Ivana i Maja i toga su se jutra dovikivale s balkona. Odjekivali su pucnjevi. Maja je svoju najbolju prijateljicu pozvala da odu do podruma “vidjeti tko je to hrabar”. Djevojčica je bila u pidžami i raščupana, odgovorila joj je je da će sići čim se obuče. Nisu ni slutile da je to njihov posljednji razgovor.
Snažan udar
Trinaestogodišnja Ivana Vujić bila je prva civilna žrtva u Domovinskom ratu u Osijeku.
– Desetak minuta nakon što smo se maknule s balkona, pala je granata na zgradu. Prozori su se srušili, stan se napunio prašinom i više nismo znali što se događa – prisjeća se 32-godišnja Maja Puktalović Buljan tužnog 3. rujna 1991.
Granata koja je ispaljena iz vojarne na mjestu je usmrtila malenu Ivanu, a teško ranila njezine roditelje Branku i Ivana u njihovu stanu na Vijencu Ivana Meštrovića. Majka je ostala nepokretna i prikovana za kolica. Bila im je jedino dijete. Stan je bio potpuno razoren, nije ostalo ništa.
– Roditelji nisu znali kako bi mi rekli što se dogodilo, tek sam kasnije na radiju čula da je poginula. I tada se moj svijet srušio. Prvi put sam se suočila sa smrću, nije mi bilo jasno kome je ona išta skrivila i zašto je stradala – priča Maja. Dvije su curice dijelile istu školsku klupu, vozile se biciklom i igrale. Roditelji su ih, priča, navečer morali razdvajati da ih odvuku na spavanje. I danas čuva stranicu iz Ivanina dnevnika, kao sjećanje na nju.
Razigrana i omiljena
U OŠ Vijenac nesretna je djevojčica završila šesti razred, a došla je godinu ranije iz škole Fran Krsto Frankopan.
– Već je i knjige za sedmi razred nabavila. Svima nam je teško pala njezina smrt jer je bila divna djevojčica, razigrana. Jako smo je svi voljeli – kazala je njezina razrednica Ljerka Mađarević Kubatka.
Svijeće i cvijeće na njezino posljednje počivalište na groblju Svete Ane jučer su položili rodbina, prijatelji, učitelji i gradonačelnik Krešimir Bubalo te tako obilježili 20. godišnjicu ove tragedije. Roditelji nisu bili, majka je nepokretna, a otac je na putu. No, njima bi, kažu prijatelji, ionako to bilo preteško. Maja priča kako ju je jedan razgovor s Ivaninim ocem, kada je rekao da je ostao bez kćeri, ali nikoga ne mrzi, potaknuo da se i ona oslobodi mržnje.
– Nećemo je nikada zaboraviti. Idemo s inicijativom da se veliki park na Vijencu Ivana Meštrovića nazove njezinim imenom – otkrio je ravnatelj OŠ Vijenac Stjepan Sokol.
Dvadeset godina od smrti Ivane Vujić: Kome je ona išta skrivila?
Otkrivene šokantne tajne smrti: Ovo je 25 činjenica koje niste znali o umiranju i zagrobnom životu
Donosimo 25 znanstveno potvrđenih činjenica koje će promijeniti vaše razumijevanje smrti.
Poznati golman nastradao u prometnoj nesreći, s njim je bila i supruga, manijak ih je doslovce pokosio
Inače, Ščetljin i njegova supruga ozbiljnije su ozlijeđeni, ali prema najnovijim informacijama nisu životno ugroženi. Mladi, 23-godišnji vratar jedan je od najpoznatijih hokejaških čuvara mreže u Rusiji, a ove je sezone na 16 utakmica u KHL-u imao 90.9 posto obrana
Ovo je knjiga koju je Beroš čitao u Remetincu: Bill Gates ju je prozvao najvećom inspiracijom koju je ikad pročitao
Činjenica da ovu knjigu preporučuju svjetski lideri i utjecajne osobe nije slučajna - ona predstavlja važan korak prema stvaranju informiranijeg i objektivnijeg društva, sposobnog za suočavanje s izazovima 21. stoljeća na temelju činjenica, a ne predrasuda.
U jednom našem gradu nalaze se čarobni kameni labirinti: Posjetitelji tvrde da im pružaju unutarnji mir
Negdje na sjeveru Hrvatske, između dviju moćnih rijeka, Mure i Drave, smjestio se krajolik koji spaja prirodnu ljepotu, bogatu povijest i duboko ukorijenjenu tradiciju.
Ova lampa zapalila je društvene mreže, a svatko je može imati u svom domu
03.09.2011. u 01:48h Daniel ZG je napisao/la: jest dvadeset godina je prošlo od serbskog napada. pitam se što bi se dogodilo da smo kojim slučajem izgubili rat. Poklali bi nas sve, a to bi napravili i danas da mogu.