Junaci Oluje

Dva gelera odnijela živote dvojici Tigrova

Foto: ''
'Ivan Belecetic'
Foto: ''
'Ivan Belecetic'
Foto: ''
'Ivan Belecetic'
06.08.2012.
u 17:00
Ivan Belečetić iskrvario je jer mu je geler presjekao venu u predjelu prepona. Josipu Jakši prošao je kroz srce i ubio ga
Pogledaj originalni članak

 

Ovo je priča o Ivanu Belečetiću Padobrancu, jednom od ratnih heroja i legendi Domovinskog rata. Sjećate li ga se? To vam je onaj momak s puškom u ruci i šljemom na glavi čije vas je ozbiljno lice devedesetih gledalo s plakata. S desnog ramena njegove uniforme mogli ste doznati da je pripadnik 1. gardijske brigade. Iznad glave tog vojnika velikim tiskanim slovima pisalo je:

ZA HRVATSKU KAO TIGAR.

Ivan Belečetić Padobranac iz Gorjana nedaleko od Đakova poginuo je 6. kolovoza u Slunju. Bile su mu samo 22 godine.

Pobjegao iz JNA

Katica Dugeć iz Piska sva ova ljeta čuva i taj plakat i kalendar na kojem se Padobranac fotografirao s tigricom koja mu je pružila šapu.

– To je moj brat – kaže dok iz sobe iznosi uspomene. Zatim sjeda, u rukama vrti pismenu potvrdu da je Belečetića ubila mina iznenađenja i započinje priču o mlađem bratu. Bilo ih je troje djece: ona, Božo i Ivan. Mati Barica umrla je kad je Ivanu bilo 15 godina. Otac Antun za njom je otišao tri godine kasnije. Ivana je podigla baka Barica Bradić. U Borovu je završio srednju školu, za prerađivača kože.

– Nemaš obveze, nemaš cure, daj odsluži vojsku. Poslušao je. Poslali su ga u Niš, u padobransku brigadu. Uslijedila je prekomanda u Sarajevo i na kraju je pobjegao iz JNA-a – govore Belečetićevi sestra i šogor Željko Dugeć.

– Tražio je da ga vozim u Đakovo gdje su se u DVD-u dečki prijavljivali u Tigrove i ja sam ga vozio – priča Dugeć. Ni on ni supruga o Padobrančevu ratnom putu ne znaju puno jer nikada nije htio o tome govoriti.

– Bio je zapovjednik 1. izvidničke desetine 1. izvidničkog voda 1. gardijske brigade. Kao zapovjednik desetine i ujedno zamjenik zapovjednika prvog voda sudjelovao je u pripremi i provedbi operacija Bljesak '95., Ljeto '95. i u pripremi i provedbi operacije Oluja. Ivan je izvršavao sve zadaće koje su proizlazile iz njegovih dužnosti, a u sklopu zadaća koje je nametnula trenutna operativna ratna operacija na području djelovanja 1. gardijske brigade, kako na prvoj crti bojišta tako i u neprijateljskoj dubini – vojničkim rječnikom opisuje ga ratni zapovjednik Jurica Matić.

Nedeljko Mihalić iz Vaške kod Slatine, Belečetićev suborac, kaže pak da je Padobranca upoznao u kolovozu '93. u Josipdolu gdje je tada bila smještena izvidnička satnija Tigrova.

– Išli smo u izviđanja, prikupljali podatke. Zajedno smo prošli Bljesak, Ljeto, bili na Velikom i Malom Šatoru ... S Belečetićem sam sudjelovao i u pripremi za Oluju u koju je on u prvim minutama 4. kolovoza krenuo sa svojom desetinom. Dva dana kasnije, 6. kolovoza, u pet ujutro, izišli smo u Jelov Klanac i kroz njega smo došli do Rakovice gdje smo se spojili sa snagama 5. korpusa Armije BiH. Zapovjedništvo 1. gardijske brigade otvorilo je granični prijelaz Izačić. Jedna bojna krenula je u smjeru Plitvičkih jezera, gdje su se spojili sa snagama koje su djelovale u smjeru Otočca – priča Mihalić.

Puzao 20 metara

Tog su dana stigli i do rubnih dijelova Slunja. Na puteljku kojim su morali proći bio je parkiran automobil. Belečetić, Mihalić, Josip Jakša, Ivica Hunjek zvani Deda i još dva momka krenuli su ga pomaknuti. Odjeknula je snažna eksplozija i odbacila ih tri metra. Tigra Josipa Jakšu iz Marije Bistrice jedan je geler pogodio u srce. Borbeni prsluk nije ga mogao zaštititi. Izlazna rana na njegovim leđima bila je velika čak 15 centimetara. Poginuo je. Baš kao i Ivan Belečetić.

– Jedan jedini geler pogodio ga je u predjelu prepona. Otpuzao je dvadesetak metara, za sobom ostavio široki krvavi trag. Tako je otišao Ivan Belečetić zvani Padobranac, jedan od ratnih heroja i legendi Domovinskog rata – završava priču o Ivanu Belečetiću njegov suborac Nedeljko Mihalić, jedan od trojice ranjenih od gelera mine iznenađenja koja se aktivirala kad su s Belečetićem i Jakšom išli pomaknuti automobil.

Ostale priče iz Večernjakovog specijala Junaci Oluje pročitajte ovdje.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 34

Avatar Joja
Joja
17:19 06.08.2012.

Vjecna slava herojima

PA
papicdu1
18:10 06.08.2012.

sl 95ava im , joja nisi baš upoznat s brojem zagrebčanaca u tigrovima 91 na 92 više od 60 posto purgera u jedinicama 1. gard. , ove od 95 ne računan

Avatar Ivica6
Ivica6
18:34 06.08.2012.

06.08.2012. u 18:17h mast je napisao/la: Iz straha za osobnu sigurnost kao i na nagovor vlasti Hrvatsku je tada napustilo više od 150.000 njezinih dotadašnjih stanovnika.... . _______________________________________ Ne. Pogrešno pišeš. Na nagovor tadašnje paravlasti u takozvanoj SAO Krajini uzjašili su na traktore i pokušali bježati. Ali su ih na vrijeme stigli tenkovi njihove vojske i porazbacali po poljima. Neće oni majci bježati! To samo vojska SAO Krajine smije! Sretan ti Dan pobjede i Dan domovinske zahvalnosti.