Više od dvije godine Margot Woelk morala je kušati svu hranu prije nego ju je jeo Adolf Hitler kako bi se uvjerio da nije otrovana, a ona je bila samo jedna od desetak žena koje su bile Hitlerove 'kušačice' hrane. Jela je svježe voće i povrće, uključujući šparoge, papriku, grašak...
S Hitlerom je bila na istočnoj fronti poznatoj kao "Vučji brlog" gdje je odvedena 1942. godine iz Berlina nakon što je njezin stan bombardiran. Pobjegla je u jedno selu u Poljskoj, no SS ju je brzo zarobio i postavio ju za kušačicu Hitlerove hrane.
– Naravno da sam se bojala. Da je hrana bila otrovana ja danas ne bi bila ovdje. Bili smo prisiljeni jesti, nismo imali izbora – priča danas 95-godišnja Margot, piše Daily Mail.
– Između 11 i 12 sati morali smo kušati hranu i tek nakon što smo nas svih 15 kušale, hrana je bila serviran vođama. Sve je bilo vegetarijansko, najukusnije svježe povrće, od šparoga, paprike, graška koji se služio s rižom do salata. Sve je bilo poslagano na pladnju, baš kako se i Hitleru služilo – ispričala je. Nikada nije morala kušati ribu ni meso, kao ni pića.
Nakon što bi kušala hranu, promatrali su je jedan sat kako bi se uvjerili da je s njom sve u redu. Nakon što je Hitler napustio "Vučji brlog" u studenome 1944., uspjela je pobjeći.
Dvije godine jela prije Hitlera da se uvjeri da hrana nije otrovana
Poginuo srpski plaćenik Živković? Četnik sjedio u prvim redovima na Putinovom govoru, regrutirao Srbe za 200 eura
Srpski plaćenik Bratislav Živković navodno je poginuo u borbama u Kursku. Informacije o njegovoj smrti nisu službeno potvrđene
FOTO Pijanist Emil Vukov ispraćen na posljednji počinak, počast mu odao i premijer Plenković
FOTO Motaj, motaj, dobar! Na livadu blizu Bjelovara istovarili MiG i helikopter Mi-24. Ali imaju dobar razlog
Bjelovar, točnije obližnja Kapela postala je bogatija za jedan dio hrvatske povijesti. Naime, zrakoplov MiG 21 BIS i helikopter Mil Mi-24 stigli su na svoje konačno odredište u Kapelu, ispod crkve Svete Marije Magdalene
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
ti si barem imala mukte i dobru hranu šta da jedeš moju koju neće mačka ni pas