - Jugoistočna Europa, objavila je Vlada u programu summita na svojim stranicama. Premda je ranije bilo najavljeno da će Srbija na dubrovačkom skupu biti predstavljena na razini ministra vanjskih poslova, danas je potvrđeno sudjelovanje predsjednika Vučića. Dolazak predsjednik drugih država i vlada najavljen je za 15 sati.
12:05 Susreli se Zelenski i Plenković
Susreli su se predsjednik Zelenski i premijer Plenković.
12:00 Oglasio se Zelenski
"Stigao sam u Hrvatsku na sastanak s premijerom Andrejem Plenkovićem i predstavnicima drugih zemalja u regiji gdje ću sudjelovati na trećem summitu Ukrajina – Jugoistočna Europa. S premijerom Plenkovićem razgovarat ćemo o daljnjoj obrambenoj suradnji, rehabilitaciji naših ratnika ranjenih na bojišnici, kao i o oporavku Ukrajine.
Na summitu u formatu Ukrajina+12 razgovarat ćemo o međunarodnim naporima za približavanje mira i provedbu Formule mira, zajedničkom odgovoru s partnerima na sigurnosne izazove, kao i suradnji na putu prema Europskoj uniji i NATO-u", napisao je na Twitteru.
11:38 Zelenski stigao u hotel
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski upravo je ušao u hotel u kojem se održava današnji summit u Dubrovniku.
11:37 Dužnosnici šeću Dubrovnikom
Uoči početka summita u Dubrovniku, dok premijer Andrej Plenković i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski imaju predviđen bilateralni susret i potpisivanje sporazuma o suradnji Hrvatske i Ukrajine, premijer Sjeverne Makedonije viđen je u šetnji Stradunom. Premijer Hristijan Mickoski popio je piće u buffetu Kamenice.
Dio summita sa svim predstavnicima država jugoistočne Europe počinje poslijepodne, nakon bilateralnog dijela u kojem sudjeluju samo Zelenski i Plenković.
11:35 Božinović: Nije istina da je Zelenski tražio da nema Milanovića
U Dubrovniku se u srijedu održava Samit Ukrajine i zemalja jugoistočne Europe, na koji uz brojne uzvanike dolazi i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenskij. Radi se o trećem sastanku u ovom formatu nakon skupa u Ateni 2022. i Tirani početkom ove godine. Danas će se, rekao je ministar Davor Božinović, potpisati dugoročni sporazum o podršci Ukrajini.
Na marginama samita predsjednik vlade Andrej Plenković i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenskij potpisat će sporazumu suradnje između Hrvatske i Ukrajine za nastavak pružanja humanitarne pomoći, razminiranja, procesuiranja ratnih zločina, ali, kako najavljuju mediji, taj sporazum neće uključivati vojnu i sigurnosnu podršku. To je jedan od prijepora na domaćoj političkoj sceni, koji posljednjih dana potresa političku scenu.
"Ono što je hrvatska vlada odlučila i ono što će se danas potpisati, to je jedan dugoročni sporazum o podršci Ukrajini upravo u ovim područjima u kojima Hrvatska već od samog početka agresije intenzivno pomaže Ukrajinu", rekao je Božinović.
Ujedno je opovrgao da Milanović nije pozvan sa samit u Dubrovniku zbog navodno izričite zamolbe Zelenskija. Božinović je rekao da na samitu svaku zemlju predstavlja jedan visoki dužnosnik. "Tu su četvorica predsjednika država, pet premijera, tri ministra vanjskih poslova, a Hrvatsku predstavlja premijer. Ovo je treći veći skup, predsjednik države da je imao ideje kako organizirati neki međunarodni skup podrške Ukrajini to bi već vjerojatno do sada i napravio", rekao je Božinović.
11:30 Zelenski doputovao u Hrvatsku
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski doputovao je u srijedu u Dubrovnik, gdje će sudjelovati na 3. sastanku na vrhu Ukrajina - Jugoistočna Europa, na kojemu bi zemlje regije trebale dati podršku Kijevu u borbi protiv ruske agresije. Uoči samita Zelenskij se sastaje s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem. Njih su dvojica suorganizatori dubrovačkog skupa na kojemu sudjeluju i visoki dužnosnici dvanaest zemalja regije.
Nakon bilateralnog sastanka Plenković i Zelenskij potpisat će Sporazum o dugoročnoj suradnji i potpori između Hrvatske i Ukrajine, kojim će se formalizirati već postojeća suradnja između dvije zemlje, osobito na području humanitarne pomoći, razminiranja i procesuiranja ratnih zločina.
Samit Ukrajina - Jugoistočna Europa održat će se poslijepodne, a očekuje se da će sudionici na kraju skupa prihvatiti zajedničku Dubrovačku deklaraciju koja bi, kako se doznaje, trebala uključiti osudu ruske agresije na Ukrajinu, podršku ukrajinskom teritorijalnom integritetu, podršku mirovnom planu predsjednika Zelenskija, zahtjev za procesuiranjem ratnih zločina u Ukrajini, podršku eurointegracijama Kijeva i članstvu u NATO-u kad se za to steknu uvjeti, te podršku energetskoj sigurnosti i obnovi Ukrajine nakon završetka rata.
Samit u Dubrovniku treći je sastanak na vrhu u ovom formatu, nakon što je prvi održan u kolovozu 2022. u Ateni, a drugi u veljači 2024. u Tirani. Glavni je cilj sastanka iskazati podršku zemalja jugoistočne Europe Ukrajini koja se već dvije i pol godine suočava s ruskom agresijom.
Među sudionicima samita su predsjednica Slovenije Nataša Pirc Musar, predsjednica Kosova Vjosa Osmani, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, grčki premijer Kiriakos Micotakis, bugarski premijer Dimitar Glavčev, albanski premijer Edi Rama, predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, premijer Sjeverne Makedonije Hristijan Mickoski, te ministri vanjskih poslova Srbije, Moldove, Turske i Rumunjske, Marko Đurić, Mihai Popsoi, Hakan Fidan i Luminita Odobescu. Premda su mediji spekulirali da će na samit doći i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, o tome još uvijek nema službene potvrde.
10:35 Beljak: Skandalozno i sramotno što Milanović nije pozvan
HDZ-ovac Andro Krstulović Opara, neovisna zastupnica Marijana Petir, Mostovac Zvonimir Troskot i HSS-ovac Krešo Beljak gostovali su u emisiji U mreži Prvog na Hrvatskom radiju. Razgovarali su o summitu Ukrajina - jugoistočna Europa koji se održava u Dubrovniku.
"Ne znam tko bi bolje razumio Ukrajinu od Hrvatske. Hrvatska je jedina država članica koja je prije 30 godina osjetila tegobe rata, bila napadnuta, morala se braniti i još danas tragamo za svojih 1770 nestalih. Empatija hrvatskog naroda za ukrajinski narod koji samo brani svoje je potpuno jasna", kazala je Petir za HRT.
Beljak je istaknuo kako je skandalozno i sramotno što predsjednik Zoran Milanović nije pozvan na summit. "To je kao da vi dođete kod mene doma, pa onda kažete da Krešimir Beljak nije pozvan. To je jedna sramota i ne znam uopće kako će to završiti. Mislim da je riječ o skandalu. Ne može gost, još kad dođe tražiti pomoć, uvjetovati tko će biti njemu domaćin", istaknuo je. Krstulović Opara je napomenuo da "današnji summit suorganiziraju Volodimir Zelenski i Andrej Plenković".
Troskot smatra da je jedan od glavnih strateških ciljeva o kojem će se razgovarati i razdoblje nakon rata te da je tu važna hrvatska prisutnost. Tvrdi da je Milanović trebao prisustvovati summitu jer i on spada među kreatore hrvatske vanjske politike. "Smatram da se ne može dogoditi da vanjski predsjednici ili bilo kakvi vanjski čimbenici određuju nama neke stvari u smislu suvereniteta. Ovo nije dobra poruka prema državi", upozorio je.
Krstulović Opara je odgovorio da je Milanović "proruski igrač". "Predsjednik Milanović je protiv europske politike uvođenja mira u Ukrajinu. Nijedan put se nije susreo s gospodinom Zelenskim. Nikada nije dao izravnu potporu Ukrajini. Jučer je rekao u Crnoj Gori da smo mi svi odgovorni jer smo uvalili Ukrajinu u velike nevolje", naglasio je.
"Ja ne razumijem što gospodin Milanović misli s tim. Što smo mi trebali prisiliti Ukrajinu da položi oružje, dopustiti Rusima da ih pregaze? I takvu osobu biste vi pozvali da vam raspravlja o budućnosti Ukrajine i pobjedi. Njemu nije mjesto na tom skupu. Dobro je predsjednik Zelenski dogovorio s gospodinom premijerom da gospodin Milanović ne bude danas na summitu u Dubrovniku jer mu ondje nije mjesto", nastavio je.
Beljak se ubacio, rekavši da je njemu to strašno. "Plenković i njegovi proxyji, kao što je gospodin Krstulović Opara, su preuzeli Vučićevu retoriku. 'Tko je protiv mene – taj je ustaša', a u Hrvatskoj imamo 'Tko je protiv mene – taj je putinovac'. To su gluposti. Nitko u Hrvatskoj, uključujući Milanovića, nije za Putina. Nitko ne spori da je riječ o agresivnom ratu, ali što tu Hrvatska radi? Kakav je to rat?" zapitao se.
10:30 Milanović nije pozvan na summit
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović danas prijepodne iz Zagreba leti za Krakow. "Predsjednik Republike posjetit će Državni muzej Auschwitz-Birkenau, gdje će odati počast žrtvama holokausta i nacističkih zločina", najavljeno je iz Ureda predsjednika.
Hrvatski predsjednik Milanović na summit, da podsjetimo, nije pozvan.
FOTO Snajperisti, dronovi, mornarica... Pogledajte kako se osigurava Dubrovnik kada u njega stiže Zelenski
10:15 Večernji list u Dubrovniku: 'Učenici nemaju nastave'
U Dubrovniku se nalazi i reporter Večernjeg lista Dario Topić, koji je potvrdio da je dolazak ukrajinskog predsjednika velik sigurnosni izazov. "Ni lokacije ni točna vremena ovdje se ne otkrivaju s obzirom na visoki sigurnosni rizik", pojasnio je.
Razgovarao je Topić i s Dubrovčanima, koji su zbog summita morali promijeniti svoje današnje planove. "Brojni od njih ostali su raditi doma, nekima su dani slobodni dani, a u trima obližnjim školama, u blizini gradske jezgre, danas nema nastave", prepričava, dodajući da se u Dubrovniku ništa ne prepušta slučaju.
09:35 Raspored u Dubrovniku
Sudionici summita trebali bi prihvatiti zajedničku Dubrovačku deklaraciju, o čijem se tekstu još pregovara, ali ona bi trebala biti na tragu ranijih deklaracija sa summita u Ateni i Tirani. Glavne točke deklaracije, pojašnjava HRT, trebale bi uključiti osudu ruske agresije, podršku teritorijalnom integritetu Ukrajine uključujući i poluotok Krim, podršku mirovnom planu predsjednika Zelenskog, zahtjev za procesuiranje ratnih zločina u Ukrajini, podršku eurointegracijama Kijeva i članstvu u NATO-u kad se za to steknu uvjeti te podršku energetskoj sigurnosti i obnovi Ukrajine nakon završetka rata.
Na marginama summita Andrej Plenković i Zelenski trebali bi potpisati sporazum o suradnji Hrvatske i Ukrajine kojim bi se formalizirale aktivnosti dviju zemalja koje već postoje, osobito na području humanitarne pomoći, razminiranja i procesuiranja ratnih zločina. Kako se doznaje od izvora iz Vlade, sporazumom bi se "pomoć koju Hrvatska već pruža Ukrajini stavila na dugoročne osnove.
09:30 Dubrovnik pod opsadom zbog dolaska Zelenskog, na summit stiže i Vučić
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski danas će prvi put doputovati u Hrvatsku kako bi sudjelovao na summitu Ukrajina - Jugoistočna Europa u Dubrovniku, čiji je suorganizator s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem. Riječ je o trećem summitu u tom formatu – prvi je održan u kolovozu 2022. u Ateni, drugi u veljači 2024. u Tirani – a glavni je cilj dubrovačkog sastanka iskazati solidarnost i podršku zemalja jugoistočne Europe Ukrajini, koja se već više od dvije i pol godine suočava s ruskom agresijom.
Odaziv visokih dužnosnika zemalja regije na treći po redu summit Ukrajina - Jugoistočna Europa, kako javlja N1, najveći je dosad, Najavljen je dolazak predsjednice Slovenije Nataše Pirc Musar, predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića i predsjednice Kosova Vjose Osmani te petero premijera: grčkog Kiriakosa Micotakisa, bugarskog Dimitra Glavčeva, albanskog Edija Rame, sjevernomakedonskog Hristijana Mickoskog i predsjedateljice Vijeća ministara BiH Borjane Krišto. Hrvatski predsjednik Zoran Milanović na summit nije pozvan.
Turska, Srbija, Rumunjska i Moldavija bit će predstavljene na razini ministara vanjskih poslova. Večer uoči summita Srbija je neformalno najavila da će u Dubrovnik doći i predsjednik Aleksandar Vučić, iako je ranije kao najviši predstavnik te zemlje bio najavljen ministar vanjskih poslova Marko Đurić. Sudionici će summit, kako se doznaje, iskoristiti za niz bilateralnih sastanaka, a na skupu u Dubrovniku također će sudjelovati i potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica i glavni tajnik OECD-a Mathias Cormann.
VEZANI ČLANCI:
Iako ovo nije prva takva organizacija u Dubrovniku, stručnjaci ističu da prvi put stiže uglednik kojemu prijeti stalna opasnost. "Od mjera osiguranja trase kretanja do kontrole hrane i pića, do protueksplozije; zatim trasnog osiguranja, nadzor granica, kontrola stranaca, kontrola domaćih osoba. Tako da zapravo sve mjere koje možemo zamisliti, a pogotovo u današnje vrijeme gdje su aktualni dronovi, pa antidronovi; snajperisti, kontrasnajperisti, mornarica, zrakoplovstvo", kazao je za HTV Bono Marjanović, stručnjak za sigurnost. "Za održavanje ovog summita pretpostavljam da bi moglo biti do tisuću i pol ljudi angažirano, to je vrlo gruba procjena", dodao je Marjanović.
FOTO Atmosfera u Dubrovniku uoči summita: Oduševljeni jedino učenici, svi ostali zabrinuti
Ovo je samit pudlica koji ne brinu za svoje države nego slijepo slušaju globalističke lihvare koji se bogate na prodaji oružja i tko znacega.